BRATISLAVA. Petre Vlhovej poprial rýchly návrat na svahy, hokejovej reprezentácii zaželal medailu na ZOH v Miláne.
Najvyšší predstaviteľ svetového športu a športovej diplomacie, prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach strávil dva dni na Slovensku.
Za ten čas stihol navštíviť olympijské tréningové centrum v Šamoríne, stretol sa s politikmi, absolvoval neformálnu debatu so športovcami a odpovedal aj na otázky novinárov.
Olympiáda v dvoch krajinách?
Bola to jeho prvá zahraničná cesta v roku 2025, na Slovensko zavítal ako prezident MOV po prvý raz. Návštevu plánoval už pred piatimi rokmi, no vtedy sa pre Covid neuskutočnila.
Bachovi do konca mandátu ostáva posledný polrok, nového prezidenta zvolia už v marci.
VIDEO: Prezident MOV Thomas Bach v Bratislave
71-ročný bývalý šermiar bol na čele najvýznamnejšej športovej organizácie od septembra 2013.
K jeho menu sa viaže presadenie Agendy 2020, ktorá v značnej miere zmenila ráz olympijských hier s dôrazom na udržateľnosť.
Olympiáda už nemusí byť výhradne kompaktná, majú sa v čo najvyššej miere využívať už existujúce športoviská. To otvorí možnosti aj pre hry, ktoré by sa konali v dvoch krajinách.
Stredoeurópsky región je na to ideálny, no Bach upozorňuje, že prípadná spoločná kandidatúra dvoch krajín nemá vzniknúť len preto, aby bola spoločná.
„Krajina má najprv vyhodnotiť, akými športoviskami už disponuje a aké sú možnosti dočasných športovísk. Ak stále má problém s nejakými športami, môže sa obzrieť v susedných krajinách, či by tam neboli vhodné športoviská,“ uviedol Bach.
V minulosti mala Budapešť záujem o olympijskú kandidatúru a v poslednej dobe sa na Slovensku začalo špekulovať o prípadnej spolupráci s Maďarmi. Areál v Šamoríne by mohol hostiť napríklad jazdecké preteky.
V Maďarsku sa o olympijskej kandidatúre momentálne nehovorí, ale v Budapešti za posledné desaťročie vzniklo viacero veľkých športovísk, ktoré by spĺňali podmienky aj pre takéto veľké podujatie.
„Rakúsko, Maďarsko a Slovensko sú geograficky blízke a vzdialenosti by boli rozhodne menšie, ako medzi Parížom a Marseille. Spolupráca týchto troch národných olympijských výborov je teda dobrá myšlienka, navyše vytvára aj pocit spolupatričnosti, čo je v súlade s olympijskými hodnotami,“ uviedol Thomas Bach.
Budú Rusi v Miláne?
Do otvorenia zimných olympijských hier v Miláne a Cortine ostáva približne trinásť mesiacov, no stále sa nevie, či sa na ňom budú môcť zúčastniť aj ruskí športovci.
Medzinárodná korčuliarska únia už uviedla, že umožňuje účasť na kvalifikačných pretekoch ruským a bieloruským športovcom, ktorí spĺňajú určité podmienky – zjednodušene: ak nie sú spájaní s dopingom ani s podporou vojny.
Veľký otáznik je však pri tímových športoch. Slovenských fanúšikov zaujíma najmä mužský hokejový turnaj.
„Už máme skúsenosti z Paríža a to isté platí aj pre zimné hry. Chceme, aby športovci, ktorí rešpektujú pravidlá olympijských hier a olympijskú chartu, mali možnosť zúčastniť sa. Loptička je teraz na strane Ruska. Ruský olympijský výbor porušil olympijskú chartu, keď anektoval športové organizácie na Ukrajine, preto je suspendovaný a sú voči nemu sankcie. Vieme, že v Rusku má olympijské hnutie nové vedenie, teraz čakáme, aby si uvedomili, že majú dodržiavať pravidlá. Pre nás je dôležité chrániť športovcov,“ uviedol Bach na brífingu v Bratislave.
„Želám slovenskému hokejovému tímu úspech, možno aj medailu ako v Pekingu,“ doplnil s úsmevom.
Bach spomenul aj olympijskú šampiónku v lyžovaní Petru Vlhovú. V súvislosti s hrami v Paríži, kde Slovensko získalo iba jeden bronz, hovoril o tom, že podľa výsledkov jednej výpravy na jedných hrách sa nedá hodnotiť sila športu v danej krajine.
„Treba sa pozerať aj na ďalšiu generáciu. Mal som možnosť sa stretnúť s troma nádejnými mladými športovcami. Myslím si, že Slovensko sa má na čo tešiť na hrách v Los Angeles aj v Miláne,“ vravel Bach a vzápätí dodal: „Petre želám rýchle zotavenie.“
Prototyp športového lídra
Thomas Bach počas svojej návštevy viackrát ukázal aj to, že mu nechýba zmysel pre humor.
„Ešte ma neposielajte do múzea,“ reagoval na otázku, keď sa ho pýtali na najväčší výsledok svojho pôsobenia na čele MOV.
Počas debaty so športovcami zase rozosmial sálu odpoveďou na otázku, čomu sa bude venovať po vypršaní mandátu. „Budem spať. Rád si pospím, to mi ostalo ešte zo športovej kariéry. Myslím si, že prvých pár mesiacov mi bude stačiť spánok a nejaké dobré červené víno,“ hovoril s úsmevom.
Slovenská členka MOV Danka Hrbeková (Barteková) sa na diskusii spýtala, aký bol pocit pre Bacha po prvý raz otvoriť olympijské hry s vedomím, že ho sledujú stámilióny ľudí. Bolo to v roku 2014 v Soči.
„Otvárací ceremoniál naozaj sleduje možno miliarda ľudí na svete, ale ja sa prihováram tým, ktorí sú na štadióne, predovšetkým športovcom. A dúfam, že niekto z nich ten príhovor počúva. Väčšina totiž nepočúva,“ poznamenal Bach so štipkou sarkazmu.
Hrbeková sa tiež usmiala a prezradila, že túto otázku mu chcela vždy položiť.
„V rámci prípravy, všakže?“ odvetil pohotovo Bach.
Slovenská športová strelkyňa je v olympijskom hnutí veľmi aktívna a ako to naznačil aj Bach, má pred sebou svetlú budúcnosť aj v športovej diplomacii.
„Pre mňa je Thomas Bach prototyp športového lídra, ktorým by som sa aj ja rada stala v budúcnosti. Je to môj vzor a mentor,“ uviedla Hrbeková.
Do MOV vstúpila tesne pred zvolením Bacha za prezidenta v roku 2013. „Je pre mňa obrovskou satisfakciou vidieť, ako sa pod jeho vedením menil MOV a celé športové hnutie, ako z neho vytvoril finančne nezávislé, moderné hnutie, ktoré udáva trendy, akým smerom sa bude uberať svetový šport,“ doplnila Hrbeková.
Prvý muž MOV vyzdvihol Slovenský olympijský a športový výbor a dával ho za príklad aj preto, lebo sa v ňom angažuje veľa bývalých športovcov.
„Športovci nie sú pri srdci olympizmu, oni sú srdce olympizmu,“ viackrát zdôraznil Bach.