Aká je forma sestier Fialkových? Slovensko má pred MS skromnejšie ciele

Sestry Paulína Fialková (vľavo) a Ivona Fialková.
Sestry Paulína Fialková (vľavo) a Ivona Fialková. (Autor: TASR/AP)
TASR|9. feb 2021 o 13:55

Určite to nevzdám, vraví Ivona Fialková.

POKLJUKA. Slovenská výprava sa predstaví na majstrovstvách sveta v biatlone (10. - 21. februára) so skromnejšími cieľmi ako v uplynulých rokoch.

Výkony v slovinskej Pokljuke mali ťahať najmä sestry Paulína a Ivona Fialkové, ktoré však zasiahla pandémia koronavírusu a po zdravotných problémoch museli dočasne prerušiť sezónu.

Je tak otázne, v akej forme sa predstavia na vrchole biatlonovej sezóny.

Ivona Fialková: Robíme možné aj nemožné

Obe sestry prekonali ochorenie COVID-19 ešte v novembri. Po pozitívnom teste sa nemohli zúčastniť na úvodných pretekoch ročníka v Kontiolahti.

Neskôr sa do kolotoča Svetového pohára vrátili, no problémy neodzneli a tak sa po 5. kole v Oberhofe rozhodli pre pauzu.

Paulína Fialková odvtedy nepretekala a absolvovala len sústredenie. Ivona sa naopak predstavila na uplynulých majstrovstvách Európy v Poľsku, kde obsadila 13. miesto v šprinte a 32. v stíhačke.

"Jasné, že sme mali pred sezónou úplne iné ciele, ale stalo sa toľko vecí, za ktoré ani nemôžeme a ktoré sa už nedajú zmeniť lusknutím prsta.

Robíme možné aj nemožné, aby sme v našej momentálnej situácii podali najlepší výkon. Ideálne to už nebude, zázrak sa nestane, ale s dobrou streľbou sa dá zabojovať aj na majstrovstvách.

Určite to nevzdám a idem do toho na sto percent. Vidím, že šprinty v tréningu dokážem celkom dobre zájsť, takže možno tie ME boli pre mňa takým poznaním, ako to nasmerovať na MS," uviedla pre slovenskybiatlon.sk Ivona Fialková.

Slovenka si na vlaňajších MS v Anterselve vybojovala 6. miesto v stíhačke a deviate v šprinte.

Hasilla: Stále mi chýba jedna rana či položka

Slovensko má právo postaviť v individuálnych pretekoch na MS trojicu mužov i žien. Spolu s Fialkovými cestovali do Pokljuky aj Veronika Machyniaková a Henrieta Horváthová, ktorá je v pozícii náhradníčky a predstaví sa v štafetách.

Tím mužov tvorí kvarteto Michal Šima, Tomáš Hasilla, Šimon Bartko a Matej Baloga, ktoré v tejto sezóne bojuje vo Svetovom pohári.

"Myslím si, že bežecky je to celkom fajn, hlavne v porovnaní s minulým rokom je to úplne inde. Streľba je dobrá, ale stále tomu chýba tá jedna rana či jedna položka. Dúfam, že sa to ešte trochu zlepší a na MS sa to ukáže a bude to dobré," uviedol Hasilla.

Aké sú ciele Slovenska?

Prezidenta Slovenského zväzu biatlonu (SZB) Petra Vozára by u mužov potešil dobrý výsledok v štafete, podobne ako 12. miesto z konca januára vo Svetovom pohári v Anterselve.

"U mužov by sme radi nadviazali na dobré umiestnenie v štafete. Medzi jednotlivcami je cieľ v niektorých pretekoch skončiť do 40. miesta.

U žien je ťažké dávať si konkrétne ciele, keďže všetko bude závisieť od toho, ako sa podarí sestrám Fialkovým vrátiť do pretekárskeho kolotoča po problémoch po prekonaní koronavírusu, keď museli prerušiť sezónu. Obe by sa mali predstaviť už v stredajšom mixe," uviedol pre TASR.

Nachádzate sa tu: