X-factor Lantoši. Aká je sila tímu na MS v porovnaní s Pekingom (analýza)

Slovenskí hokejisti na úvodnom tréningu vo Fínsku pred MS v hokeji 2022. (Autor: TASR)
Ondrej Rusnák|13. máj 2022 o 08:00

Ondrej Rusnák analyzuje slovenské mužstvo na MS vo Fínsku.

V hokejovej reprezentácii sa predstaví na majstrovstvách sveta jedenásť bronzových medailistov zo zimnej olympiády. V ďalšom príklepe sa pozrieme na silu slovenského tímu v Helsinkách a porovnáme si ho s tým, ktorý dosiahol senzačný úspech v Pekingu.

Intro k skladaniu tímu

Medzinárodný hokej má v tejto sezóne dva vrcholy. Februárové zimné olympijské hry v Pekingu a každoročné majstrovstvá sveta, tentokrát vo Fínsku.

Príklepy Ondreja Rusnáka

Ondrej Rusnák (32) je bývalý hokejový útočník, ktorý hral o.i. za Slovan, Trenčín či Poprad. Bol členom slovenskej dvadsiatky, ktorá obsadila na MS 2009 štvrté miesto. Pre Sportnet pracuje ako hokejový insider. Ponúka rozhovory so zaujímavými ľuďmi, aj pohľad do zákulisia. Študuje na Vysokej škole manažmentu v Bratislave, je syn hokejovej legendy Dáriusa Rusnáka.

Príbeh Ondreja Rusnáka si môžete prečítať tu.

V olympijskom roku bývalo zvykom, že najlepší hráči sveta upriamovali pozornosť na turnaj pod piatimi kruhmi. Hráči NHL po neúčasti na ZOH v roku 2018 si pri predĺžení kolektívnej zmluvy hráčskej asociácie s NHL dosiahli, aby sa mohli zúčastniť na tohtoročnej olympiáde. Bohužiaľ, pandémia a problémy s ňou spojené, im túto účasť opäť zahatali.

Ak nepočítam Svetový pohár v roku 2016, na ktorom sa zúčastnilo šesť reprezentačných tímoch spolu aj so severoamerickým výberom do 23 rokov a tímom zloženým z ostatných hráčov z Európy, tak skutočne rýdzi medzinárodný hokej čaká na konfrontáciu najlepších hráčov už osem rokov.

Kanaďania na čele so Sidneym Crosbym vtedy opanovali olympijský turnaj v ruskom Soči. Crosby mal niekoľko mesiacov pred ZOH dva otrasy mozgu, ktoré mohli ukončiť jeho kariéru.

Nestalo sa tak, ale potvrdilo sa, že aj najväčšie hviezdy svetového hokeja urobia aj nemožné, len aby im neunikla možnosť hrať za svoju krajinu proti najlepším reprezentačným tímom sveta na olympiáde.

Nepamätám sa na vyjadrenie akéhokoľvek hráča na svete, ktorý by „hľadal ospravedlnenku“ svojej neúčasti na ZOH.

Na majstrovstvách sveta je to trošku inak.

„Nemám zmluvu na budúcu sezónu, nechcem riskovať." "Necítim sa zdravý a byť prínosom.“

To sú vety ktoré často počuť z úst hráčov pred majstrovstvami sveta. V určitých prípadoch tomu rozumiem, keďže najmä posledné dva roky pre covid, či kvalifikáciu na olympiádu, sa letná príprava skrátila na minimum. Hokej ukrajuje z letného obdobia čoraz viac a hráči si, fyzicky, alebo mentálne, nemajú kedy oddýchnuť.

Slovenskí fanúšikovia už dávno majú ochrannú známku na dve veci. Postupovú kalkulačku a nominačnú tipovačku. Keďže na kalkulačku je ešte čas, zastavím sa pri tipovačke.

Týždne prípravy pred MS čítame o tom, kto má šancu prísť z NHL (vitaj späť v reprezentácii Tomáš Tatar), alebo kto si aké boľačky odniesol z európskych súťaži do prípravy. Vieme aj, ktorému hokejistovi sa narodí bábätko počas šampionátu (tento rok gratulujeme Liborovi Hudáčkovi k dcére Viktórii) a preto neposilní tím Slovenska na majstrovstvách.

Po každom zápase prípravy skladáme prvé, druhé, či presilovkové formácie. Nakoniec hlavné slovo má tréner a nie ľudia v diskusiách na Facebooku. Tým trénerom je dnes už určite najobľúbenejší „slovenský“ Kanaďan, Craig Ramsay.

Pozrime sa na to ako zložil aktuálny tím, v porovnaní s tým bronzovým z Pekingu.

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa
Nachádzate sa tu: