Piatok, 24. septembra, 2021Meniny má Ľuboš, Ľubor

Protesty v Amerike podporuje aj NHL. Prerušili ligu na dva dni

Halák a jeho spoluhráči po víťazstve. (Autor: TASR)
TASR|27. aug 2020 o 21:10

Liga zaujala rázny postoj.

EDMONTON, TORONTO. Vedenie hokejovej NHL prejavilo solidaritu s ďalšími veľkými zámorskými ligami, ktoré sa rozhodli protestovať po postrelení Afroameričana Jacoba Blakea, a odložilo štyri zápasy play off naplánované v noci na piatok a na sobotu SELČ.

Liga to oficiálne potvrdila len hodinu pred štartom duelu New York Islanders - Philadelphia Flyers.

"Po dlhých diskusiách sa hráči NHL domnievajú, že najlepším riešením by bolo spraviť krok späť a neodohrať dnešné a zajtrajšie zápasy, ako boli naplánované.

NHL podporuje rozhodnutie hráčov a tieto štyri stretnutia preloží na nové termíny so štartom od soboty (miestneho času) a upraví aj ďalší program 2. kola play off," píše sa v stanovisku ligy na oficiálnej stránke.

V noci na piatok SELČ sa tak neuskutočnia tretie stretnutia semifinále Východnej konferencie New York Islanders - Philadelphia Flyers a Západnej konferencie Vancouver Canucks - Vegas Golden Knights.

V noci na sobotu sú to štvrté zápasy semifinále na východe Boston Bruins - Tampa Bay Lightning a západe Dallas Stars - Colorado Avalanche.

Hráčska asociácia NHL absolvovala vo štvrtok popoludní konferenčný hovor s hokejistami, aby sa dohodli na postupe.

Ešte predtým formálne vyzvala na odloženie dvoch duelov Aliancia pre rozmanitosť v hokeji (Hockey Diversity Alliance), ktorej cieľ je boj s rasizmom.

"Sme presvedčení, že to vyšle jasný signál, že ľudské práva majú prednosť pred športom," povedal šéf organizácie a útočník San Jose Sharks Evander Kane.

Dvadsaťdeväťročného Blakea postrelili ešte v nedeľu, keď sa pokúšal nasadnúť do svojho automobilu. Policajti ho zasiahli sedemkrát do chrbta.

Podľa generálneho prokurátora Wisconsinu Josha Paula mal pri sebe nôž. Policajti sa Blakea pokúsili zatknúť s použitím paralyzéra, no neúspešne.

Protest športovcov odštartovali basketbalisti Milwaukee Bucks, vedenie NBA následne zrušilo tri stretnutia z noci na štvrtok a aj všetky z noci na piatok. Bojkot sa rozrástol aj na bejzbalovú MLB, futbalovú MLS a ženskú WNBA.

Súvisiace články