Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

MS: Sagan zariskoval, pred cieľom zaútočil a získal zlatú medailu

Peter Sagan prišiel do cieľa s náskokom pred súpermi. (Autor: TASR/AP)
Andrej Kuzmány|Publikované 27. sep 2015 o 12:30

Už niekoľko rokov patrí do svetovej špičky, ale medailu na šampionáte doteraz nezískal. V Richmonde zaútočil dva kilometre pred cieľom a súperi ho už nedokázali dostihnúť. Peter Sagan je majstrom sveta.

Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike

Miesto konania: Richmond (USA)

Štart pretekov: 15.00 hod SELČ

Predpokladaný dojazd: 21.40 hod SELČ

Dĺžka okruhu: 16,2 km

Počet okruhov: 15

Celková dĺžka pretekov: 259,2 km

RICHMOND. Peter Sagan dosiahol obrovský úspech. V nedeľu sa stal novým majstrom sveta v cestnej cyklistike - pretekoch s hromadným štartom mužov elite.

Presadil sa odvážnym únikom asi dva a pol kilometra pred cieľom. Pre rodnú krajinu vybojoval historické zlato v najvyššej kategórii. A celú budúcu sezónu môže nosiť dúhový dres pre majstra sveta.

Na druhej priečke skončil Austrálčan Michael Matthews. Bronz pripadol Ramunasovi Navardauskasovi z Litvy.

"Je to najväčšie víťazstvo v mojej kariére. Som veľmi šťastný. Posledné týždne som preto veľa obetoval. Je to pre mňa neuveriteľné," povedal v prvom televíznom rozhovore Sagan.

Motiváciu vyhrať mu dala aj neutešená politická situácia vo svete. "Chcel som zvíťaziť aj preto, aby som tu mohol povedať, že ako ľudia vo svete sa musíme zmeniť. Dúfam, že spolu dokážeme zmeniť svet."

Zostrih z pretekov.

Slovák si vynahradil smolu, ktorú mal na veľkých klasikách v prvej časti sezóny. V nedeľu predviedol svoj výborný prehľad, výdrž, výbušnosť i odhodlanie. Preto po pretekoch na MS prvýkrát v histórii zaznela slovenská hymna.

"Preteky boli veľmi zvláštne. Celý čas som len čakal a čakal. Mal som pri sebe brata Juraja a taktiež Michaela Kolářa, ktorí mi pomáhali," priznal Sagan.

"Vedel som, že v záverečnom kole musím zvládnuť kocky, udržať sa tam v dobrej pozícii a potom som zaútočil. Som rád, že to vyšlo," dodal.

"Videl som veľa komentárov od ľudí, ktorí hovorili, že na takéto dlhé preteky nie som dosť dobrý. Ale teraz mám dúhový dres a budem ho nosiť celý rok," uzavrel.

Ďalší dvaja slovenskí reprezentanti - Saganov brat Juraj a Michael Kolář (všetci z tímu Tinkoff-Saxo) do cieľa neprišli. Mrzieť ich to nemuselo - svojimi výkonmi výraznou mierou pomohli Saganovi k triumfu.

MS v cestnej cyklistike - Richmond (USA):

Mužské preteky elite (259,2 km):

1. Peter Sagan SR 6:14:37 h
2. Michael Matthews Austrália
3. Ramunas Navardauskas Litva
4. Alexander Kristoff Nórsko
5. Alejandro Valverde Španielsko
6. Simon Gerrans Austrália
7. Tony Gallopin Francúzsko
8. Michal Kwiatkowski Poľsko
9. Rui Costa Portugalsko
10. Philippe Gilbert Belgicko všetci + 3 s

Online prenos

Cieľ - Neuveriteľný výkon Petra Sagana! Niečo viac ako dva kilometre pred cieľom sa odpútal od súperov, zvládol aj náročné stúpanie a súperi ho už nedokázali dostihnúť.

Peter Sagan je majstrom sveta v cyklistike!

2 km do cieľa - Na kockách nastupuje Greg van Avermaet, ale Peter Sagan sa vyváža za ním. A v zjazde je dokonca na prvom mieste.

4 km do cieľa - Peter Sagan má veľmi dobrú pozíciu a začíname stúpať. Bude sa rozhodovať. V popredí sú najväčší favoriti. Peter samozrejme zostal bez pomocníkov.

6 km do cieľa - Dvojica Tyler Farrar a Konstantin Sivtsov sa odtrhla z pelotónu, ale tento pokus si skupina určite postráži. Keby nie, bola by to z jej strany obrovská chyba. Jej odstup je osem sekúnd

10 km do cieľa - Desať kilometrov pred cieľom je čelo pretekov pokope, v dobrej pozícii sa drží Peter Sagan. Rozhodne sa na záverečných stúpaniach.

18 km do cieľa - Aj ďalší pokus o únik sa končí, znovu máme vpredu veľkú skupinu. Peter Sagan sa zatiaľ o nič nepokúša, ale drží sa v popredí. Vzhľadom na tempo najmä Belgičanov v stúpaniach to bude mať veľmi ťažké.

24 km do cieľa - Zaútočila ďalšia skupina a tentoraz jej obsadenie znie pomerne nebezpečne - sú tam Elia Viviani, Ian Stannard, Daniel Moreno, Tom Boonen či napríklad i obhajca titulu Michal Kwiatkowski.

Dokopy je v čele sedem cyklistov. Ich náskok je približne tridsať sekúnd. Môže to byť veľmi zaujímavé. Spomínané stúpania po cestách s dlažobnými kockami dávajú zaberať. Práve na nich sa tvoria najväčšie rozdiely.

33 km do cieľa - Únik je minulosťou, ale jazdci neustále útočia. Obzvlášť pri stúpaní na ceste s dlažobnými kockami sa vždy odtrhnú niektorí jazdci. Peter Sagan sa ale drží v pelotóne a nemíňa sily navyše.

48 km do cieľa - Podľa informácií portálu Cycling News doplatil Peter Sagan spolu s ďalšími jazdcami - Michael Matthews, Niki Terpstra či Zdeněk Štybar - na pád pred ním a ocitli sa v skupine, ktorá strácala na pelotón pätnásť sekúnd. Už by ale mali byť všetci pokope.

Trojica jazdcov v čele má tri okruhy pred cieľom náskok sedemdesiatjeden sekúnd.

51 km do cieľa - Jazdci sa blížia k záveru dvanásteho kola. Vpredu zostáva trojica Phinney, Boivin a Sivtsov.

67 km do cieľa - Po čase sa vpredu vyprofiloval nový únik. V čele je štvorica Phinney, Pantano, Boivin a Sivtsov. Z pelotónu sa pokúša atakovať aj Smukulis.

Stále však sledujeme veľké množstvo úsekov, najmä v pasážach s kockami. Extrémne silní sa ukazujú Belgičania. Naši cyklisti sa držia v balíku, ale proti početnejším súperom to budú mať s podporou Petra Sagana ťažké.

92 km do cieľa - Pelotón už pohltil únik a vpredu sa vytvorila obrovská skupina. Na chvíľu bol hlavný balík rozdelený na dve skupiny, ale už sú všetci opäť pokope.

105 km do cieľa - Vpredu ostali už len piati cyklisti. Po Rojasovi a Kriptovi vypadol už aj Stevič. Na čele teda jazdia Tvetcov, King, Alzate, Sergent a Dunne.

Čelo pretekov ťahá domáci Ben King.

122 km do cieľa - Pri ďalšom zo stúpaní na Libby Hill sa na kockách mierne roztrhalo čelo pretekov a vpredu ostala už len šestica jazdcov.

Vedúca skupina opäť zrýchlila a náskok na pelotón dosahuje viac ako dve minúty.

140 km do cieľa - Cyklisti budú mať čoskoro za sebou polovicu pretekov a pelotón v posledných kilometroch výrazne zrýchlil. Náskok vedúcej skupiny prudko klesol, už sa pohybuje len na úrovni jednej minúty.

150 km do cieľa - Cyklisti už prešli viac ako sto kilometrov, do cieľa ich zostáva ešte stopäťdesiat. Jazdci v úniku majú náskok stále viac ako tri minúty.

Pelotón však stále zachováva pokoj.

170 km do cieľa - Obraz pretekov je identický. Vpredu je osemčlenná skupina, ktorá si udržuje náskok v rozmedzí od tri a pol do štyroch minút. Do cieľa však zostáva veľmi veľa kilometrov a pelotón rozdiel kontroluje.

Trio slovenských cyklistov Peter Sagan - Juraj Sagan - Michael Kolář sa naďalej bezpečne drží v hlavnom balíku.

195 km do cieľa - Aj takéto úseky musia dnes zdolávať cyklisti na okruhu v Richmonde. Stúpanie na Libby Hill je o to náročnejšie, že obsahuje pasáže s kamennými kockami.

V čele pretekov naďalej zostáva osemčlenná skupina - Chripta, Sergent, Stevič, Sung Baek, Dunne, Tvetcov, King a Alzate. Problémy mal Stevič, ktorý dostal defekt, ale dokázal sa vrátiť naspäť.

Meniť bicykel kvôli defektu musel aj Belgičan Tom Boonen. Jeho kolegovia mu však pomohli dotiahnuť sa naspäť do pelotónu na vrchole stúpania na Libby Hill.

Aktuálny časový odstup je takmer tri a pol minúty.

210 km do cieľa - Cyklisti opäť stúpajú na Libby Hill, počasie je lepšie, ako sa očakávalo. Popri trate vládne aj výborná atmosféra, Američania sa prišli na vrchol sezóny pozrieť v hojnom počte.

Vedúcej osemčlennej skupine zostáva do cieľa prejsť trinásť okruhov. Inak sa nič významné nedeje. Čelo pretekov si drží solídnu rýchlosť, jazdci v pelotóne sú naďalej pokojní.

230 km do cieľa - K pätici sa postupom času pridala trojica jazdcov - Sergei Tvetcov (Rumunsko), Ben King (USA) and Carlos Alzate (Kolumbia).

Vpredu sa nám teda vyprofiloval osemťčlenný únik. Na konci prvého kola jeho náskok dosahoval už takmer päť minút. Pelotón zatiaľ zostáva pokojný.

256 km do cieľa - Vpredu sa osamostatnila skupina piatich jazdcov a pelotón ich zatiaľ nechal odísť. V čele šliapu Andrij Chripta (Ukrajina), Jesse Sergent (Nový Zéland), Ivan Stevič (Srbsko), Park Sung Baek (Južná Kórea) a Ír Conor Dunne.

260 km do cieľa - Na úvod jazdci prechádzajúci osemnásťkilometrovým úsekom, ktorý ich dovedie na 16,2 km dlhý okruh. Cyklisti ho absolvujú celkovo pätnásťkrát. O únik sa pokúšajú prví pretekári.

261,4 km do cieľa - Cyklisti vyrazili na trať, preteky majstrovstiev sveta kategórie elite sú odštartované.

Pred pretekmi

Pred pretekmi - Hoci predpoveď počasia hlásila dážď, momentálne neprší. Oficiálny účet šampionátu na Twitteri hlási, že pršalo celú noc. Ale postupne sa už cesta osušuje.

Pred pretekmi - Medzi favoritov patrí aj Peter Sagan. Dúhový dres si vybojoval ešte ako junior v horskej cyklistike. A v Richmonde má šancu získať aj seniorský.

Trasa mu pasuje. Po páde na Vuelte mal dostatok času, aby zregeneroval a dobre sa pripravil na šampionát. Bude mať však ťažšiu úlohu presadiť sa proti silným deväťčlenným tímom ako Belgicko, Španielsko či Taliansko.

Môže sa spoľahnúť iba na pomoc svojho brata Juraja a Michaela Kolářa. Obaja nemajú toľko skúseností, no reprezentačný tréner Ján Valach verí, že Saganovi dostatočne pomôžu.

„Verím, že Juraj Sagan a Michael Kolář urobia všetko pre to, aby bol Peter v závere na popredných miestach,“ vravel Valach.

Pred pretekmi - Profil trate i nie príliš priaznivá predpoveď najviac nahrávajú cyklistom, ktorí sú silní na jarných klasikách. Na zlé počasie i technicky náročné preteky sú zvyknutí.

Nemec John Degenkolb na jar vyhral dva monumenty. Triumfoval po výbornom výkone na Miláno - San Remo, všetkých súperov nechal za sebou aj na Paríž - Roubaix s 27 úsekmi s dlažobnými kockami.

Kvalitou nad súpermi vyčnieva belgický tím. V družstve je až trojica favoritov, z ktorých dvaja už majstrovský dres získali. Uspieť môžu Greg Van Avermaet, Philipe Gilbert či Tom Boonen.

Tradične silné tímy budú mať aj Holanďania, Taliani, Španieli a Nemci. A veľkú šancu tento rok majú tiež Austrálčan Michael Matthews alebo Čech Zdeněk Štybar.

Obaja sa dokážu presadiť na dlhých klasikách. Matthews je skôr šprintér, no zvládne prejsť aj stúpania. Štybar je ako bývalý cyklokrosár skvelý technik a víťazí skôr krátkymi útokmi - ako napríklad tento rok na Tour de France.

france_cycling_tour_de_france-947808f8de_r5635_res.jpeg

Na Tour de France vyhral Štybar po útoku v závere šiestu etapu. FOTO - SITA/AP.

Štybar má za sebou výbornú sezónu. Okrem etapy na Tour bol druhý na klasikách Paríž - Roubaix a E3 Harelbeke. Matthews v tomto roku vyhral etapu na Gire a na Miláno - San Remo skončil tesne tretí.

Pred pretekmi - Tento rok v americkom Richmonde čaká na jazdcov mestský okruh. Meria 16,2 kilometra. A pretekári ho absolvujú dokopy pätnásťkrát.

Na okruhu nie sú žiadne ťažké kopce. Obsahuje však o to ostrejšie zákruty. A ako bonus dokonca aj kamennú dlažbu na krátkych stúpaniach.

Okruh v Richmonde je dlhý 16,2 kilometra. Zdroj: richmond2015.com.

mapa.png

Úvodných desať kilometrov sa bude odohrávať na širokých a relatívne bezpečných cestách. Len s niekoľkými zákrutami a minimom technicky náročných úsekov.

Potom príde dvesto metrov dlhé stúpanie na Libby Hill s viacerými pasážami s kockami. Nasleduje ostrý zjazd, rovinatejší úsek, krátky, ale ostrý výjazd na Dvadsiatu tretiu ulicu so sklonom až na úrovni devätnásť percent.

Znovu bude vozovka chvíľu klesať. Až v poslednom kilometri nadíde tristo metrov dlhé stúpanie na Governor Street, ktoré absolvovali cyklisti aj počas nedeľňajšej tímovej časovky.

Profil okruhu. Zdroj: richmond2015.com.

profil.png

Z Governor Street čaká ešte 680 metrov dlhý finiš takmer po rovine až do cieľa. Situáciu však môže skomplikovať dážď, ktorí meteorológovia na nedeľu dopoludnia predpovedajú.

„Okruh je dosť náročný aj za sucha. Ak bude pršať, budú to epické preteky,“ vraví pre Velonews Američan Lawson Craddock. „Bude to brutálne. Oveľa ťažšie, ako mnohí čakajú.“

Pred pretekmi - Majstrovský titul obhajuje Poliak Michal Kwiatkowski. Vlani v španielskej Ponferrade triumfoval po skvelom záverečnom nástupe s náskokom jednej sekundy pred súpermi.

„Majstrovské preteky sú vždy ako lotéria,“ hovorí Kwiatkowski. „Máte veľkú skupinu cyklistov, ktorí môžu vyhrať, no prvý v cieli je len jeden. Ja som to dokázal pred rokom.“

Striebornú medailu vlani získal Austrálčan Simon Gerrans, bronz zavesili na krk Španielovi Alejandrovi Valverdemu. Bez cenného kovu zostali štvrtý Dán Matti Breschel či piaty Belgičan Greg van Avermaet.

Slovák Peter Sagan zaostal a do cieľa prišiel až na 43. mieste. Na víťaza stratil štyridsaťdva sekúnd.

spain_cycling_road_worlds-2bb942719c3e41_r7436_res.jpeg

Michal Kwiatkowski triumfoval po nástupe v závere pretekov. FOTO - SITA/AP.

spain_cycling_road_worlds-1b6474594f3a47_r5220_res.jpeg

Michal Kwiatkowski si vlani obliekol dúhový dres. FOTO - SITA/AP.

„Bolo by to úžasné, no viem, že obhájiť titul bude náročné. Prešiel som si však okruh a rovnako ako vlani sa mi zdá, že jeho záver je veľmi nevyspytateľný a mohol by mi vyhovovať,“ vraví Kwiatkowski.

Pred pretekmi - V cyklistike sú len tri preteky, na ktorých záleží - Tour de France, Paríž - Roubaix a majstrovstvá sveta,“ vravel bývalý šampión Greg LeMond.

O 15. hodine nášho času vyštartujú cyklisti na trať svetového šampionátu v americkom Richmonde. A okolo 21.40 hod by sme mali spoznať meno nového držiteľa slávneho dúhového dresu.

Autor: Andrej Kuzmány

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.