NHL: Budajových 31 zásahov + asistencia pri Svatošovom góle

Peter Budaj sa stal ústrednou postavou duelu Colorado - Nashville 3:1.
Peter Budaj sa stal ústrednou postavou duelu Colorado - Nashville 3:1. (Autor: AP)
TASR|16. dec 2007 o 08:00

New York 16. decembra (TASR) - Poriadnu porciu zápasov mala na programe NHL v noci zo soboty na nedeľu. Medzi výrazné postavy večera patrili i slovenskí hokejisti. Peter Budaj a Marek Svatoš boli ...

New York 16. decembra (TASR) - Poriadnu porciu zápasov mala na programe NHL v noci zo soboty na nedeľu. Medzi výrazné postavy večera patrili i slovenskí hokejisti. Peter Budaj a Marek Svatoš boli hlavnými strojcami výhry Colorada. Pri víťazstvách svojich tímov skórovali i Marián Gáborík a Andrej Meszároš. Prehrám svojich mužstiev nezabránili ani asistencie Mariána Hossu a Miroslava Šatana. Emóciami nabitý zápas videli diváci v Montreale, v tradičnom derby s Torontom. Canadiens poslali pred stretnutím brankára Jaroslava Haláka späť na farmu. Samostatné nájazdy v tejto sezóne doposiaľ jasne ovládli hráči Edmontonu.

Minnesote stačili na víťazstvo na ľade Los Angeles dva góly. Prvý z nich strelil po svojej typickej akcii Marián Gáborík. Slovenský útočník prebral pri mantineli na útočnej modrej čiare dlhú prihrávku od Kima Johnssona a raketovou rýchlosťou si to namieril priamo do bránky Kings. Ušiel stíhajúcim obrancom a presnou strelou prekonal brankára kráľov Jeana-Sebastiena Aubina. O vyrovnanie sa už o niekoľko minút mohol zaslúžiť Michal Handzuš, ktorý postupoval sám na bránku Minnesoty. Brankár divochov Josh Harding však jeho nájazd zlikvidoval. "Mal som šťastie, že som stihol mať lapačku na správnom mieste v správnom čase. Handzuš by zrejme nebol mojou prvou voľbou, komu čeliť v nájazde, pretože je to veľmi šikovný hráč," povedal Harding. Jeho výkon vyzdvihol aj kouč divochov Jacques Lemaire: "Josh nám dáva šancu na víťazstvá. V tejto lige sú tímy tak kvalitné, že ak má váš brankár len priemerný večer, nemáte šancu vyhrať."

Peter Budaj zopakoval svoj výkon z ľadu Nashvillu a predátorom nedovolil skórovať viac ako jeden gól ani o dva dni neskôr pred divákmi Colorada. Slovenský brankár zlikvidoval 31 striel hostí, keď čaroval najmä v úvodnej tretine. "Nashville sa do nás pustil zostra, najmä v úvodnej časti jeho hráči strieľali z každej pozície a vytvorili si aj niekoľko výborných šancí. Vďaka Bohu som ich dokázal zlikvidovať," povedal hrdina duelu Peter Budaj. Toho po stretnutí pochválil spoluhráč Paul Šťastný: "Začali sme trochu zakríknuto, najmä v prvej tretine nás hostia zatlačili. Peter chytal vynikajúco a pomohol nám túto búrku prežiť." V zápase sa nedal zahanbiť ani ďalší slovenský hráč Marek Svatoš, ktorý sa postaral o víťazný gól Avalanche. Útočník lavín si tak pripísal desiaty presný zásah v sezóne.

Po dvoch týždňoch sa domácim fanúšikom predstavila Ottawa a v zápase bohatom na góly zdolala Atlantu. Pre domácich to bolo piate víťazstvo v rade. Tretí gól senátorov strelil pri presilovej hre Andrej Meszároš. Slovenský obranca prekonal hosťujúceho brankára tvrdou strelou bez prípravy od modrej čiary. Pri dvoch góloch Thrashers asistoval Marián Hossa. Dôležitý moment stretnutia prišiel v záverečnej tretine. Hostia znížili na rozdiel dvoch gólov v početnej výhode o dvoch hráčov. Vzápätí dostali túto možnosť opäť a to na celé dve minúty. Atlante sa však presilová hra nevydarila, navyše hneď po opustení trestnej lavice sa obaja vylúčení hráči dostali do protiútoku a situáciu dvoch na jedného gólom Danyho Heatleyho využili.

Hráčom Edmontonu by zrejme nevadilo, keby sa stretnutia vždy končili samostatnými nájazdmi. Proti Vancouveru si olejári pripísali desiaty úspech z jedenástich pokusov v tejto sezóne.

V slabších výkonoch pokračoval tím New York Islanders na domácom ľade v zápase proti Pittsburghu. Domáci prehrávali po úvodnej časti o dva góly a kouč Islanders Ted Nolan musel v šatni poriadne zvýšiť hlas. Ostrovanom sa v druhej tretine podarilo vyrovnať po ukážkovej akcii dvoch na jedného v podaní dua Miroslav Šatan-Josef Vašíček. Víťazstvo tučniakov však ešte v tej istej časti zariadil presnou strelou Tyler Kennedy.

V tradičnom kanadskom derby zdolal Montreal pred búrlivou diváckou kulisou Toronto. Hostia navyše prišli o oporu obranných radov Bryana McCabea, ktorý si v tretej tretine po náraze domáceho Andreja Kosticyna zlomil ruku. Zákrok, pri ktorom sa Kosticyn pokúšal puk dostať popri mantineli okolo McCabea, vyzeral viac ako nešťastná zhoda okolností. Hosťujúci kouč Paul Maurice ho však označil ako brutálny. V napätej atmosfére stretnutia museli organizátori zasiahnuť proti štyrom fanúšikom Canadiens, ktorí oblievali striedačku Maple Leafs nápojmi. Po uzdravení brankára Cristobala Hueta poslal Montreal na farmu slovenského brankára Jaroslava Haláka.

• NEW JERSEY - PHOENIX 1:4 (0:0, 0:1, 1:3)

Góly: 55. Parise 24. a 50. Sjöström, 46. Vrbata, 58. Hanzal. Brankári: Brodeur Tellqvist, strely na bránku: 31:38, 16.636 divákov

• SAN JOSE - DALLAS 2:4 (1:0, 1:3, 0:1)

Góly: 8. Setoguchi, 26. Rissmiller 25. Morrow, 31. Ribeiro, 37. Miettinen, 60. Ott. Brankári: Nabokov Turco, strely na bránku: 18:22, 17.496 divákov

• BOSTON - COLUMBUS 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Góly: 4. Reich, 60. Sturm. Brankári: Auld Norrena, strely na bránku: 18:32, 14.058 divákov

• BUFFALO - CHICAGO 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Góly: 23. Vanek, 31. Stafford, 60. Pominville 3. Kane. Brankári: Miller Chabibulin, strely na bránku: 23:27, 18.690 divákov

• MONTREAL - TORONTO 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Góly: 10. a 24. Koivu, 32. Kosticyn, 49. Kovaľov 56. Devereaux. Brankári: Price Toskala, strely na bránku: 25:29, 21.273 divákov

• OTTAWA - ATLANTA 7:3 (3:1, 2:1, 2:1)

Góly: 3. Foligno, 11. Kelly, 15. MESZÁROŠ, 22. Corvo, 29. a 53. Heatley, 60. Vermette 11. Kovaľčuk (HOSSA), 36. Perrin, 49. Kovaľčuk (HOSSA). Brankári: Gerber Hedberg (29. Lehtonen), strely na bránku: 44:25, 20.082 divákov

• NEW YORK ISLANDERS - PITTSBURGH 2:3 (0:2, 2:1, 0:0)

Góly: 25. Park, 26. Vašíček (ŠATAN) 3. Crosby, 7. Whitney, 35. Kennedy. Brankári: DiPietro Sabourin, strely na bránku: 29:40, 15.269 divákov

• PHILADELPHIA - CAROLINA 5:6 pp a sn (1:2, 2:2, 2:1 0:0, 0:1)

Góly: 10., 28. a 52. Lupul, 26. Hartnell, 41. Briere 14. Wallin, 16. Walker, 23. Cullen, 34. Stall, 47. Letowski, rozhodujúci nájazd premenil Brind'Amour. Brankári: Biron Grahame, strely na bránku: 41:34, 19.460 divákov

• DETROIT - FLORIDA 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)

Góly: 7. Dacjuk, 29. Franzen, 46. Cleary, 47. Rafalski, 52. Filppula 21. Jokinen, 25. Dvořák. Brankári: Osgood Vokoun, strely na bránku: 46:35, 20.066 divákov

• TAMPA BAY - WASHINGTON 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Góly: 5. Ranger, 26. Lecavalier 15. Fleischmann, 21. Steckel, 46. Pothier. Brankári: Holmqvist Johnson, strely na bránku: 25:32, 18.367 divákov

• COLORADO - NASHVILLE 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Góly: 25. Šťastný, 35. SVATOŠ, 51. Leopold 36. Gelinas. Brankári: BUDAJ Mason, strely na bránku: 16:32, 16.582 divákov

• EDMONTON - VANCOUVER 2:1 pp a sn (0:0, 0:0, 1:1 0:0, 1:0)

Góly: 57. Horcoff, rozhodujúci nájazd premenil Pisani 59. Öhlund. Brankári: Garon Sanford, strely na bránku: 26:30, 16.839 divákov

• LOS ANGELES - MINNESOTA 1:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Góly: 59. Blake 4. GÁBORÍK, 27. Rolston. Brankári: Aubin Harding, strely na bránku: 36:24, 16.648 divákov

Domov»Hokej»NHL»NHL: Budajových 31 zásahov + asistencia pri Svatošovom góle