Richard Varga. Ilustračná fotografia.
Richard Varga. Ilustračná fotografia. (Autor: SITA)
TASR|3. jún 2018 o 12:14

Slovenský reprezentant nedokončil MS v strednom triatlone.

ŠAMORÍN. Kanaďan Lionel Sanders obhájil titul majstra sveta v strednom triatlone organizácie Challenge.

Na svetovom šampionáte v šamorínskom rezorte triumfoval v čase 3:43:28 hod. Slovák Richard Varga preteky nedokončil.

Varga dostal defekt a musel odstúpiť

Medzi ženami triumfovala v čase 4:06:10 Britka Lucy Charlesová, ktorá tiež obhájila triumf z vlaňajšieho ročníka.

Na druhom mieste medzi mužmi finišoval so stratou 1:04 min. Nemec Sebastian Kienle, bronz získal jeho krajan Florian Angert.

Medzi ženami sa z druhého miesta tešila Nemka Anne Haugová, ktorá dobehla do cieľa s mankom 1:48 min. na víťazku. Tretia skončila Češka Radka Vodičková so stratou 6:40 min.

V silnej konkurencii na trati, ktorá mala v porovnaní s klasickým olympijským triatlonom (1,5 km plávanie, 40 km bicykel, 10 km beh) takmer dvojnásobné objemy (1,9-90-21,1), vyhral prvý plavecký úsek Varga, ale na bicykli ho prenasledovala smola.

Dostal defekt, koleso mu pomaličky vypúšťalo vzduch a napokon musel odstúpiť. Z vody vyšiel Varga s náskokom 33 sekúnd pred Maxom Neumannom z Austrálie.

Problémy prišli na 22. kilometri na cyklistickej trati. "Začal som spomaľovať, koleso mi postupne vypúšťalo. Neskôr som zistil, že jazdím skoro na ráfiku. Mrzí ma to, cítil som sa veľmi dobre," povedal Varga.

Varga: Verím, že o rok sa mi vyhne smola

Slovenský triatlonista chcel zlepšiť vlaňajší výsledok, ktorým bolo jedenáste miesto.

"Cítil som, že som na tom dobre. Plávanie mi vyšlo, na najväčších favoritov som mal náskok päť minút, čo je naozaj dosť. Som samozrejme sklamaný, ale nič sa nedá robiť.

Vlani som dostal päťminútovú penalizáciu a teraz toto. Verím, že aj o rok sa preteky uskutočnia u nás, a že sa mi konečne vyhne smola," dodal Varga.

Slovenská triatlonová jednotka si mohla pomôcť aj servisom, ale stratila by tým akúkoľvek šancu na lepšie umiestnenie:

Zvíťazil obhajca Sanders

"Pri stredných a dlhých triatlonoch si každý musí servis robiť sám a pri takejto konkurencii to nemá vôbec význam. Tu rozhodujú sekundy, ja by som stratil asi desať minút."

Sanders po slabšom úvode postupne zmenšoval stratu na bicykli, po druhom úseku bol druhý za Kienlem, z tretieho miesta išiel do bežeckého úseku Angert.

Na 21-kilometrovom úseku mal napokon najviac síl obhajca prvenstva.

"Po slabšom úvode to už z mojej strany bolo lepšie. Najviac som sa trápil v behu, ale to kvôli tomu, že som v závere bežal sám a musel som si strážiť tempo," povedal víťaz po pretekoch.

V kategórii od 25 do 29 rokov zaujal víťazný výkon Slováka Ondreja Kuba. Ten prišiel do cieľa v čase 3:59:46. O 9:10 minúty zdolal druhého Brita Josha Holmana.