Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Slovenky potvrdili skvelú formu, Velez-Zuzulová skončila v Killingtone druhá a Vlhová piata

Veronika Velez-Zuzulová (vľavo) sa raduje z druhého miesta. V strede víťazka Mikaela Shiffrinová a vpravo tretia Wendy Holdenerová. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|Publikované 27. nov 2016 o 14:00

Víťazkou sa stala domáca favoritka Mikaela Shiffrinová.

Slalom žien v Killingtone - konečné poradie:

1.Mikaela ShiffrinováUSA1:27,95 min
2.Veronika Velez-ZuzulováSR+0,73 s
3.Wendy HoldenerováŠvajčiarsko+0,86
4.Nina LösethováNórsko+1,34
5.Petra VlhováSR+1,35
6.Lena DürrováNemecko+1,49

Priebežné poradie vo Svetovom pohári (po 4 z 37 pretekov):

1.Mikaela ShiffrinováUSA325 bodov
2.Wendy HoldenerováŠvajčiarsko168
3.Nina LösethováNórsko165
4.Petra VlhováSR157
5.Tessa WorleyováFrancúzsko140
6.Veronika Velez-ZuzulováSR130

Priebežné poradie vo Svetovom pohári v slalome (po 2 z 10 pretekov):

1.Mikaela ShiffrinováUSA200 bodov
2.Wendy HoldenerováŠvajčiarsko140
3.Veronika Velez-ZuzulováSR130
4.Petra VlhováSR105
5.Nina LösethováNórsko82
6.Šárka StrachováČR72

KILLINGTON. Američanka Mikaela Shiffrinová sa stala suverénnou víťazkou druhého slalomu novej sezóny Svetového pohára alpských lyžiarok v Killingtone.

Skvelé druhé miesto s odstupom 73 stotín sekundy obsadila Slovenka Veronika Velez-Zuzulová. Bronzová Švajčiarka Wendy Holdenerová zaostala o 86 stotín.

Druhá elitná slovenská slalomárka Petra Vlhová obsadila piate miesto s mankom 1,35 s na Shiffrinovú.

Na rekordy nemyslí

Fenomenálna Američanka má z dvoch slalomov aktuálnej sezóny plný počet 200 bodov a suverénne vedie aj celkové poradie Svetového pohára.

Vlhová je v bojoch o veľký glóbus priebežne štvrtá a Velez-Zuzulová šiesta. Ešte lepšie sú na tom Slovenky v hodnotení slalomu.

V ňom figuruje Velez-Zuzulová na treťom a Vlhová na štvrtom mieste.

Veronika Velez-Zuzulová skončila v Killingtone druhá: fotogaléria

28.11.2016

"Ďakujem fanúšikom za neuveriteľnú kulisu, ktorú dokázali vytvoriť. Ani som neverila, že to môže takto skvele vyjsť a že v takom krátkom čase môžem dosiahnuť toľko víťazstiev. Na rekordy však nemyslím, stačí mi, ak budem naďalej rýchla," uviedla Mikaela Shiffrinová v prvej televíznej reakcii po víťazstve.

Shiffrinová má iba 21 rokov a ešte v tínedžerskom veku vybojovala olympijské zlato, dva tituly majsterky sveta a tri slalomové glóbusy za celkový sezónny triumf v hodnotení Svetového pohára v slalome.

O štvrtý prišla vlani vinou zranenia, ale nedávno vo fínskom Levi a teraz v Killingtone zvýšila počet víťazstiev vo Svetovom pohári v slalome na 21.

V slalome ich získala už 20 a v histórii už prekonala fenomenálnu chorvátsku univerzálku Janicu Kosteličovú. Pred ňou sú už len Rakúšanka Marlies Schildová (35) a Švajčiarka Vreni Schneiderová (34), inú legendárnu Švajčiarku Eriku Hessovú už dobehla.

Rovnaké poradie ako po prvom kole

Velez-Zuzulová postavila základy skvelému výsledku už v prvom kole, keď razantnou a technicky skvele zvládnutou jazdou ako jediná dokázala ako-tak konkurovať skvelej Američanke Mikaele Shiffrinovej.

Domáca favoritka viedla s náskokom 65 stotín pred Velez-Zuzulovou, Švajčiarka Wendy Holdenerová na tretej priečke zaostávala už o 94 stotín, odstup piatej Vlhovej na líderku bol 1,54 s.

V druhom kole si skúsená 32-ročná Slovenka na trati, ktorú staval jej otec Timotej Zuzula, udržiavala drobný náskok pred súperkami.

Napriek chybičkám v strednej časti trate v čase prejazdu cieľom pri jej mene svietila prvá priečka. Radostný pokrik do televíznych kamier znamenal spokojnosť, ale v tej chvíli už bola na trati Mikaela Shiffrinová.

A hoci sa nevyhla drobným chybičkám, napokon ešte o čosi zvýšila náskok pred Velez-Zuzulovou na výsledných 73 stotín sekundy.

Vlhová stratila na štvrté miesto stotinu

Stálica slovenského slalomu Velez-Zuzulová si zapísala 26. pódiové umiestnenie v kariére, z toho dvanástykrát sa postavila na výslednú druhú priečku.

"Som veľmi spokojná, hoci som v prvom kole stratila v spodnej časti. V druhom so išla, čo sa dalo, už bola dosť rozbitá trať a trafiť sa v bránkach do optima bolo ťažké. O rezervách viem, ale skončila som druhá a to je dobrý výsledok." zdôraznila Velez-Zuzulová.

Jej o jedenásť rokov mladšia krajanka Vlhová po skvelom treťom mieste z Levi tentoraz na stupne víťazov nedosiahla, ale piatym miestom potvrdila príslušnosť k elite.

Druhá jazda Velez-Zuzulovej:

Od štvrtej priečky Nórky Niny Lösethovej ju delila jediná stotinka sekundy.

"Piate miesto je fajn, ale vždy sa dá ísť lepšie. V prvom kole som šla pomaly a tak som si prehrala pódium. V cieli druhého kola som sa najprv tešila, ale potom som si uvedomila, že práve pre tú prvú jazdu to na pódium stačiť nebude. Keď hodnotím víkend, tak som spokojná, bolo to tu skvelé," uviedla Vlhová pre TASR.

Americké stredisko Killington na východnom pobreží v štáte Vermont hostilo počas víkendu ženskú elitu Svetového pohára v alpskom lyžovaní vôbec po prvý raz.

Online prenos - 2. kolo:

Zjazdové lyžovanie
27.11.2016 o 18:30
SP - slalom žien, 2. kolo, Killington
Prenos
Čo k tomu dodať, Mikaela Shiffrinová je o triedu vyššie ako všetky ostatné vynikajúce svetové slalomárky. Dnes nepredviedla najlepšiu druhú jazdu, no napriek tomu jasne vyhrala. Nás ale teší, že druhá skončila Veronika Velez-Zuzulová a na piatom mieste sa umiestnila Petra Vlhová. Slovensko sa opäť teší z úspechov našich športovkýň a my sme radi, že ste spoločne s nami boli pri tom. Stupne víťazov skompletizovala Wendy Holdenerová. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem ešte pekný večer.
Konečné poradie:

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:27.95
2. Veronika Velez-Zuzulová (SVK) +0,73

3. Wendy Holdenerová (SUI) +0,86
4. Nina Løsethová (NOR) +1,34
5. Petra Vlhová (SVK) +1,35
6. Lena Dürrová (GER) +1,49
7. Šárka Strachová (CZE) +1,50
8. Bernadette Schildová (AUT) +1,57
9. Michaela Kirchgasserová (AUT) +1,93
10. Frida Hansdotterová (SWE) +2,12
11. Maria Pietiläová Holmnerová (SWE) +2,17
12. Irene Curtoniová (ITA) +2,33
13. Ana Buciková (SLO) +2,35
14. Marie-Michéle Gagnonová (CAN) +2,37
15. Katharina Truppeová (AUT) +2,47
16. Emelie Wikströmová (SWE) +2,48
17. Resi Stieglerová (USA) +2,54
18. Adeline Baudová Mugnierová (FRA) +2,68
19. Michelle Gisinová (SUI) +2,75
20. Maruša Ferková (SLO) +2,93
21. Maren Skjøldová (NOR) +2,97
22. Erin Mielzynská (CAN) +2,98
23. Denise Feierabendová (SUI) +3,03
24. Federica Brignoneová (ITA) +3,05
25. Katharina Gallhuberová (AUT) +3,26
26. Anne-Sophie Barthetová (FRA) +3,33
27. Julia Grünwaldová (AUT) +3,61
28. Laurie Mougelová (FRA) +4,06
29. Valérie Grenierová (CAN) +4,31
-------------------------------------------------
Mélanie Meillardová (SUI) DNF
Chiara Costazzová (ITA) DNF
Dnešné dramatické preteky v americkom Killingtone sa skončili ďalším slalomovým víťazstvom domácej Mikaely Shiffrinovej.
CIEĽ
Velez-Zuzulová skončila v Killintone druhá (online) | sportnet.sme.skTak toto je neuveriteľné! Mikaela Shiffrinová spravila na svoje pomery veľmi veľa chýb, jednu bránku skoro podbehla, no napriek tomu víťazí o viac ako sedem desatín sekundy. Mladá Američanka si jazdí svoju vlastnú súťaž.
2
Velez-Zuzulová skončila v Killintone druhá (online) | sportnet.sme.skDruhá po prvom kole bola Veronika Velez-Zuzulová, ktorá predviedla skvelú jazdu. Dokázala ju však zopakovať a s náskokom 13 stotín sekundy ide momentálne do čela pretekov! Zosadiť ju môže už len Mikaela Shiffrinová, no trať je už poriadne rozbitá.
3
Najlepšiu trojku po prvom kole otvára Wendy Holdenerová. Švajčiarka tradične tlačila od prvého záberu a s takmer polsekundovým náskokom ide do vedenia. Stupne víťaziek tak už má jasné.
4
Nina Løsethová nepredviedla na pohľad takú peknú jazdu ako slovenská pretekárka, no mala šťastie. O jedinú stotinku sekundy ide do čela pretekov. To je teda smola ...
5
Velez-Zuzulová skončila v Killintone druhá (online) | sportnet.sme.skSkvelá Petra Vlhová ide do vedenia. Počas celej jazdy pri nej svietili zelené čísla a vďaka svojej dynamickej jazde zdoláva o 14 stotín Lenu Dürrovú.
6
Držiteľka malého krištáľového glóbusu Frida Hansdotterová dnes na stupňoch víťaziek nebude. V úvode sezóny nemá takú dobrú formu a je momentálne až piata. Teraz už však prichádza Petra Vlhová.
7
Mladučká Nemka Lena Dürrová mala veľké šťastie a o jednu stotinku sekundy sa dostáva na prvú pozíciu. Šárku Strachovú tak odsúva na druhú pozíciu.
8
Velez-Zuzulová skončila v Killintone druhá (online) | sportnet.sme.skPo poslednej televíznej prestávke sa spustila dolu svahom Šárka Strachová. Spočiatku to bola jazda skôr na istotu, no záver Češka vygradovala a ide na priebežné prvé miesto.
9
Velez-Zuzulová skončila v Killintone druhá (online) | sportnet.sme.skPoslednou rakúskou pretekárkou na trati bola Bernadette Schildová. Opäť druhé kolo nepatrilo k úplne najrýchlejším, no zatiaľ to stačí na prvé miesto s náskokom 0,36 sekundy.
10
Marie-Michéle Gagnonová mala na štarte rovnaký čas ako Michaela Kirchgasserová. V tomto kanadsko-rakúskom súboji ale neuspela a so stratou 44 stotín ide na piate miesto.
10
Velez-Zuzulová skončila v Killintone druhá (online) | sportnet.sme.skMichaela Kirchgasserová išla dobre. S ľahkosťou prekonávala bránky a hoci zajazdila až dvanáste druhé kolo, stačí jej to na lídersku pozíciu.
12
Ďalšou Taliankou na trati bola Chiara Costazzová. Na druhom medzičase však už strácala 73 stotín sekundy a napokon druhé kolo po chybe ani nedokončila.
13
Irene Curtoniová sa pustila dolu svahom veľmi dynamicky. Jej jazda určite patrila k vydarenejším, no Talianke zaručila len priebežnú druhú priečku so stratou 16 stotín.
14
Nórka Maren Skjøldová mala so svojou severskou kolegyňou rovnaký čas po prvom kole. V tom druhom ale nezašla tak dobre, jej jazda pôsobila rozhárane a zaraďuje sa až na 9. miesto.
14
Velez-Zuzulová skončila v Killintone druhá (online) | sportnet.sme.skPo krátkej prestávke sa nám predviedla skúsená Švédka Maria Pietiläová Holmnerová. V hornej časti trate si vytvorila dostatočný náskok a hoci v závere troška stratila, ide do čela pretekov.
16
Zaplnené domáce tribúny teraz aplaudovali domácej Resi Stieglerovej. Na druhom medzičase ešte viedla o 40 stotín sekundy, no priebežné štvrté miesto je pre ňu sklamaním.
17
Michelle Gisinová mala na štarte polsekundový náskok, ale ani to jej nestačilo. Slovinská líderka pokorila ďalšiu favorizovanú súperku. Gisinová je s odstupom štyroch desatín piata.
18
Erin Mielzynská nepredviedla práve najlepšie druhé kolo. Celkovo v ňom stratila na Anu Bucikovú viac ako sekundu a zaraďuje sa na momentálnu šiestu pozíciu.
19
Adeline Baudová Mugnierová postúpila do druhého kola s vysokým štartovým číslom 40. Napokon môže byť spokojná, keďže momentálne je štvrtá a získa cenné body do hodnotenia.
20
Prvou švédskou pretekárkou na trati bola Emelie Wikströmová. Jej náskok 36 stotín sekundy klesal každým medzičasom a napokon sa zaraďuje na tretie miesto so stratou 0,13 sekundy.
21
Anne-Sophie Barthetová takisto môže ľutovať záverečný úsek trate. Spravila totiž zbytočnú chybu, ktorá sa odzrkadlila až na jej priebežnom siedmom mieste.
22
Katharina Truppeová to napokon nezvládla. Rakúšanka si držala svoj tesný náskok z prvého kola, no v závere nebola taká rýchla a v celkovom súčte stratila 12 stotín sekundy.
23
Ana Buciková strieda na čele pretekov svoju krajanku Marušu Ferkovú. Predviedla skutočne peknú jazdu bez väčších chýb a zaslúžene jej patrí prvá priečka s náskokom 58 stotín.
24
Mélanie Meillardová včera nedokončila obrovský slalom a nedokončí ani dnešný klasický slalom. Na prvom medzičase mala k dobru 23 stotín, no napokon vypadáva z druhého kola.
25
Julia Grünwaldová s dnešným výkonom rozhodne nebude spokojná. Momentálne sa Rakúšanka zaraďuje až na piate miesto so stratou 68 stotín.
26
Federica Brignoneová jazdila takmer rovnaké časy ako Maruša Ferková, no napokon za ňou zaostala o nepatrných 12 stotín sekundy.
27
Slovinka Maruša Ferková sa podľa očakávaní dostáva na lídersku pozíciu. Skúsená pretekárka ťažila najmä z dobre zvládnutej hornej časti, kde získala dostačujúci náskok.
28
Katharina Gallhuberová mala smolu v záverečnej časti trate. V nej stratila nejaké stotinky a napokon zaostala za vedúcou Švajčiarkou o 0,23 sekundy.
29
Francúzka Laurie Mougelová takisto neprekonáva stanovený čas. Prvý úsek trate síce zvládla lepšie, no následne stratila viac ako sekundu.
30
Valérie Grenierová z Kanady dosiahla v prvom kole rovnaký čas ako jej švajčiarska súperka, no druhú jazdu pokazila a stratila v nej 1,28 sekundy.
30
Denise Feierabendová predviedla pomerne solídnu jazdu na svoje pomery a úvodný čas, ktorý ostatné slalomárky budú prekonávať, stanovila na 1:30, 98.
Druhé kolo dnešných pretekov sa práve začalo. Ako prvá začne švajčiarska slalomárka Denise Feierabendová.
Vážení diváci, vítam vás pri sledovaní druhého kola slalomu z amerického Killingtonu. V ňom budú v hre obe slovenské lyžiarky, keďže v prvej jazde predviedli skvelé výkony. Druhú časť začína o 18:30 hod.

PRIEBEH PRVÉHO KOLA

Prvé kolo nevyhral nikto iný ako domáca kráľovná slalomu Mikaela Shiffrinová. Tá opäť nedala nikomu šancu a potvrdzuje úlohu favoritky. Svahom preletela za 43,30 sekundy. Čo sa nás ale mimoriadne teší je to, že hneď za ňou sa umiestnila Veronika Velez-Zuzulová. Slovenská pretekárka na prvé miesto stratila len 65 stotín sekundy, čo je obdivuhodný výkony. Pod stratu jednej sekundy sa ešte vtesnala aj Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorá je na priebežnej 3. priečke.

Po úspechu z obrovského slalomu má dobré rozbehnuté preteky aj Nórka Nina Løsethová, ktorá si so štartovým číslo 4 vybojovala symbolicky práve štvrtú priečku. Nepochybne však na ňu bude útočiť Petra Vlhová. Druhá slovenská slalomárka zajazdila piaty najlepší čas a od stupňa víťaziek ju delí len šesť desatín. Pozíciu v prvej desiatke si vybojovala aj Šárka Strachová, ktorá išla tradične istejšiu jazdu a skončila ôsma. Bohužiaľ, vydarené česko-slovenské popoludnie nevyšperkovala Martina Dubovcová, ktorá prvé kolo nedokončila.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 18:30.

Online prenos - 1. kolo:

Zjazdové lyžovanie
27.11.2016 o 15:30
SP - slalom žien, 1. kolo, Killington
Prenos
Poradie po prvom kole:
1. Mikaela Shiffrinová (USA) 43.30
2. Veronika Velez-Zuzulová (SVK) +0.65
3. Wendy Holdenerová (SUI) +0.94
4. Nina Løsethová (NOR) +1.25
5. Petra Vlhová (SVK) +1.54
----
8. Šárka Strachová (CZE) +1.78
Prvé kolo sa skončilo.
57
Velez-Zuzulová skončila v Killintone druhá (online) | sportnet.sme.skAko posledná bola na trati domáca Američanka Patricia Manganová, no ani ona cieľovú pásku nepreťala. Prvé kolo neukončilo 12 pretekárok.
56
Velez-Zuzulová skončila v Killintone druhá (online) | sportnet.sme.skMarta Bassinová z Talianska je treťou pretekárkou v rade, ktorá prvé kolo nedokončila!
55
Velez-Zuzulová skončila v Killintone druhá (online) | sportnet.sme.skRakúšanka Rosina Schneebergerová do cieľa takisto nedošla. Pred nami sú posledné dve pretekárky.
54
Velez-Zuzulová skončila v Killintone druhá (online) | sportnet.sme.skDomáca Američanka Nina O'Brienová trať nedokončila.
53
Adriana Jelinková z Holandska zajazdila čas 48.81 a ide na štyridsiatu priečku.
52
Američanka Megan McJamesová na trati nepresvedčila a s časom 49.55 ide až na 44. miesto.
51
Chorvátska reprezentantka Leona Popovićová zajazdila čas 47.95 a smeruje na miesto s poradovým číslom 34.
50
Velez-Zuzulová skončila v Killintone druhá (online) | sportnet.sme.skAko päťdesiata odštartovala Rakúšanka Elisabeth Kappaurerová, ale ani ona trať nedokončila.
49
Valérie Grenierová z Kanady ide s časom 47.66 na 31. priečku.
48
Rahel Koppová zo Švajčiarska predviedla zlý výkon a skončila s časom 48.88 a stratou 5.58 sekundy.
47
Velez-Zuzulová skončila v Killintone druhá (online) | sportnet.sme.skZo 47. miesta štartovala Češka Martina Dubovská, ale do cieľa nedošla.
46
Francúzka Mougelová bola o niečo lepšia a pripísala si 47.55. Jej strata činí 4.25
45
Nevyšlo to ani Rakúšanke Huberovej, ktorá ide s časom 48.71 a so stratou 5.41 na 36. miesto.
44
Nemka Wallnerová si zapísala iba 49.28. Opúť veľmi zlý výkon.
43
Velez-Zuzulová skončila v Killintone druhá (online) | sportnet.sme.skNa trať ani nenastúpila Rakúšanka Ricarda Haaserová a jej krajanka Stephanie Brunnerová ju nedokončila. Dnes už do cieľa nedošlo šesť pretekárok.
41
Meillardová zo Švajčiarska si zapísala 46.81.
40
Prvú štyridsiatku zavŕšila Adeline Baudová Mugnierová z Francúzska, ktorá s časom 46.31 a celkovou stratou 3.01 trochu zlepšila náladu i štatistiku.
39
Nemecká pretekárka Schmotzová finišovala s časom 48.11.
38
Teraz sledujeme sériu veľmi zlých výkonov. Kanaďanka Laurence St-Germainová trať takisto nezvládla a s časom 48.95 stráca až 5.65
37
Domáca Američanka Lila Japanjaová svojím časom takisto neohúrila. Zapísala si 48.68 a stratu 5.38.
36
Velez-Zuzulová skončila v Killintone druhá (online) | sportnet.sme.skBritka Alexandra Tilleyová je štvrtou pretekárkou, ktorá dnešnú trať nedokončila!
35
Ďalšia ruská reprezentantka Alopinaová takisto neprekvapila a zapísala si čas 48.20.
33
Ruska Tkačenková negatívny čas ešte prekonala. S časom 49.43 a so stratu 6.13 smeruje ihneď na posledné miesto.
32
Nemka Elisabeth Willibaldová ide s časm 48.15 dokonca na predposledné miesto.
31
Fraderica Brignoneová z Talianska zajazdila zlý čas 47.10.
30
Velez-Zuzulová skončila v Killintone druhá (online) | sportnet.sme.skTrať zatiaľ nedokončila trojica Anna Swennová-Larssonová (Švédsko), Manuela Mölggová (Taliansko) a Maren Wieslerová (Nemecko).
30
Rakúšanka Katharina Gallhuberová so štartovým číslom 30 odjazdila veľmi zlý čas 47.42 a so stratou 4.12 ide na predposledné miesto. Nasledovať bude komerčná prestávka.
Poradie po prvých 23 pretekárkach:
1. Mikaela Shiffrinová (USA) 43.30
2. Veronika Velez-Zuzulová (SVK) +0.65
3. Wendy Holdenerová (SUI) +0.94
4. Nina Løsethová (NOR) +1.25
5. Petra Vlhová (SVK) +1.54
----
8. Šárka Strachová (CZE) +1.78
10
Úvodnú desiatku pretekárok uzatvorila Kanaďanka Marie-Michéle Gagnonová, ktorá si zapísala čas 45.44 a na líderku stráca 2.14.
9
Francúzke Barthetovej jazda vôbec nevyšla a s časom 46.44 ide naúplné dno tabuľky.
8
Rakúšanka Michaela Kirchgasserová s časom 45.44 neohúrila a ide na spodné priečky.
7
Velez-Zuzulová skončila v Killintone druhá (online) | sportnet.sme.skHneď za ňou vyštartovala Slovenka Veronika Velez-Zuzulová a s vynikajúcim časom 43.95 a so stratou 0.65 ide ihneď na druhé miesto!
6
Velez-Zuzulová skončila v Killintone druhá (online) | sportnet.sme.skAko šiesta v poradí sa na trať postavila Slovenka Petra Vlhová a s časom 44.84 ide na štvrté miesto. Na líderku stráca 1.54 sekundy.
5
Piata Frida Hansdotterová zo Švédska si pripísala čas 44.87.
4
Trať už má za sebou aj Nórka Nina Løsethová, zajazdila čas 44.55 a ide na tretiu pozíciu.
3
Ako tretia to skúsila Śvajčiarka Wendy Holdenerová a s časom 44.24 sa umiestnila medzi predchádzajúce dve pretekárky.
2
Druhá vyštartovala Češka Šárka Strachová, ale s časom 45.08 zaostala až o 1.78 sekundy.
1
Velez-Zuzulová skončila v Killintone druhá (online) | sportnet.sme.skAko prvá sa na trať postavila Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá zajazdila vynikajúci čas 43.30. Parádny úvod!
Úvodné kolo slalomu sa začína!
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 15:30.
Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.