Rusi a Bielorusi budú môcť štartovať na OH v Paríži, podmienky však považujú za diskriminačné

OH Paríž 2024.
OH Paríž 2024. (Autor: TASR/AP)
TASR|8. dec 2023 o 15:48 (aktualizované 8. dec 2023 o 19:37)

Toto rozhodnutie sa týka iba niektorých ruských a bieloruských športovcov.

BERLÍN. Ruskí a bieloruskí športovci budú môcť súťažiť na budúcoročných olympijských hrách v Paríži.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) im umožnil štartovať na OH 2024 pod neutrálnou vlajkou, pokiaľ splnia kvalifikačné kritériá. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

MOV stanovil viacero podmienok, ktoré musia športovci oboch krajín splniť. Ruský minister športu Oleg Matycin ich označil za "diskriminačné".

Rozhodnutie MOV kritizoval aj ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

Podmienky spĺňa len pár športovcov

Rozhodnutie MOV sa týka iba niektorých individuálnych ruských a bieloruských športovcov. Tímom z obidvoch krajín nebude štart na OH umožnený.

Aby športovci získali neutrálny status, nemôžu aktívne podporovať vojnu na Ukrajine, ani nemôžu byť zmluvne viazaní s ruskou či bieloruskou armádou, respektíve národnými bezpečnostnými orgánmi.

Ako dodatočnú podmienku bude MOV od športovcov vyžadovať písomný záväzok k Olympijskej charte a teda aj k "mierovému poslaniu olympijského hnutia".

Na OH 2024 budú zakázané všetky národné symboly Ruska i Bieloruska.

"Na olympijských hrách, jednotlivých športoviskách či u žiadnych oficiálnych funkcií nemôže byť vystavená ruská či bieloruská vlajka, hymna, národné farby či akýkoľvek iný poznávací znak.

Na olympijské hry v Paríži nemôžu dostať pozvánku a ani byť akreditovaní žiadni vládni predstavitelia z Ruska či Bieloruska," uviedol MOV vo svojom vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP.

MOV uviedol, že momentálne spĺňajú kritériá iba ôsmi športovci z Ruska a traja z Bieloruska. V porovnaní s tým sa na OH 2024 kvalifikovalo už vyše 60 športovcov z Ukrajiny.

Podľa AP je na jednotlivých športových federáciách, aby určili a uplatňovali neutrálny status u individuálnych športovcov.

Ukrajinský minister rozhodnutie kritizuje

Ruský minister športu Oleg Matycin vyjadril nesúhlas s podmienkami, ktoré pre štart ruských športovcov v Paríži stanovilo vedenie MOV.

"Podmienky sú diskriminačné, idú proti princípom športu. Poškodzujú samotné olympijské hry a nie ruský šport. Takýto prístup je neprijateľný," citovala Matycina agentúra AFP.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyjadril prostredníctvom sociálnej siete X zásadný nesúhlas s verdiktom MOV.

"Medzinárodný olympijský výbor dal Rusku zelenú použiť olympiádu ako zbraň," uviedol podľa DPA Kuleba s tým, že každý športovec z Ruska a jemu spriateleného Bieloruska bude na hrách využitý na propagandistické účely.

Vyzval tiež spojencov Ukrajiny, aby rozhodnutie MOV rovnako odsúdili.

Krátko po ruskej invázii na Ukrajinu MOV vyzval všetky športové organizácie, aby odložili či zrušili plánované podujatia v Rusku či Bielorusku.

O niekoľko dní neskôr pritvrdil a vyzval športové federácie, aby zakázali štarty športovcom z týchto dvoch krajín.

Odvtedy však MOV svoj postoj zmenil a postupne od tvrdých obmedzení ustupoval.

Pred rokom umožnil návrat Ruska a jeho vojenského spojenca Bieloruska do globálneho športu.

Už pred deviatimi mesiacmi vyzval športové federácie, aby povolili individuálnym ruským a bieloruským športovcom návrat do medzinárodných súťaží a podujatí. Rusko a Bielorusko však naďalej zostávajú vylúčené z tímových súťaží.

Bez národných farieb

Za pripustenie jednotlivcov ako neutrálnych športovcov sa napriek pokračujúcemu vojnovému konfliktu na Ukrajine vyslovili v tomto týždni na olympijskom samite v Lausanne zástupcovia medzinárodných federácií i národných olympijských výborov.

MOV požiadali, aby v tejto otázke rozhodol čo najrýchlejšie.

Kým na OH v Tokiu v roku 2021 vyslalo Rusko 335 športovcov, vo francúzskej metropole bude zrejme štartovať iba pár desiatok zástupcov z tejto krajiny.

"Iba veľmi obmedzený počet športovcov z Ruska a Bieloruska sa kvalifikuje na OH 2024 cez existujúci kvalifikačný proces," informoval MOV. Individuálni športovci, ktorí budú štartovať na OH, nemôžu nosiť národné farby.

Medzinárodná gymnastická federácia (FIG) napríklad nariadila neutrálnym športovcom z Ruska štartovať v svetlomodrých dresoch.

Ruská vláda a tamojší športoví funkcionári viackrát vyhlásili, že akékoľvek obmedzenia ich športovcov sú politicky motivované a neakceptovateľné.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Rusi a Bielorusi budú môcť štartovať na OH v Paríži, podmienky však považujú za diskriminačné