Charles Leclerc

Monako

Ferrari

+ 1:01,890 min

MONTE CARLO. Holanďan Max Verstappen sa druhýkrát v kariére stal víťazom Veľkej ceny Monaka, ktorá je tradičnou súčasťou seriálu pretekov formuly 1.

Dvojnásobný majster sveta ťažil z tesného triumfu v sobotňajšej kvalifikácii a s obrovským náskokom vyhral hlavné preteky systémom štart - cieľ.

Druhú časť pretekov poznačil dážď a hoci sa ani Verstappen nevyhol niektorým chybám, napokon mal v cieli náskok 28 sekúnd pred Fernandom Alonsom.

Poradie na stupňoch víťazov doplnil prekvapivo Francúz Esteban Ocon, ktorý v závere ustál tlak sedemnásobného šampióna Lewisa Hamiltona.

Pre 25-ročného Verstappena to bolo štvrté víťazstvo v sezóne a 39. v kariére. Výrazne ním navýšil náskok na čele priebežného poradia pred tímovým kolegom Sergiom Perezom, ktorý v Monaku obsadil nebodovanú 16. priečku.

Reakcie jazdcov na stupňoch víťazov

/zdroj: Sport TV/

Max Verstappen, víťaz: "Sú to pre nás ďalšie výborné body do hodnotenia šampionátu. Z môjho pohľadu boli tieto preteky vydarené, hoci to na mokrej trati nebolo ľahké. Pri mojom kontakte s bariérou som mal aj šťastie."

Fernando Alonso, 2. miesto: "Pred pretekmi sme si vraveli, že na štarte nepôjdeme do súboja s Maxom, keďže tam bola krátka vzdialenosť a bol by to risk. Uprednostnili sme stratégiu. Druhé miesto je pre nás veľmi dobrý výsledok.

Bolo naozaj ťažké pretekať v premenlivých podmienkach. Na mokrej trati sme na žiadnom úseku nevedeli ísť naplno a pri brzdení sme museli byť veľmi citliví. Prekvapilo ma, že neboli žiadne incidenty a ani safety car. Za to klobúk dolu pred všetkými."

Esteban Ocon, 3. miesto: "Dúfam, že toto bude znamenať prvý z mnohých úspechov."

Detailný priebeh Veľkej ceny Monaka 2023

Víťaz kvalifikácie Verstappen si na štarte postrážil prvé miesto a pred druhým Alonsom a tretím Oconom nezaváhal. Do boxov takmer okamžite zašiel Verstappenov tímový kolega Perez, ktorý štartoval z 20. miesta.

Verstappen si na úzkej trati Monte Carla pomerne rýchlo vytvoril dvojsekundový náskok na Alonsa a bez problémov sa držal na čele. V 11. kole sa Sainz pokúsil zaútočiť na Ocona, no po kontakte si poškodil predné krídlo.

Pozície pretekárov boli dlho stabilizované bez náznakov predbiehacích manévrov. V 35. kole vrazil Perez do Magnussena a doplatil na to zničeným predným krídlom. Náskok Verstappena na Alonsa naďalej rástol.

Zápletku pretekov pridal dážď, ktorý sa zintenzívnil od 53. kola.

Pretekári po viacerých problémoch s udržaním monopostu na trati siahli k výmenám pneumatík, pričom zvolili najmä tie do prechodných podmienok.

Alonso najskôr prekvapujúco zvolil pneumatiky do sucha, no tie na viacerých príliš mokrých úsekoch trate nefungovali a následne znovu prezul.

Vďaka výraznému náskoku nedoplatil na dve zastávky v krátkom slede a zaradil sa za Verstappena. Za stabilizovanou trojicou sa zoradili Mercedesy Hamiltona a Russella, no ten dostal 5-sekundovú penalizáciu za nebezpečný výjazd z boxov.

Trestu sa nevyhol ani Hülkenberg, ktorý pôvodnú penalizáciu neabsolvoval správne a dostal ďalšiu. Po 57. kole odstúpil Stroll, ktorý na mokrej trati vrazil do bariéry. Viac šťastia mal Cunoda, ktorý skončil vo výbehovej zóne.

Pretekári si svoje pozície do konca pretekov postrážili, nepokúšali sa o riskantné manévre a Verstappen napokon triumfoval s vyše 27-sekundovým náskokom.

Nasledujúce preteky F1 sú na programe už o týždeň 4. júna, keď sa na okruhu v Barcelone uskutoční Veľká cena Španielska.

V kalendári sezóny 2023 pôvodne figurovalo 23 pretekov, no pre zaplavený región z nich vypadla Veľká cena Emilia Romagna v Taliansku.