F1 opúšťa ikona. Bol pri tituloch Schumachera aj prispel k zmenám

Ross Brawn.
Ross Brawn. (Autor: TASR/AP)
TASR|28. nov 2022 o 20:15

Ross Brawn strávil vo F1 neuveriteľných 44 rokov.

LONDÝN. Brit Ross Brawn, ktorý zastával od roku 2017 post športového riaditeľa motoristickej Formuly 1, ukončil svoje pôsobenie v tomto prestížnom seriáli.

Brit stál za všetkými siedmimi majstrovskými titulmi Michaela Schumachera a jeden získal v sezóne 2009 s vlastným tímom Brawn.

"Prišiel správny čas na odchod. Odviedli sme hromadu práce a prežívame konsolidačné obdobie. Teraz budem sledovať F1 z gauča.

Budem fandiť a nadávať z pozície fanúšika s dobrým pocitom, v akom skvelom stave tento šport je a aká skvelá budúcnosť ho čaká," citovala Brawna DPA.

Svoju kariéru odštartoval v sezóne 1978 ako mechanik tímu Williams.

O trinásť rokov neskôr prestúpil do Benettonu, kde zastával pozíciu technického riaditeľa a bol pri oboch tituloch Schumachera s týmto tímom (1994, 1995).

So "Schumim" odišiel do Ferrari, kde spoločne ovládli dianie v rokoch 2000-2004, keď získali všetky jazdecké i konštruktérske tituly.

Spoločne s hviezdnym Nemcom opustil po dekáde aj taliansku stajňu a v sezóne 2008 sa pripojil k továrenskej Honde. Tej sa Japonci po roku s Brawnom vzdali a predali mu ju za symbolický dolár.

Brit pomenoval tím po sebe a vďaka dvojitému difúzoru ho priviedol k titulu v prvej a jedinej sezóne. V kokpite sedel jeho krajan Jenson Button.

Tím následne odkúpil Mercedes, kde Brawn strávil štyri roky v pozícii šéfa tímu. Bol pri Schumacherovom comebacku i prvom víťazstve nemeckého tímu, ktorý neskôr ovládol dianie v F1.

V pozícii športového riaditeľa sa zaslúžil o zavedenie rozpočtového stropu, zmenu formátu veľkých cien so šprintovými pretekmi a stál aj za zmenou technických pravidiel na začiatku prebiehajúcej sezóny.

Nachádzate sa tu: