Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Ohlasy na dejisko ZOH 2022: Nové trhy namiesto zimnej tradície

Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach (vpravo) blahoželá starostovi Pekingu Wang An-šunovi k získaniu práva na organizáciu ZOH v roku 2022. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 31. júl 2015 o 11:33

ZOH v roku 2022 zorganizuje čínska metropola Peking. Vo voľbe zdolala Almaty o štyri hlasy. Ako na voľbu reagujú svetové médiá?

iDnes.cz (ČR): "Čínska metropola bude prvým mestom, ktoré po letných hrách usporiada aj zimné."

The Associated Press (USA): "Hlasovanie prinieslo prekvapivo tesný výsledok 44:40. Tajnú voľbu napokon vykonali písomne po tom, ako elektronický systém mal technické problémy."

BBC (V. Brit.): "Peking aj Almaty ešte pred dvoma rokmi boli outsidermi. Napokon však zostali jedinými uchádzačmi po stiahnutí štyroch európskych kandidatúr vrátane Osla a Štokholmu z politických či finančných dôvodov."

Die Welt (Nem.): "Číňania sa so svojou kontroverznou ašpirantúrou presadili na úkor Kazachov: nové trhy namiesto zimnej športovej tradície, umelý sneh namiesto prirodzenej horskej panorámy, veľké vzdialenosti namiesto krátkych ciest..."

Prezentačné video pekinskej kandidatúry.

L'Equipe (Fr.): "Oheň sa vráti do Pekingu. Rozpočet má hodnotu 3,06 miliardy USD."

Mundo Deportivo (Šp.): "Peking sa prezentoval ako bezpečná a skúsená alternatíva, ktorá dodá rodine zimných olympijských športov stovky miliónov nových fanúšikov."

ORF (Rak.): "Po Pjongčangu 2018 a letnom Tokiu 2020 sa najväčší športový sviatok sveta tretí raz za sebou uskutoční na ázijskom kontinente."

cinania_res.jpg

Čínsky ľud oslavuje zvolenie Pekingu za dejisko ZOH 2022. FOTO - SITA/AP.

Sverige Radio (Švéd.): "Prezident MOV Thomas Bach oznámil výsledok hlasovania o 17.57 h miestneho času v malajzijskom Kuala Lumpure. Hry sa uskutočnia 4. - 20. februára."

Dagbladet (Nór.): "Obe kandidatúry boli kontroverzné, pričom len Almaty mohlo garantovať prírodný sneh. V piatok sa rozhodlo aj o tom, že zimné olympijské hry mládeže 2020 budú vo švajčiarskom Lausanne."

Peking

Populácia: 21 miliónov

Poloha: severovýchod Číny

Nadmorská výška: 44 m

Predchádzajúce olympijské skúsenosti: OH 2008

Koncept ZOH: Plán troch zón - halové súťaže v Pekingu, vonkajšie súťaže v Jen-čching (90 km z Pekingu) a Čang-ťia-kchou (160 km od Pekingu).

Termín ZOH: 4.-20. februára 2022

Športoviská: 19 (potrebné dostavať ešte 9 z nich)

Počet olympijských dejísk: 3

Najväčšie prednosti Pekingu: predchádzajúca olympijská skúsenosť, ekonomická sila krajiny

Najväčšie nevýhody Pekingu: nedostatok prírodného snehu, znečistenie ovzdušia, vzdialenosť medzi Pekingom a horskými strediskami

Podpora obyvateľov Pekingu pre ZOH 2022: 88 percent

Podpora obyvateľov Číny pre ZOH 2022: 92 percent

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.