Preteky Okolo Švajčiarska vyhral Špilak, záverečnú časovku ovládol Dennis

Simon Špilak sa stal celkovým víťazom pretekov Okolo Švajčiarska.
Simon Špilak sa stal celkovým víťazom pretekov Okolo Švajčiarska. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|18. jún 2017 o 18:06

Slovenský cyklista Peter Sagan si už v sobotu v predstihu zabezpečil víťazstvo v bodovacej súťaži. Vyhral ju šiesty raz.

SCHAFFHAUSEN. Slovinec Simon Špilak z tímu Katuša-Alpecin sa druhý raz v kariére stal celkovým víťazom cyklistických pretekov Okolo Švajčiarska.

Predtým sa mu to podarilo v roku 2015

V záverečnej deviatej etape, ktorou bola individuálna časovka v Schaffhausene na 28,6 km, v nedeľu popoludní triumfoval Austrálčan Rohan Dennis z BMC.

Dennis zopakoval víťazstvo z úvodnej etapy. Druhý so stratou 29 sekúnd skončil jeho tímový kolega Švajčiar Stefan Küng. Tretí finišoval Caruso (+ 47 sekúnd).

Sagan vyhral bodovaciu súťaž

Slovenský líder tímu Bora-Hansgrohe Peter Sagan si už sobotňajším triumfom v ôsmej etape v Schaffhausene definitívne zabezpečil víťazstvo v bodovacej súťaži.

Získal ho po šiesty raz.

V časovke Sagan obsadil 106. priečku (+ 4:40 minúty na Dennisa). Jeho brat Juraj bol na 123. a tretí Slovák Michael Kolář na 113. mieste.

Nedeľňajšia časovka priniesla na švajčiarske pomery rýchle úseky. Úvodných dvadsať kilometrov absolvovali jazdci na zvlnenej trase.

Potom sa dostali do štvorkilometrového stúpania, ktoré malo priemerný sklon päť percent. Z jeho vrcholu zostávalo na pásku necelých šesť kilometrov s klesaním a svižným dojazdom.

Na Okolo Švajčiarska je rekordmanom

Peter Sagan má celkovo na konte rekordných pätnásť víťazných etáp na pretekoch Okolo Švajčiarska, na ktorých sa prvýkrát zúčastnil v roku 2010.

V tomto kalendárnom roku má slovenský dvojnásobný a zároveň úradujúci majster sveta na konte už šesť víťazných koncoviek v pretekoch UCI.

Na Okolo Švajčiarska 2017 vyhral Sagan dve etapy. Najprv sa tešil v piatej.