Sagan odstúpil. Po pretekoch zavesil medailu na krk nového majstra sveta

Peter Sagan (vľavo) odovzdal zlatú medailu novému majstrovi sveta - Alejandrovi Valverdemu.
Peter Sagan (vľavo) odovzdal zlatú medailu novému majstrovi sveta - Alejandrovi Valverdemu. (Autor: SME - Jozef Jakubčo)
Športové prenosy SME, SITA|30. sep 2018 o 00:00

Majstrom sveta sa stal Alejandro Valverde.

MS v cyklistike 2018

Preteky mužov elite (Kuftein - Innsbruck, 258,5 km):

1.Alejandro ValverdeŠpanielsko6:46:21 h
2.Romain BardetFrancúzsko+0
3.Michael WoodsKanada+0
4.Tom DumoulinHolandsko+0
5.Gianni MosconTaliansko+13
6.Roman KreuzigerČesko+43
7.Michael ValgrenDánsko+43
8.Julian AlaphilippeFrancúzsko+43
9.Thibaut PinotFrancúzsko+43
10.Rui CostaPortugalsko+43
- Peter SaganSlovenskonedokončil

BRATISLAVA. Španiel Alejandro Valverde sa stal víťazom pretekov s hromadným štartom na majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike v rakúskom Innsbrucku.

Na trati dlhej 258,5 km medzi Kufsteinom a Innsbruckom Valverde v záverečnom špurte štvorice pretekárov v úniku zdolal Francúza Romaina Bardeta, Kanaďana Michaela Woodsa a Holanďana Toma Dumoulina.

Cyklisti počas 258,5 km nastúpali 4 670 výškových metrov. Po zisku titulu Valverde neskrýval dojatie.

"Je to neuveriteľné, nemám slov. O tento titul som bojoval celý život a podarilo sa mi to. Ďakujem celému tímu, ktorý kontroloval preteky a ja som sa mohol sústrediť na záver.

Na konci som si hovoril, že nemôžem prehrať a nemôžem sklamať ľudí, ktorí ma podporovali. Je to najcennejšie víťazstvo v mojej kariére, sníval som o tom stať sa svetovým šampiónom," uviedol v cieli.

Peter Sagan v pretekoch mužov elite na MS v cyklistike 2018: fotogaléria

2.2.2019

Prvé Valverdeho zlato

Valverde sa ako 38-ročný dočkal najväčšieho úspechu kariéry, získal už svoju siedmu medailu na majstrovstvách sveta (1-2-4), ale prvýkrát so zlatým odleskom.

Premiérovú medailu na MS vybojoval už pred 15 rokmi - striebro v kanadskom Hamiltone.

Pred Innsbruckom naposledy ho dekorovali na pódiu v roku 2014, keď bol bronzový v španielskej Ponferrade.

Saganova nadvláda sa skončila

Po troch rokoch sa skončilo kraľovanie Petra Sagana na majstrovstvách sveta.

Prehľad výsledkov Petra Sagana (2010 - 2018)

  • 2010 - nedokončil
  • 2011 - 12. miesto
  • 2012 - 14. miesto
  • 2013 - 6. miesto
  • 2014 - 43. miesto
  • 2015 - 1. miesto
  • 2016 - 1. miesto
  • 2017 - 1. miesto
  • 2018 - nedokončil

V Innsbrucku 28-ročný Slovák nenadviazal na svoje tituly z amerického Richmondu, katarskej Dauhy a nórskeho Bergenu a po piatom prejazde priestorom cieľa približne 80 km pred koncovkou 258,5 km dlhých pretekov odstúpil.

Saganovi nesadol náročný vrchársky profil v Innsbrucku, už 95 km pred cieľom strácal kontakt so skupinou hlavných favoritov a jeho mimika tváre naznačovala, že má toho plné zuby.

Ešte predtým sa rozlúčili aj zostávajúci šiesti Slováci Juraj Sagan, Marek Čanecký, Patrik Tybor, Erik Baška, Martin Haring a Martin Mahďar.

Štvrtýkrát po sebe to nevyšlo

Vlani v nórskom Bergene Peter Sagan dovŕšil víťazný hetrik a stal sa prvým cyklistom v histórii, ktorému sa podarilo vyhrať preteky s hromadným štartom na MS trikrát v neprerušenej sérii.

Okrem Sagana majú tri tituly majstra sveta na konte aj Belgičania Eddy Merckx a Rik van Steenbergen, Španiel Óscar Freire a Talian Alfredo Binda.

ONLINE: Peter Sagan v pretekoch mužov elite na MS v cyklistike 2018 (Innsbruck, Rakúsko)

Majstrovstvá Sveta v cyklistike
30.09.2018 o 13:00
Hromadné preteky mužov ELITE
Víťaz: Alejandro Valverde (Španielsko)
Ukončený
Prehľad
Najlepšia desiatka dnešných pretekov: :
1. Alejandro Valverde (Španielsko) 6:46:41 hod.
2. Romain Bardet (Francúzsko)
3. Michael Woods (Kanada)
4. Tom Dumoulin (Holandsko)
5. Gianni Moscon (Taliansko) +0:13
6. Roman Kreuziger (Česká republika) +0:43
7. Michael Valgren (Dánsko)
8. Julian Alaphilippe (Francúzsko)
9. Thibaut Pinot (Francúzsko)
10. Rui Costa (Portugalsko).
Prenos
Je dobojované! Šport dnes napísal v rakúskom Innsbrucku ďalší príbeh, o ktorom sa bude dlho hovoriť. Španiel Alejandro Valverde získava na majstrovstvách sveta siedmu medailu, z toho prvýkrát zlatú. Dosiahol to vo veku 38 rokov a počas budúcej sezóny bude hrdo nosiť dúhový dres svetového šampióna. V cieli mu okamžite gratuloval tímový kolega Nairo Quintana a určite väčšina cyklistických fanúšikov tento úspech Španielovi praje. Striebro získava Romain Bardet a bronz Michael Woods. Slováci dnes preteky nedokončili, za to Roman Kreuziger sa umiestnil na skvelom šiestom mieste. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem pekný zvyšok víkendu. V poradí 91. svetovým šampionátom v cestnej cyklistike vás sprevádzal Miroslav Kováčik.
Najlepšia desiatka dnešných pretekov:

1. Alejandro Valverde (Španielsko) 6:46:41 hod.
2. Romain Bardet (Francúzsko)
3. Michael Woods (Kanada)
4. Tom Dumoulin (Holandsko)
5. Gianni Moscon (Taliansko) +0:13
6. Roman Kreuziger (Česká republika) +0:43
7. Michael Valgren (Dánsko)
8. Julian Alaphilippe (Francúzsko)
9. Thibaut Pinot (Francúzsko)
10. Rui Costa (Portugalsko)

CIEĽ
importantMajstrom sveta v pretekoch s hromadným štartom kategórie Elite je ALEJANDRO VALVERDE! Vo veku 38 rokov využil Španiel svoju poslednú šancu na vytúžený zisk titulu majstra sveta. V závere vsadil na dlhý špurt, v ktorom napokon zdolal Romaina Bardeta a Michaela Woodsa. Tom Dumoulin napokon zostáva bez medaily a skvelé šieste miesto zaznamenáva Čech Roman Kreuziger.
1 km
Je to tak, Tom Dumoulin sa dotiahol na vedúcu skupinu a všetko smeruje do záverečného špurtu. Holanďan nechal v predošlých minútach množstvo síl na trati, ktoré mu môžu v závere chýbať. Kto bude novým majstrom sveta?
2 km
Tom Dumoulin ide vynikajúco a jeho strata na vedúcu trojicu je päť sekúnd. Vyzerá to tak, že budeme svedkami špurtu štvorčlennej skupiny, z ktorej sa jeden cyklista bude veľmi tešiť a jeden veľmi smútiť.

3 km
Cyklisti sa blížia do cieľa. Minulý rok v Bergene vypadli nórskej réžii v závere kamery, teraz máme trošku problém s údajom o vzdialenosti, ktorá zostáva do cieľa. Budú to ešte možno tri – štyri kilometre a Tom Dumoulin nie je až tak ďaleko.
5 km
Do cieľa zostáva ešte posledných 5000 metrov. Tom Dumoulin by mal strácať 10 sekúnd na trojicu vpredu. Jeho časovkárske kvality sú však obrovské, a tak ho ešte nemôžeme vyradiť z hry. Každý cyklistický fanúšik by to zrejme doprial Alejandrovi Valverdemu.
7 km
importantVyzerá to tak, že nový majster sveta vzíde zo súboja medzi trojicou pretekárov – Alejandro Valverde, Romain Bardet a prekvapujúco aj Michael Woods. Majú veľmi dobrý náskok a Tom Dumoulin ich márne naháňa.
8 km
Vpredu sa vytvorila trojčlenná skupina, v ktorej sú Alejandro Valverde, Romain Bardet a Michael Woods. Vypracovali si zaujímavý náskok pred Giannim Mosconom, Tomom Dumoulinom a Julianom Alaphilippom, ktorí bojujú so stúpaním.
9 km
Francúzi to majú momentálne skvelo rozbehnuté. V päťčlennej skupine, ktorá dobehla Michaela Valgrena, majú až trojnásobné zastúpenie. Na samotnom čele vidíme aj Alejandra Valverdeho, ktorý túži po zisku titulu majstra sveta.

10 km
Posledných desať kilometrov zostáva do prejazdu cieľovým priestorom. Michael Valgren má naďalej náskok na úrovni 20 sekúnd. V hlavnej skupine sme videli aj český dres s číslom 119, ktoré má na sebe skúsený Roman Kreuziger.
12 km
Tak je to približne 30 sekúnd, čo má k dobru dánsky cyklista. Pokiaľ by to bola do cieľa už len rovina, bolo by to celkom nádejné, no myslím si, že záverečné stúpanie Michaela Valgrena zastaví na ceste za dúhovým dresom.
14 km
Michael Valgren smeruje do cieľa a v zjazde doslova letí. Jeho náskok je ťažké odhadovať, doposiaľ sme nedostali údaj rakúskej réžie. Každopádne, v hlavnej skupine sa taktizuje, čo je len dobré pre dánskeho cyklistu, ktorému skvele vyšla sezóna jarných klasík.

17 km
Michaela Valgrena sa vydalo nasledovať päť cyklistov, vrátane Gianniho Moscona, Thibauta Pinota či Primoža Rogliča. Takáto skupina by mala rozhodne väčšiu šancu uspieť, ale ich náskok pred hlavným balíkom je malý.
20 km
Dvadsať kilometrov zostáva do konca dnešných pretekov. Michael Valgren to skúša sám, no myslím si, že v tejto fáze pretekov nemá šancu uspieť takýto samostatný útok v zjazde. Rozhodovať sa bude v záverečnom stúpaní, možno v špurte malej skupinky.
22 km
Kasper Asgreen a Vegard Stake Laengen si športovo podali ruky a lúčia s pozíciou lídrov dnešných pretekov. Severania ale podali skvelý výkon, za ktorý si zaslúžia uznanie. V tom istom čase z hlavnej skupiny odpadáva olympijský víťaz Greg Van Avermaet.

23 km
Nastúpiť si chcel Steven Kruijswijk, ale jeho útok nebol úspešný. Trošku však rozprúdil tempo, ktoré znamená koniec víťazných ambícii pre Xandra Meurissa, ale aj Vincenza Nibaliho. V hlavnej skupine máme stále aj českých pretekárov, čo je výborné.
25 km
Michael Gogl, Tim Wellens, Pieter Weening a Pavel Kočetkov. Táto štvorica pretekárov si vystúpila z hlavnej skupiny a nebude bojovať o zisk dúhového dresu. Taliani nastolili veľmi rýchle tempo a náskok vedúcej dvojice stiahli na minútu.

26 km
Obrovskú smolu má Carl Fredrik Hagen, ktorý na začiatku posledného kola dostal defekt na zadnom kolese. Samozrejme, s ním sa nerátalo do boja o medaily, ale mohol dosiahnuť životný výsledok svojej kariéry. Z talianskeho tímu majú odpracované Damiano Caruso a Gianluca Brambilla.
28 km
Oproti medzičasu stratila vedúca dvojica približne len desať sekúnd. Dôležitý však bude údaj po zdolaní stúpania Igls. Dá sa predpokladať, že manko pelotónu pôjde rapídne dole, keďže sa bude útočiť a takisto sa k slovu dostanú hlavné tímy.
31 km
Kasper Asgreen a Vegard Stake Laengen vstupujú do záverečného okruhu dnešných pretekov s náskokom 140 sekúnd pred hlavným balíkom. Ten teraz ťahajú Taliani, ktorých lídrom by mal byť Gianni Moscon či Vincenzo Nibali.
34 km
Dánsko-nórska dvojica má stále k dispozícii náskok 2:45 minúty. Pelotón opäť trošku zvoľnil a pripravuje sa na záverečný okruh, ktorý bude dlhší než tie ostatné. Pripravené je totiž prudké stúpanie Gramartboden s priemerom 11,5%.

37 km
Ďalšie tri kilometre zjazdu máme za sebou. Severania vpredu sú v úniku viac než 200 kilometrov, no ich šance sú minimálne. Môžeme si povedať, že v posledných minútach sa trošku stiahli Francúzi, ktorí šetria sily podobne ako napríklad Španieli.
40 km
Myslím si, že hlavná skupina je opäť pohromade a mala byť strácať na vedúce duo Kasper Asgreen (Dánsko), Vegard Stake Laengen (Nórsko) už len niečo viac než dve minúty. Situácia je tak absolútne pod kontrolou.
43 km
Teraz sa vytvorila pomerne početná skupina jazdcov, v ktorej má zastúpenie Holandsko, Taliansko, Nemecko, Španielsko či Francúzsko. Všetky veľké krajiny sú teda vpredu okrem Britov. Náskok je však minimálny a ani tento útok zrejme nebude úspešný.

45 km
importantPred chvíľou sme v problémoch videli ďalších favoritov. Zaostávať začali Ilnur Zakarin, Wout Poels a prekvapujúco aj dvojica Simon Yates a Michal Kwiatkowski. Idú sa nesmierne náročné preteky a tipovať víťaza je skutočná lotéria.
46 km
Greg van Avermaet si vypracoval so svojimi kolegami náskok na úrovni 30 sekúnd, ale veľmi dlho vpredu nevydržal. V pelotóne sme videli množstvo nástupov, ktoré síce neboli úspešné, ale znamenali výrazne zrýchlenie a zmazanie manka. Na to doplatil Ben King a prekvapujúco aj Daniel Martin.
48 km
Primož Roglič nielenže pokračuje v pretekoch, ale dokázal sa vrátiť späť do hlavnej skupiny. Slovinské šance na úspech tak ožívajú, hoci to po páde vyzeralo skôr na odstúpenie. Okrem toho máme vpredu už len severskú dvojicu Kasper Asgreen (Dánsko) a Vegard Stake Laengen (Nórsko).
50 km
Posledných päťdesiat kilometrov zostáva do konca dnešných majstrovských pretekov. Vedúca kvarteto má pred pelotónom stále náskok necelých päť minút. Okrem toho vidíme, že partia okolo Grega van Avermaeta si vypracovala 20-sekundový náskok.

53 km
Na začiatku stúpania zrýchlil Greg van Avermaet a zobral so sebou jedného Taliana a Španiela. Zrejme sú to Damiano Caruso a Omar Fraile. Uvidíme, či sa tejto trojičke podarí ujsť pelotónu na nejaký výraznejší rozdiel a bude môcť bojovať o dúhový dres.
56 km
Ryan Mullen končí v dnešných pretekoch. Írsky jazdec bol členom denného úniku, ale ako jeden z prvých z neho vypadol. Z bicykla však zosadá s úsmevom na perách, pretože dnes nemal vysoké ambície.
59 km
V problémoch je aj tretí muž tohtoročnej Vuelty a jeden z kolumbijských lídrov Miguel Ángel López. Jazdec Astany nabral veľké manko a vyzerá to tak, že sa už nestihne vrátiť do skupiny favoritov. Pelotón je skutočne už poriadne preriedený.

62 km
importantPrimož Roglič skončil na zemi a myslím, že to bolo v rovnakej zákrute ako spadol aj Warren Barguil. Pri slovinskom lídrovi sa okamžite pristavil Simon Špilak, chcel mu poskytnúť svoj bicykel, ale Roglič ho poslal preč. To naznačuje, že končí v dnešných pretekoch.
65 km
V zjazde idú kilometre opäť rýchlo smerom dole. Momentálne sledujeme nástup taliansko-španielskej dvojice Dario Cataldo a Jesús Herrada. Za nimi sa drží jeden z nemeckých pretekárov, ktorým by mal byť Marcus Burghardt. Každopádne, náskok je minimálny.
68 km
Unikajúca skupina sa skresala na počet štyroch mužov. Vpredu zostávajú s náskokom necelých šiestich minút menovite: Kasper Asgreen (Dánsko), Vegard Stake Laengen (Nórsko), Janse van Rensburg (Juhoafrická republika) a Robert Britton (Kanada).
70 km
Petra Sagana stále neevidujeme na medzičase pri vstupe do piateho kola. Pre českých fanúšikov môžeme povedať, že Josef Černý stratil kontakt s pelotónom, v ktorom pokračuje trojica Jan Hirt, Roman Kreuziger a Zdeněk Štybar. Delí sa aj vedúca skupina, na čo dopláca okrem iných aj Karel Hník.

72 km
Tom Dumoulin ide vlastné tempo a pokojne si jazdí na chvoste pelotónu. Niečo podobné možno tvrdiť v prípade Britov, ktorí s výnimkou Iana Stannarda ešte nedupli do pedálov. Iniciatívu v ťahaní pelotónu preberajú Španieli.
75 km
Pelotón teraz výrazne spomalil a jeho manko stúplo na hranicu ôsmich minút. To využili Nemci Marcus Burghardt a Maximilian Schachmann, ktorí sa dotiahli späť do pelotónu. Okrem toho sme v ňom videli pád Portugalčana Rubena Guerreira.
78 km
Peter Sagan síce dnes nevyhrá, ale na sociálnych sieťach vidíme množstvo uznanlivých príspevok na jeho adresu. Vyhrať trikrát za sebou majstrovstvá sveta sa nikdy nikomu pred ním nepodarilo a je málo pravdepodobné, že by to niekto v najbližšej budúcnosti dokázal. Klobúk dole pred 28-ročným Žilinčanom.

81 km
Domáca réžia nám ponúkla pohľad na dvojicu rakúskych cyklistov, ktorí takisto dopozerajú dnešné preteky na veľkoplošných obrazovkách. V závode končia Lukas Pöstlberger, Georg Preidler a technické problémy postihli aj Nemca Marcusa Burghardta.
84 km
Pretekári majú za sebou skoro celý zjazdársky úsek. Videli sme zaostávať dvoch zástupcov Belgicka a tiež Francúzska. Naďalej registrujeme náskok siedmich minút unikajúcej skupiny okolo majstra sveta v tímovej časovke Kaspera Asgreena.
88 km
Už len sedem minút náskoku má k dispozícii vedúca skupina, ktorá sa takisto už začína deliť. Videli sme zaostávať oboch írskych reprezentantov. Naopak, český cyklista Karel Hník naďalej podáva veľmi dobrý výkon, rovnako ako jeho krajania v pelotóne.
91 km
importantZrejme je vymaľované, minimálne z pohľadu slovenských ambícii v dnešných pretekov. Strata, ktorú nabral Peter Sagan v kopci je výrazná a bolo by skôr zázrakom, keby sa dokázal vrátiť späť do skupiny favoritov. Dúhový dres tak po troch rokoch zmení majiteľa.

92 km
Tempo pelotónu je skutočne obrovské. Náskok úniku ide dolu veľmi rýchlo, už je pod hranicou ôsmich minút. Vidíme, že Peter Sagan začína trošku strácať, ale zatiaľ to nie je neriešiteľná situácia. Kopec sa pomaly končí a Peter by si to mal v zjade doraziť.
94 km
importantBohužiaľ, až príliš skoro sa začalo naplno pretekať. Šestica slovenských cyklistov na to doplatila, a tak si Peter Sagan bude musieť poradiť sám. To ešte viac sťažuje jeho úlohy v prípade možného súboja o medaily. Zaostáva aj Rohan Dennis, ktorý tu ovládol časovku.
96 km
Pri prejazde do štvrtého kola je strata hlavnej skupiny 9:37 minúty. Lídri českého tímu Zdeněk Štybar a Roman Kreuziger figurujú v TOP 30. Náš Peter Sagan prešiel na 83. pozícii, no už je jediným slovenským zástupcom v pelotóne.

98 km
Warren Barguil zatiaľ v dnešných pretekoch pokračuje, ale jeho šance na úspech sú nulové. Pelotón už ide veľmi rýchlo, keďže si nechal ujsť únik na možno príliš veľké manko. Dobre pracujú Francúzi, Slovinci, ale aj domáci Rakúšania.
101 km
Ešte jedenásť minút má k dispozícii unikajúca skupina. Český pretekár Karel Hník prešiel medzičasom na ôsmom mieste. Okrem toho musíme potvrdiť to, čo sme avizovali pred pár minútami. Bohužiaľ, Erik Baška s Martinom Mahďarom pre dnešok končia!

104 km
importantWarren Barguil v snahe dotiahnuť sa na pelotón chyboval v pravotočivej zákrute. Skončil na zemi a nevyzerá to s ním dobre. Francúz zrejme bude musieť skončiť v dnešných pretekoch viac než sto kilometrov pred páskou.
107 km
Slová z predošlého príspevku sa potvrdili. Warren Barguil mal problémy so svojim bicyklom a dokonca ho musel vymeniť. Francúz nabral drobné mako, no pri jeho kvalitách je viac ako pravdepodobné, že vzniknutú stratu dokáže zmazať.
109 km
Už aj Ian Stannard si vystupuje z pelotónu. Odviedol však dobrú prácu a podarilo sa mu za pomoci ďalších pretekárov stiahnuť manko hlavnej skupiny pod hranicu dvanástich minút. Problémy mal aj Warren Barguil, no zrejme išlo o technické ťažkosti.

112 km
Kontakt s pelotónom stráca Patrik Tybor, český pretekár Michael Kukrle a vidíme zaostávať aj Juraja Sagana. Tak verme, že aspoň jazdec tímu Bora-Hansgrohe ešte prejde toto stúpanie Igls a dokáže dlhší čas pomáhať svojmu bratovi.
115 km
Erik Baška jazdí spoločne s Martinom Mahďarom na samotnom konci. Ich manko na pelotón predstavuje už skoro päť minút. Je tak veľmi pravdepodobné, že táto slovenská dvojica preteky nedokončí. Trápi sa aj Marek Čanecký, ale zatiaľ zostáva v kontakte.
117 km
Už aj hlavná skupina vstupuje do tretieho okruhu. Na čele pelotónu jazdí dobrý tempár Ian Stannard, ktorý sa snaží stenčovať náskok úniku. Ten je zatiaľ na úrovni štrnástich minút. Bohužiaľ, zo slovenských cyklistov vidíme strácať Erika Bašku a Martina Mahďara.
120 km
Podľa live timingu by sa počet jazdcov, ktorí nedokončia dnešné preteky, zvýšil na číslo sedem. V priamom prenose sme videli problémy Rumuna Sergheia Tvetcova, ktorý bol jediným reprezentantom tejto krajiny. Končia aj Austrálčan Sam Bewley či Grék Stylianos Farantakis.

122 km
Pohľad na výsledky z medzičasu pri vjazde do druhého okruhu boli veľmi zaujímavé. Približne pol minútu za hlavnou časťou pelotónu jazdili mená ako Tom Dumoulin, Simon Yates, Vincenzo Nibali, Ilnur Zakarin, Tony Gallopin, Jakob Fuglsang či Alejandro Valverde. Favoriti sa snažia čo najviac šetriť silami.
125 km
Cyklisti z úniku majú za sebou druhý zo šiestich klasických okruhov. Český pretekár Karel Hník, pôsobiaci v tíme Pardus Tufo Prostějov, prešiel medzičasom na štvrtom mieste. Manko pelotónu je stále na úrovni 15 minút. Naopak, preteky sa už skončili pre Hoa San Chiu z Číny a Nicolasa Sesslera z Brazílie.

127 km
Zloženie vedúcej skupiny s náskokom 15 minút:

Kasper Asgreen (Dánsko), Vegard Stake Laengen (Nórsko), Conor Dunne, Ryan Mullen (Írsko), Karel Hník (Česká republika), Laurent Didier (Luxembursko), Janse van Rensburg (Juhoafrická republika), Daniil Fominykh (Kazachstan), Robert Britton (Kanada), Ilja Koševoj (Bielorusko) a Tobias Ludvigsson (Švédsko).
130 km
V pár príspevkoch sa môžeme vrátiť k doterajšiemu priebehu pretekov. Únik sa vytvoril pomerne skoro a v prvých hodinách mu pelotón doprial obrovský náskok skoro 20 minút. Napríklad, 11-členná skupina vpredu bola na vrchole stúpania Gnadenwald skôr ako pelotón vôbec začal ukrajovať prvé metre tohto kopca.
Vážení športoví fanúšikovia, práve v tejto chvíli začíname náš textový prenos z posledných pretekov 91. svetového šampionátu v cestnej cyklistike. Preteky s hromadným štartom kategórie Elite majú za sebou približne tri hodiny, ale do konca zostáva ešte úctyhodná porcia 130 kilometrov.
Víťazi posledných desiatich ročníkov:

2017, Bergen – Peter Sagan (Slovensko)
2016, Doha – Peter Sagan (Slovensko)
2015, Richmond – Peter Sagan (Slovensko)
2014, Ponferrada – Michal Kwiatkowski (Poľsko)
2013, Florencia – Rui Costa (Portugalsko)
2012, Valkenburg – Philippe Gilbert (Belgicko)
2011, Kodaň – Mark Cavendish (Veľká Británia)
2010, Geelong – Thor Hushovd (Nórsko)
2009, Mendrisio – Cadel Evans (Austrália)
2008, Varese – Alessandro Ballan (Taliansko)

ALAPHILIPPE, VALVERDE, YATESOVCI...?

Pri predstavovaní ašpirantov na zisk dúhového dresu ani nevieme odkiaľ máme začať. Zoznam favoritov je veľmi početný, no prekvapiť môže aj niekto z úzadia.

Podľa stávkových kancelárii je najväčším favoritom víťaz pretekov Okolo Slovenska a majiteľ bodkovaného dresu z Tour de France Julian Alaphilippe. Jazdcovi tímu Quick-Step Floors by trať mala sedieť, no je otázne či bude jasným lídrom nesmierne silného francúzskeho tímu s Romainom Bardetom, Thibautom Pinotom, Tonym Gallopinom či Warrenom Barguilom.

Určite treba rátať so Simonom Yatesom, ktorý prežíva skvelú sezónu ovenčenú prvenstvom z Vuelty. Je dynamickým typom cyklistu, nebojí sa útočiť a pokiaľ zostane vpredu, rozhodne od neho možno čakať útok pri stúpaní na Gramartboden. Navyše, spoliehať sa bude môcť na svojho brata Adama.

Na domácej Grand Tour ukázal vynikajúcu výkonnosť aj 38-ročný Alejandro Valverde. Ten získal na MS už šesť medailí, no vytúžený dúhový dres si nikdy neobliekol. Dvakrát bol druhý, štyrikrát tretí a dnes má zrejme poslednú šancu zabojovať o titul. Okrem toho treba spomenúť Michala Kwiatkowskeho, Toma Dumoulina, Primoža Rogliča či silných Kolumbijčanov.

Vážení čitatelia, vítam vás pri sledovaní textového prenosu z majstrovstiev sveta v cestnej cyklistike. Tie dnes v rakúskom Innsbrucku vyvrcholia pretekmi mužov s hromadným štartom kategórie Elite. V pozícii obhajcu dúhového dresu sa predstaví Peter Sagan, ktorý bude mať okolo seba až šesticu krajanov. Náš prenos začneme o 13:00 hod.

SAGAN MÔŽE LEN PREKVAPIŤ

Parádna sólo jazda v Richmonde, špurt popri bariére v Dohe a víťazný súboj s domácim Alexandrom Kristoffom v Bergene – takto sa zrodili tri majstrovské tituly fenomenálneho športovca menom Peter Sagan. Rodák zo Žiliny už niekoľkokrát prepísal historické tabuľky a dnes sa pokúsi vypáliť rybník aj najlepším vrchárom. Po dlhej dobe je totiž profil hlavných pretekov MS ušitý pre vrchárov, ktorí by si to mali rozdať o víťazstvo. Peter Sagan sa po nepríjemnom páde z Tour de France dostával do formy počas španielskej Vuelty. Neplánoval ju dokončiť, ale napokon tak učinil a až v šiestich etapách skončil na stupňoch víťazov. V rebríčku UCI mu naďalej patrí prvá priečka a vďaka jeho úspechom sa Slovensko môže tešiť zo sedemnásobného zastúpenia v pretekoch s hromadným štartom. Lídrovi nášho tímu budú pomáhať brat Juraj, Marek Čanecký, Patrik Tybor, Erik Baška, Martin Haring a Martin Mahďar.

ZÁVEREČNÝ OKRUH S PRUDKÝM STÚPANÍM

Ako sme už spomenuli, profil dnešných pretekov je veľmi náročný. Trať meria 253 kilometrov a cyklisti nastúpajú presne 4670 výškových metrov. Prvých 85 kilometrov bude viac-menej „zahrievacích“. Nachádza sa tu stúpanie Gnadenwald s maximom 14%, no vrcholí veľmi, veľmi ďaleko pred cieľom. Hlavná časť pretekov sa odohrá na skoro 24-kilometrovom okruhu, ktorý cyklisti absolvujú sedemkrát. Jeho hlavnou výzvou je kopec Igls, ktorý meria 7900 metrov a priemerný sklon predstavuje 5,7%. Na Grand Tours často vidíme dlhšie i prudšie stúpania, no zdolať ho toľkokrát nebude nič jednoduché. Navyše, posledný okruh je predĺžený o sedem kilometrov a prudké stúpanie Gramartboden s priemerom 11,5%. Je to ideálne miesto pre útok, keďže potom je už len zjazd a krátka rovina do cieľa. Posledným takto kopcovitým vrcholným podujatím boli olympijské hry v Riu. Z cenných kovov sa vtedy tešili Greg van Avermaet, Jakob Fuglsang a Rafal Majka.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 09:40.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»MS v cyklistike»Sagan odstúpil. Po pretekoch zavesil medailu na krk nového majstra sveta