SAALBACH. Americké zjazdové lyžovanie má za sebou úspešný svetový šampionát v rakúskom Saalbachu. V počte získaných medailí obsadilo tretie miesto, pričom o všetky štyri cenné kovy sa postarali ženy.
Paradox je, že neuspeli iba v disciplíne, v ktorej by sa ešte začiatkom sezóny jednoznačne očakávalo zlato. V slalome chýbali Paule Moltzanovej na pódium dve stotiny, Mikaele Shiffrinovej päť.
Najúspešnejšia lyžiarka všetkých čias tak nepredĺžila na MS skvelú slalomovú sériu, keď od roku 2013 zakaždým brala jednu z medailí a štyrikrát po sebe sa mohla pýšiť titulom majsterky sveta.
"Trochu jej chýbala dynamika a odvaha. Snažila sa dodržiavať peknú stopu, ale nebol to výkon, ktorý by si zaslúžil pódiové priečky," hodnotila jej druhú slalomovú jazdu expertka JOJ Športu Jana Wolnerová.
Piate miesto v slalome sa pri Shiffrinovej mene zdá ako neúspech, no realita je iná. Už len účasť na vrchole tohtoročnej sezóny označila Američanka za obrovský úspech hraničiaci so zázrakom.
Na MS nešla s cieľom získať zlato
V sobotu sa k svojmu vystúpenie v Saalbachu nechcela vyjadrovať, keďže tento deň patril medailistkách v slalome na čele so zlatou Camille Rastovou.
O niekoľko hodín neskôr sa však už Shiffrinová podelila o svoje dojmy.
V príspevku na sociálnych sieťach pripomenula, že od jej zranenia v Killingtone ubehlo iba desať týždňov, od operácie deväť a že ešte pred ôsmimi týždňami ležala v posteli s drenážnou hadičkou trčiacou z jej boku.
Mimo súťažných svahov bola 60 dní, no napriek všetkému, čo sa jej stalo, očakávania fanúšikov boli pred šampionátom rovnaké ako vždy - víťazné.
"Aj keď je privilégium byť v tejto pozícii, tentoraz sa stále zotavujem, zatiaľ čo súťažíme. Ja a môj tím sme neprišli na MS s tým, že ideme po zlatú medailu, ale že uvidíme, ako to bude deň po dni.
Bola to veľmi jedinečná situácia - iná, než akú som zažila doteraz. Je to celkom fajn, že stále zažívam nové veci," napísala Američanka.
Napokon si však jednu zlatú medailu domov odniesla, keďže spolu s Breezy Johnsonovou ovládli premiéru tímovej kombinácie (zjazd a slalom, pozn.).
"Odísť zo Saalbachu so zlatom s Breezy bolo ďaleko od mojich najdivokejších snov počas týchto týždňov," priznala rodáčka z Vailu.
Žiadne očakávania, len zábava
Tímovú súťaž pôvodne nemala v programe, ale aj z psychických dôvodov ju uprednostnila pred obrovským slalomom, v ktorom sa zranila.
Dokonca viackrát premýšľala nad tým, že pokiaľ sa nedokáže predviesť v "obráku" vo svojej forme, tak nemá zmysel byť na MS a radšej pôjde domov. Podľa jej vyjadrení bola blízko tomu, aby to zabalila.
VIDEO: Zábery z tímovej kombinácie žien na MS v Saalbachu
Jej štart v novej disciplíne vyvolal veľký rozruch, keďže sa špekulovalo o tom, že by mohla vytvoriť dvojicu s Lindsey Vonnovou. Napokon sa však americký tím rozhodol inak a nepochybne urobil správne.
S Johnsonovou sa poznajú od jedenástich rokov, počas detských súťaži boli spolubývajúce v izbe a tímová súťaž im vyšla vo všetkých aspektoch.
"Mala som pocit, akoby ma Breezy previedla celým tým dňom. Mala plné právo povedať, že chcem druhé zlato a ty musíš byť najlepšia alebo že vyhrala zjazd na MS, čo je niečo obrovské a chce si oddýchnuť a osláviť to.
Keď sme však komunikovali, tak mi napísala, že poďme do toho, lebo je to veľká zábava a že odo mňa nebude nič očakávať," prezradila Shiffrinová.
Johnsonová zašla v zjazdárskej časti štvrtý najlepší čas a následne sa jej slávnejšej krajanke podarilo vytiahnuť americký tím na prvé miesto.
"Chcela som zajazdiť dobre viac pre ňu, ako pre seba. Po tom všetkom, čo sa stalo za ostatné dva mesiace, som si nemohla predstaviť lepší zážitok z MS, akým bol tento," doplnila 29-ročná lyžiarka pre FIS.
Míľniky jej zatiaľ unikajú
Pokiaľ by vo zvyšku ročníka už Shiffrinová nezvíťazila, jej sezónu by istým spôsobom charakterizovala neúspešná honba za míľnikmi.
Vo Svetovom pohári priaznivci netrpezlivo čakajú na jej 100. triumf a na MS sa mohla stať najdekorovanejšou lyžiarkou. Keďže však v slalome neuspela, má rovnako 15 medailí ako Nemka Christl Cranzová.
Na sociálnych sieťach tiež poďakovala fanúšikom v Saalbachu za podporu, všetkým športovcom a organizátorom a tiež vyzdvihla skvelé výkony jej amerických tímových kolegýň: "Všetci vedeli, že sú neuveriteľné."
Novinár Andrew Dampf z agentúry AP napísal, že americký tím už nie je iba o Vonnovej a Shiffrinovej a rok pred zimnou olympiádou v Cortine d'Ampezzo dosiahol výsledky, na ktoré sa nezabúda.
"Nepamätám si, že by mal náš tím takú šírku. Bolo neuveriteľné sledovať, ako sa počas tých rokov budoval a ako to vyvrcholilo na týchto majstrovstvách sveta," uviedla najväčšia hviezda zámorskej zostavy.
VIDEO: Mikaela Shiffrinová hovorí o zlate z tímovej kombinácie
Okrem dvoch zlatých medailí získali USA aj dva bronzové kovy zásluhou Pauly Moltzanovej v obrovskom slalome a Lauren Macugovej v super-G.
"Som na nich všetkých hrdá. Lauren má 22 a veľa úžasných rokov pred sebou. Breezy je späť a fakt, že je majsterkou sveta, je veľmi pôsobivý. Pred ZOH máme naozaj veľký potenciál," hovorí Vonnová.
Tri medaily a splnený sen
Najúspešnejšou krajinou MS bolo Švajčiarsko a to aj bez hviezdnych výkonov Lary Gutovej-Behramiovej, pre ktorú to bol posledný šampionát.
Krajina helvétskeho kríža dominovala najmä v mužskej časti, kde z celkového počtu pätnástich medailí získala deväť, z toho štyri zlaté.
Po nedeľnom triumfe v slalome, prvom švajčiarskom od roku 1950 v tejto disciplíne, sa najúspešnejším športovcom šampionátu stal Loic Meillard, ktorý má dve zlaté a jednu bronzovú medailu.
Len legendárny Pirmin Zurbriggen (dve zlaté a dve strieborné medaily na MS 1987) bol na vrcholnom podujatí zo švajčiarskeho pohľadu úspešnejší.
"Na svetovom šampionáte sa počítajú iba medaily. Ak ich získate v každých pretekoch, je to skvelé. Slalomový titul je splnený sen a niečo, čo možno zažijete len raz v živote," povedal Meillard pre televíziu SRF.

Zaujímavosťou je, že z jedenástich Švajčiarov, ktorí na MS štartovali, získali aspoň jednu medailu až ôsmi. Ich súdržnosť sa prejavila aj tým, že po mužskom zjazde si viacerí nechali oholiť hlavu.
"Boli sme dobre pripravení a mali sme plán. Všetko išlo dobre a napríklad už pred obrovským slalomom mal každý na štarte medailu. Nesmie nás to však zaslepiť a musíme pokračovať v práci," vravel tréner Tom Stauffer.
Paradoxne, najlepší lyžiar súčasnosti Marco Odermatt získal iba jeden cenný kov - zlato v super-G. V zjazde bol piaty a v jeho parádnej disciplíne obrovskom slalome skončil tesne pod stupňami víťazov.
V medailovej bilancii aj Česko
Šampionát dopadol úspešne aj pre usporiadateľskú krajinu, ktorá si napravila chuť po MS 2023, keď vo Francúzsku nevybojovala zlatú medailu.
Rakúšanov už v prvej individuálnej disciplíne ohúrila Stephanie Venierová a veľkým prekvapením bolo aj víťazstvo Raphaela Haasera, ktorý pred Švajčiarmi vyhral obrovský slalom s číslom 22.
Katharina Liensbergerová venovala slalomársky bronz zosnulej babičke a Haaser, ktorý získal aj striebro v super-G, jazdil pre svoju sestru Ricardu, ktorá sa na MS zranila a sezóna sa pre ňu skončila.
Bronz zásluhou Ester Ledeckej oslavovali Česi a po špicari Clémenta Noela v 2. kole slalom svieti po 22 rokoch nula v kolónke francúzskych medailí.
Pri neúčasti Petry Vlhovej reprezentovali Slovensko šiesti športovci, z ktorých dosiahol najlepší výsledok Adam Žampa 27. miesto v obrovskom slalome.
Zaujímavú ceremóniu na stupňoch víťazov si užil debutant Adam Nováček, ktorý musel o štart v slalome bojovať v kvalifikácii, v ktorej obsadil tretie miesto. V pretekoch obsadil solídnu 33. priečku.
"Tridsiatka mi tesne ušla, ale aj 33. miesto je dobré. Prvá jazda bola taká, aká bola, no druhá už bola lepšia. Atmosféra bola úžasná a naplno som si ju užil," povedal Nováček pre Zväz slovenského lyžovania.
Po MS pokračuje lyžiarska sezóna v rýchlom tempe, prakticky bez oddychu. Od piatka do nedele čakajú ženy technické disciplíny v Sestriere a muži počas víkendu absolvujú zjazd a super-G v Crans-Montane.