8
Pierre GaslyPierre Gasly
AlphaTauri
+ 6,396 s

MONZA. Holandský pretekár Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil v nedeľňajšej Veľkej cene Talianska, 16. pretekoch motoristického seriálu F1.

Na druhom mieste prišiel do cieľa Monačan Charles Leclerc na Ferrari, tretí skončil Brit George Russell na Mercedese.

Pre Verstappena to bolo piate víťazstvo za sebou, jedenáste v sezóne a celkovo už 31. v kariére. Výrazne sa ním priblížil k obhajobe titulu, v priebežnom poradí má pred druhým Leclercom už 116-bodový náskok.

Záver pretekov poznačila kuriózna situácia. Po tom, ako mal Daniel Ricciardo technické problémy sa jeho monopost nepodarilo včas odpratať, a tak sa preteky dokončili za safety carom. Diváci v Monze na to reagovali bučaním.

Na deviatom mieste finišoval Holanďan Nyck de Vries, ktorý zažil debut v F1. Stal sa prvým jazdcom od roku 1978, ktorý sa v priebehu jedného súťažného víkendu objavil v dvoch tímoch.

Tím Aston Martin musel dať na piatkovom tréningu priestor jednému z mladíkov a zvolil De Vriesa, ktorý nahradil Sebastiana Vettela. Pre Holanďana to bola prvá skúsenosť s F1, po ktorej prišla ďalšia, ešte zásadnejšia.

Po tom, ako mal Alex Albon akútny zápal slepého čreva a musel podstúpiť operáciu, oslovil jeho tím Williams práve De Vriesa.

Priebeh Veľkej ceny Talianska 2022

Okruh v Monze oslavuje sté výročie a tím Ferrari si pri tejto príležitosti pripravil špeciálne lakovanie a žlté kombinézy.

Štart sa vydaril Leclercovi, ktorý si postrážil prvú priečku. Úvodné metre priniesli tesné súboje bez kolízie či jazdeckej chyby.

Líder šampionátu Verstappen odštartoval po penalizácii zo siedmeho miesta, no rýchlo sa posúval a po prvom kole bol už štvrtý. Už v 8. kole išiel do boxov Perez, ktorému sa dymilo z pravej prednej brzdy.

V pretekoch však pokračoval na rozdiel od Vettela, ktorého monopost dymil v 11. kole. Leclerc využil virtuálny safety car na prezutie na stredne tvrdé pneumatiky. Po návrate na trať bol tretí, no neskôr sa vrátil na prvú priečku.

V 33. kole sa Holanďan priblížil k Leclercovi na rozdiel 5 sekúnd, na čo vo Ferrari zareagovali prezutím na mäkkú sadu. Na trať sa vrátil za Verstappena, no ten si postupne vypracoval výrazný náskok 20 sekúnd.

V 47. kole to vyzeralo, že preteky dostanú po Ricciardovom odstúpení a následnom príchode safety caru nový náboj. K reštartu pretekov však nedošlo a pretekári dokončili preteky vo "vláčiku" za bezpečnostným vozidlom.

Vďaka Verstappenovi a De Vriesovi prvýkrát bodovali dvaja Holanďania na jednej veľkej cene. Do konca sezóny 2022 ostáva ešte šesť pretekov, tie nasledujúce sú na programe 2. októbra na okruhu Marina Bay v Singapure.

Hlasy po pretekoch:

/zdroj: Sport TV/

Max Verstappen, víťaz: "Bol to skvelý deň so skvelým autom. Mal som výborný štart, okamžite som chytil rytmus. Držali aj pneumatiky a konečne som sa tu v Monze dočkal prvého pódia."

Charles Leclerc, 2. miesto: "Chcelo to ešte jedno kolo. Títo skvelí fanúšikovia by si to zaslúžili. Dnes som dal do toho všetko, ale nestačilo to. S dneškom nemôžem byť spokojný."

George Russell, 3. miesto: "Opäť sme získali pódium. Či sme rýchli alebo pomalí, dokážeme byť v pretekoch konkurencieschopní a to je dôležité. Vždy rozhoduje výkon na trati. Pódium berieme."

10Williams8-751
Domov»Formula 1»Víťazstvo Verstappena sprevádzalo bučanie, skvele debutoval de Vries