Štvrtok, 28. októbra, 2021Meniny má Dobromila

Oktagon 28: Pešta získal titul, súboj ukončil lekár

Viktor Pešta oslavuje zisk titulu. (Zdroj: Oktagon MMA)
Adrián Mečiar|26. sep 2021 o 00:09

Oktagon spoznal prvého šampióna poloťažkej váhy.

PRAHA. Dvanásty a zároveň hlavný zápas celého turnaja bol kľúčový pre poloťažkú divíziu.

Vrchol Oktagonu 28 v pražskej aréne O2 Universum priniesol premiérový súboj o titul vo váhovej kategórii do 93 kilogramov.

O inauguračný opasok Oktagon MMA v tejto váhe zápasili domáci Viktor Pešta a nemecký bojovník Stephan Pütz.

Peštova šanca

Dlhodobo patrí medzi domácu špičku, no stále čakal na prvý veľký titul.

Pešta sa síce v mladom veku dostal do UFC, kde bojoval s viacerými známymi menami, ale v konkurencii svetovej elity sa ukázalo, že mu jednoducho chýbali skúsenosti.

Aj kvôli tomu stratil vynikajúco rozobehnutý zápas s Derrickom Lewisom, neskorším titulovým vyzývateľom v UFC. Tieto skúsenosti mu pomohli do ďalšej časti kariéry.

Usadil sa v prestížnom americkom tíme Sanford MMA a podpísal kontrakt s Oktagon MMA. V organizácii si stanovil jasný cieľ, a to získať titul.

Prvý pokus mu nevyšiel, pred dvoma rokmi utrpel v zápase zlomenú čeľusť a prehral s vtedajším šampiónom ťažkej váhy Michalom Martínkom. Následne prešiel do nižšej váhy, ktorá mu mala lepšie sadnúť.

To sa potvrdilo a Pešta si dvojicou ukončení pred limitom vyslúžil titulový zápas. Konečne mohol dosiahnuť na prvý prestížny pás, ktorým by umlčal kritikov, vrátane rivala Karlosa Vémolu.

Na titul si brúsi zuby Vémola

Vémola mu často vyčítal, že v kľúčových okamihoch zlyháva. „Pešta ma nezaujíma. Zaujímať ma bude až vo chvíli, keď bude mať ten pás,“ uviedol Vémola.

Avšak ani v druhom rohu oproti Peštovi nestálo žiadne neviniatko, práve naopak. Vlastne sa Pešta stretol s Terminátorom, hoci tým nemeckým.

Putz už vo svojej kariére získal opasky M-1 Global či GMC. Je zvyknutý bojovať o európske tituly a s Peštom mal pred zápasom čosi spoločné.

Obaja aktéri sobotného titulového duelu sa už roky doťahovali s Karlosom Vémolom. Putz dávno posielal do Česka výzvy, aby dokázal, že v Európe je len jeden skutočný "Terminátor", ako znie jeho prezývka. Peštov príbeh sme už spomínali.

Víťaz sa tak okrem opasku mohol konečne prebojovať k duelu s Karlosom Vémolom. Ten má momentálne nabitý program, no neraz vyjadril túžbu po druhom titule.

Priebeh zápasu

1. kolo

Pešta si viackrát vyšliapol na Pütza boxerskými kombináciami, český bojovník pridáva aj niekoľko kopov na súperovu nohu. Pütz sa zatiaľ nevie dostať do tempa a Pešta je v úvode celkovo presnejší.

A ďalší dobrý kop, následne tvrdá kombinácia. Pešta si ťažko mohol predstavovať lepší vstup do zápasu, no nesmie zaspať. A Pütz okamžite ukazuje, prečo je taký nebezpečný.

Kdežto v úvodných minútach toho viac vychádzalo Peštovi, postupne sa do hry dostáva tiež Pütz. Na koniec kola ešte nepríjemný zdvihák.

2. kolo

Pütz sa už dostal do prevádzkovej teploty a Pešta má čoraz väčšie problémy, aby presadzoval svoju taktiku.

Zápas prebieha na pletive, to sú nesmierne náročné chvíle. Fyzicky vyčerpávajúci zápas, to môže skôr sedieť Pützovi. Nemec tlačí Peštu v klinči. 

Ak Pešta vyhral prvé kolo, toto ide rozhodne na Pützovu stranu.

3. kolo

Pütz pokračuje v osvedčenom recepte. Pešta potrebuje rozviazať klinč a to sa mu po minúte tretieho kola aj darí.

Pešta prenáša duel na zem, karty sa obrátili. Pešta trápi Pütza, ktorý sa síce dobre bráni, ale nedarí sa mu vstať. Pešta kontroluje aj zvyšok kola, toto bude ešte veľmi zaujímavé.

Niektorým divákom sa to nemusí zdať ako zápas vo vysokom tempe, no presne takéto súboje sú tie najvyčerpávajúcejšie.

Ale pozor, v rohu Stephana Pütza sa dejú veci. Pützov stav kontroluje lekár, ktorý nečakane končí zápas! Pešta je novým šampiónom.

Za rozhodnutím doktora stojí zranenie nosa, aj keď Pütz protestuje. Samozrejme, takýto scenár si nemecký tím rozhodne neželal.

Výsledok: Viktor Pešta poráža Stephana Pütza po treťom kole, zápas ukončil lekár.

Pešta sa tak stal historicky prvým šampiónom poloťažkej váhy organizácie Oktagon MMA.

Slová víťaza: Najcennejšia výhra, najväčšie víťazstvo mojej kariéry. 

Adrián Mečiar
Adrián Mečiar je súčasťou redakcie Svet MMA je od roku 2017. Zaujímajú ho inšpiratívne príbehy z prostredia bojových športov, stará sa o YouTube kanál, kde je autorom magazínu Týždeň V klietke. Okrem MMA sleduje najmä basketbal, ale aj ďalšie športy.

Súvisiace články