PARÍŽ. „Dámy a páni, boli ste svedkami historickej udalosti,“ lúčil sa s divákmi hlásateľ úchvatného areálu moderného päťboja vo Versailles po skončení pretekov žien na olympiáde v Paríži.
Nepreháňal. Boli to totiž posledné preteky v tejto forme. Jazda na koni v budúcnosti už nebude súčasťou tohto športu, nahradí ju prekážková dráha.
Športovci uzavreli túto kapitolu vo veľkom štýle. Egypťan Ahmed Elgendy i Maďarka Michelle Gulyásová zvíťazili v novom svetovom rekorde. Elgendy dosiahol 1555 bodov, Gulyásová 1461 bodov.
Jedno športovisko, päť športov
„Na pretekoch moderného päťboja býva tak dvesto ľudí a nie pätnásťtisíc,“ vravela s úžasom nová maďarská šampiónka.
V záhradách versailleského zámku postavili Francúzi nádherný dočasný areál, v ktorom mohli športovci súťažiť na jednom mieste vo všetkých piatich športoch: parkúrovom skákaní na koni, šerme, plávaní i v kombinovanom behu so streľbou.
Zlatá medailistka v modernom päťboji Michelle Gulyásová na OH 2024 v Paríži. (Autor: TASR/AP)
Na jednej strane parkúrovej dráhy postavili planš pre bonusové kolo šermu (nasadzovacie kolo prebiehalo v predchádzajúcich dňoch v hale na výstavisku), na druhej 25-metrový bazén. Po rozobratí parkúrových prekážok mohli za pár minút prerobiť trať na bežeckú, pri ktorej bola aj strelnica.
V histórii olympiád tak prvý raz mohli diváci vidieť v priebehu 90 minút celé preteky na jednom športovisku.
Coubertinov nápad
Moderný päťboj podľa väčšiny zdrojov vymyslel zakladateľ novodobých olympiád Pierre de Coubertin. Na antických olympiádach obsahoval päťboj beh, hod oštepom a diskom, skok do diaľky a zápasenie. Boli to zručnosti, ktoré v tej dobe boli veľmi užitočné v boji.
Coubertin pri stvorení modernej verzie tohto zápolenia vychádzal z podobnej myšlienky: hľadal také zručnosti, ktoré sa zídu vojakom a ktoré podporujú všestranný rozvoj športovca. Takto vznikol moderný päťboj, ktorý sa skladá z jazdy na koni, šermu, streľby, plávania a behu.
Na programe olympiád figuruje moderný päťboj nepretržite od roku 1912. Dlhé dekády v ňom súťažili len muži, v roku 2000 v Sydney však bola do programu zaradená aj súťaž žien.
Pôvodne päť rôznych disciplín sa odohrávalo za päť dní, no v Atlante v roku 1996 zaviedli nový, divácky atraktívnejší jednodňový formát.
Ďalšou markantnou zmenou bolo zlúčenie behu a streľby do takzvaného laserového behu, ktorý pripomína biatlon: päť bežeckých kôl, medzi nimi štyri strelecké položky. Pretekári strieľajú z laserovej pištole.
Kone sa taktiež strieľajú?
Jazda na koni bola dlhé roky neodmysliteľnou súčasťou moderného päťboja. Na rozdiel od jazdectva tu pretekári nejazdia na vlastných koňoch. To bola aj Coubertinova myšlienka, veď dobrý vojak musí vedieť jazdiť aj na cudzom koni, aj v armáde boli kone prideľované vojakom podľa potreby.
Väčšinou platí, že kôň sa naladí na svojho jazdca a práve táto jedinečná harmónia očarila aj mnohých päťbojárov, keď začínali s týmto športom.
Na súťažiach sa však stávalo, že niektorý kôň bol neposlušný. Kto si ho vylosoval, mal smolu. Nevrlý kôň mohol zničiť veľké športové sny. Medzi päťbojármi kolujú rôzne anekdoty, kto sa kedy vytrápil s ktorým koňom.
Jeden z najvypuklejších prípadov sa udial pred tromi rokmi na olympiáde v Tokiu.