Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Nedostal dôveru. Hyža končí ako prezident biatlonového zväzu

Bývalý prezident Slovenského zväzu biatlonu Ján Hyža. (Autor: TASR)
TASR|Publikované 25. okt 2015 o 10:17

Hyžu odvolali so siedmimi hlasmi z dvanástich.

BANSKÁ BYSTRICA. Ján Hyža už nie je prezident Slovenského zväzu biatlonu. Na prezídiu mu pri hlasovaní väčšina z prítomných vyslovila nedôveru a do zvolania valného zhromaždenia poverila vedením zväzu Tomáša Fuska.

Počas hlasovania sa vyslovovala dôvera aj viceprezidentom Ivorovi Lehoťanovi a Igorovi Luptovskému a obaja vo funkciách zostali.

Rozoberali sa finančné záležitosti

Hyžu odvolali so siedmimi hlasmi z dvanástich. Generálny sekretár zväzu Michal Baka informoval o niektorých detailoch, najmä o príčinách a nedostatkoch, ktoré sa v ostrej diskusii Jánovi Hyžovi vyčítali.

"Najmä sa spomínala jeho nedostačujúca obhajoba záujmov zväzu navonok a rozoberali sa aj finančné záležitosti. Odchádzajúci bývalý prezident všetkým poďakoval a poprial všetko najlepšie."

Ján Hyža sa rozhodol zatiaľ nekomentovať celú záležitosť spojenú s odvolaním.

"Až keď sa uvedú všetky príčiny, tak sa vyjadrím. Nie som prekvapený, ani sklamaný, je to normálny život."

9april2014_kuzminova_tk_14142503_r2901.jpg

Ján Hyža bol prezidentom Slovenského zväzu biatlonu od mája 2010. FOTO - TASR

V zákulisí sa hovorí o nečakanom prevrate a samotné odvolanie Jána Hyžu prekvapilo aj Tomáša Fuska.

"Ja by som len zopakoval fakty, že v sobotu zasadalo prezídium a rozhodlo sa vyjadriť nedôveru prezidentovi. Hlasovaním ho odvolalo z funkcie a navrhlo termín mimoriadneho valného zhromaždenia, kde sa bude voliť prezident. Dočasne poverilo vedením zväzu mňa, s navrhnutým VZ v apríli, presný dátum sa ešte určí."

Netušil, že ho poveria funkciou

Ďalšie podrobnosti rokovania Tomáš Fusko neuviedol. "Pre mňa je to tiež totálna zmena, pred prezídiom som ani netušil, že ma poveria touto funkciou. V tomto momente si ani neviem predstaviť, čo na mňa čaká. Tým že prezídium odvolalo prezidenta, vyjadrilo nespokojnosť s vedením zväzu, to je jasné. Väčšina sa tak rozhodla, takže je možné sa domnievať, že to bolo oprávnené. Nemám zatiaľ všetky informácie, mám na starosti športovo-technickú komisiu a venujem sa organizácii súťaží. S ekonomikou som sa nestretol, len pri výročných správach, reči som prijímal, no nehodnotil."

Čo sa bude od Tomáša Fuska očakávať v čase do mimoriadneho valného zhromaždenia, presne uviedol.

"Musím sa oboznámiť so skutočnosťami, začať rozhovory s trénermi, rezortnými strediskami, klubmi, zanalyzovať stav ekonomiky. Na otázky, ktoré sa vynárajú, treba jasne odpovedať, aby ľudia na valnom zhromaždení mali dostatočné informácie o tom, kde sa reálne zväz nachádza. Budem zbierať fakty, údaje, informácie a dôveryhodne ich poskytovať členskej základne, aby sa mohli všetci správne rozhodnúť pri výbere kandidáta a voľbe prezidenta."

Ján Hyža sa stal prezidentom Slovenského zväzu biatlonu pred piatimi rokmi v máji, keď vystriedal po ôsmich rokoch vo funkcii Juraja Sanitru.

Vtedy mu na 6. valnom zhromaždení SZB v 2. kole volieb prejavilo dôveru 44 delegátov z celkového počtu 76.

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.