6.

Lando Norris

McLaren

+ 3,701 s

MELBOURNE. Holandský pretekár a úradujúci šampión formuly 1 Max Verstappen sa prvýkrát vo svojej kariére stal víťazom Veľkej ceny Austrálie.

Dosiahol svoje druhé víťazstvo v sezóne a pre Red Bull získal v Albert Parku prvý triumf od roku 2011, kedy stál na najvyššom stupienku Sebastian Vettel. "Pre nás to bol naozaj dobrý víkend, takže som s tým spokojný," povedal.

Verstappen triumfoval za kurióznych okolností pred druhým Lewisom Hamiltonom a tretíkrát obsadil bronzovú priečku Fernando Alonso.

Španiel mal po druhom reštarte (v predposlednom kole po nehode Kevina Magnussena, pozn.) kolíziu s Carlosom Sainzom a spadol na 11. miesto.

Avšak už o pár sekúnd neskôr bola vyvesená červená vlajka. Vzájomnú kolíziu mali jazdci tímu Alpine Esteban Ocon a Pierre Gasly a havarovali aj ďalší piloti - tohtosezónni debutanti Logan Sargeant a Nyck DeVries.

Po až škandalózne dlhom čakaní a prehodnocovaní situácie sa napokon vedenie F1 rozhodlo vrátiť poradie spred reštartu, a tak Alonso skončil tretí.

Dosiahol tak svoje 101. pódium v kariére a v poradí šampionátu mu patrí tretie miesto za jazdcami Red Bullu. Verstappen má 69 a Pérez 54 bodov.

Po štarte sa predral na prvé miesto George Russell, no neskôr mal smolu.

Poradie Top 10 Veľkej ceny Austrálie 2023.
Poradie Top 10 Veľkej ceny Austrálie 2023. (Autor: SofaScore)

Nepomohla mu nehoda Alexa Albona, po ktorej boli preteky prvýkrát prerušené, a po následnom reštarte musel zo štvrtého miesta odstúpiť pre problémy s motorom. Zo zadnej časti monopostu šľahali plamene.

Neslávne dopadol aj obhajca minuloročného víťazstva Monačan Charles Leclerc na Ferrari, ktorý už v prvom kole pretekov skončil v štrkovej zóne. Slávny taliansky tím napokon odchádza z Melbourne bez jediného bodu.

Hlasy po pretekoch:

/zdroj: Sport 1/:

Max Verstappen, víťaz: "Mali sme veľmi slabý štart. Auto však bolo veľmi rýchle, čakali sme na DRS a potom prišla červená vlajka. Tej som rozumel, no druhej nie. Dôležité však je, že sme vyhrali."

Lewis Hamilton, 2. miesto: "Chcem poďakovať všetkým v Austrálii za skvelý víkend. Táto trať vždy prinesie veľkú šou. Je mi ľúto Georga, pretože sme na tom boli naozaj dobre a som rád za body. Auto mi stále úplne nevyhovuje, ale robím čo môžem a dosiahli sme dobrý výsledok."

Fernando Alonso, 3. miesto: "Prvá červená vlajka nám pomohla, získali sme nejaké miesta zadarmo. Druhá nie, no mali sme šťastie a opäť sme skončili na treťom mieste."