4.

Fredrik Lindgren

Švédsko

+ 1,449 s

TORUŇ. Slovenský plochodrážnik Martin Vaculík obsadil v seriáli MS Speedway GP 5. miesto.

V záverečných pretekoch sezóny v poľskej Toruni nepostúpil do semifinále a umiestnil sa na 9. priečke.

Víťazom posledných pretekov sezóny sa stal Poliak Bartosz Zmarzlik, ktorý tým potvrdil už istý titul majstra sveta. Dosiahol tým už svoje 26. víťazstvo, čím vylepšil vlastný rekord.

Vaculík sa tesne neprebojoval medzi najlepšiu osmičku a po základnej časti skončil prvý pod čiarou.

"Je to sklamanie. Chcel som byť v semifinále a potom vo finále, no nepodarilo sa mi zvíťaziť ani v jednej jazde. Dnes bolo chladnejšie počasie, dráha bola tvrdá a po každej úprave bola iná.

Nechcem hľadať výhovorky, no s niečím takýmto sa len zriedkavo stretávame a o to ťažšie bolo hľadať správne nastavenie motorky," uviedol Vaculík pre STVR.

Do sezóny 2024 vstúpil v pozícii obhajcu 3. miesta, ktoré znamenalo historický úspech pre slovenského plochodrážnika.

Napokon tým vyrovnal svoje druhé najlepšie umiestnenie v MS z roku 2019. "Po zisku medaily sú očakávania vždy vysoké. Vlani som získal bronz, čím vzplanula športová vášeň, ktorá ženie každého športovca. Je to však šport, v ktorom raz zvíťazíte a inokedy nie.

Táto sezóna bola pre mňa veľká sínusoida. Boli tam dobré preteky, ale aj také, ktoré sa skončili veľmi zle.

Na to, čím všetkým sme si prešli ja a aj môj tím, to hodnotím ako úspech. Som rád, že som sa udržal v seriáli GP aj pre budúcu sezónu," konštatoval Vaculík, čím narážal na umiestnenie do 6. miesta, ktoré znamenalo istotu účasti v MS pre budúcu sezónu.

V ročníku 2024 vybojoval triumfy na obľúbenej trati v Prahe a aj vo Wroclave, no z 11 podujatí sa do finále dostal iba trikrát.

"Máme veľa dát, ktoré sme nazbierali. Je to motošport, všetko závisí od nastavenia. Cítim, že som skúsenejší a aj keď je aktuálny výsledok horší než vlaňajší, dalo mi to veľa do budúcnosti. Verím, že tieto skúsenosti zúročím už v ďalšej sezóne."

Vaculíka ešte čaká súboj v poľskej extralige o bronzovú medailu a bodku za sezónou dá v rodnej Žarnovici.

V nedeľu 13. októbra ho na jedinej slovenskej plochej dráhe čaká súboj českej extraligy, v ktorej bojuje o celkové víťazstvo.

"Preteky na domácej trati sú vždy zaujímavé a sentimentálne. Vždy sa na ne veľmi teším. Bude sa na čo pozerať a verím, že to bude pekná rozlúčka so sezónou," konštatoval Vaculík.