Farkašovú s Krakom vyradili majstri sveta. Slováci získali na MS osem medailí

Henrieta Farkašová. (Autor: Facebook Slovenský paralympijský výbor )
TASR|23. jan 2022 o 18:45

Najúspešnejšou spomedzi Slovákov bola Farkašová.

LILLEHAMMER. Slovenskí paraalpskí lyžiari zostali v záverečnej súťaži na majstrovstvách sveta v nórskom Lillehammeri bez medaily.

V nedeľných paralelných pretekoch vypadli Henrieta Farkašová s navádzačkou Evou Trajčíkovou a Jakub Krako s navádzačom Braňom Brozmanom zhodne vo štvrťfinále, keď ich vyradili neskorší svetoví šampióni Švédka Ebbe Aarsjoeová, respektíve Rakúšan Aigner.

Paralelné preteky sú novou disciplínou

Petra Smaržová sa lúčila už v osemfinále, keď ju vyradila práve Farkašová. Miroslav Haraus s navádzačom Martinom Makovníkom v osemfinále spadol a uľahčil tak postup medzi najlepšiu osmičku Francúzovi Jordanovi Broisinovi.

Paralelné preteky sú novou disciplínou svetového šampionátu.

Na rozdiel od predchádzajúcich disciplín na nich všetky ženy a všetci muži bojujú len jednu sadu medailí, pričom spravodlivosť - vzhľadom na zdravotné znevýhodnenie - zabezpečuje štartovacia rampa.

Tá púšťa na trať jednotlivých lyžiarov v časových odstupoch na základe stanovených hendikepov. Ak pretekár v prvej jazde spadne, inkasuje dve trestné sekundy, no v pretekoch môže pokračovať.

Farkašová získala na MS dve zlaté medaily

Farkašová sa rozlúčila so svetovým šampionátom v Nórsku s bilanciou dvoch zlatých (zjazd, super-G) a jednej striebornej medaily (obrovský slalom).

Slovensko na MS, ktoré boli generálkou pred marcovou paralympiádou v Pekingu, skončilo s bilanciou ôsmich medailí (2 zlaté - 2 strieborné - 4 bronzové).

Je to o dva cenné kovy menej ako na MS 2019, kde mali bilanciu 3–3–4. Informácie pochádzajú z tlačovej správy SPV.

Medailová bilancia Slovenska na MS v paralyžovaní 2022

2 zlaté (Farkašová zjazd + superG)

2 strieborné (Haraus zjazd, Farkašová obrovský slalom)

4 bronzové (Krako zjazd + slalom, Haraus superG + superkombinácia)

Súvisiace články