Turnaj je neoficiálnymi MS mladíkov. Memoriál Ivana Hinku mení názov

Mladí Kanaďania ovládli Memoriál Ivana Hlinku. (Autor: TASR)
SITA|24. jan 2018 o 13:06

Prestížny augustový turnaj hokejistov do 18 rokov sa po novom volá Hlinka Gretzky Cup.

EDMONTON. Prestížny augustový turnaj hokejistov do 18 rokov sa po novom volá Hlinka Gretzky Cup, doteraz bol známy ako Memoriál Ivana Hlinku či Ivan Hlinka Memorial Cup.

V utorok o tom informovala kanadská strana s dôvetkom, že na tento krok má podporu od Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) aj Českého svazu ledního hokeje (ČSLH).

Nové dejisko

Už viac ako rok je známe, že turnaj sa už nebude hrať len na Slovensku a Česku, ale aj v Kanade.

Neoficiálne majstrovstvá sveta hokejistov do 18 rokov sa v párnych rokoch 2018 až 2022 uskutočnia v Edmontone.

Doteraz sa turnaj konal v Bratislave a Břeclavi, predtým namiesto slovenskej metropoly v Piešťanoch.

Bratislava a Břeclav budú dejiskami v rokoch 2019, 2021 a 2023, v Edmontone sa v rokoch 2018, 2020 a 2022 bude hrať v hlavnej hale tamojších Oilers a na ľade juniorského družstva Red Deer Rebels.

Nadväzuje na Pacifický pohár

Známe je už aj zloženie skupín na najbližšiu edíciu. Mladí Slováci nastúpia v B-skupine v Red Deer po boku Američanov, Rusov a Fínov, v A-skupine v Edmontone budú hrať Kanada, Švédsku, Česko a Švajčiarsko.

Turnaj hráčov do 18 rokov nadväzuje na Pacifický pohár, ktorý vznikol v roku 1991 v Japonsku. Na Slovensku a v Česku sa organizoval nepretržite od roku 1997.

Od roku 2004 niesol meno po slávnom a uznávanom trénerovi Ivanovi Hlinkovi, ktorý tragicky zahynul. Teraz sa do názvu dostal aj najlepší hokejista všetkých čias Wayne Gretzky.

"Podarilo sa tento prestížny turnaj dostať do Kanady, čo je nesmierne veľká vec. Myslím si, že je to ešte väčšia pocta Ivanovi Hlinkovi.

Ivan a jeho rodina venovali enormné množstvo času, peňazí a úsilia podpore hokeja. Nie iba v Česku a Slovensku, ale po celom svete.

Som poctený, že môžem aj prepožičať meno takému významnému podujatiu, ktorým zároveň naďalej budeme pokračovať v odkaze Ivana Hlinku podporou rozvoja nášho športu," uviedol legendárny útočník Wayne Gretzky, cituje ho oficiálny web organizácie Hockey Canada.

Herný systém sa nemení

Herný systém turnaja sa nemení, osem mužstiev bude hrať vo dvoch skupinách, najlepší dvaja z každej postúpia do semifinále, ďalší budú hrať o umiestnenie.

V minulosti sa na turnaji predstavili mnohé súčasné hviezdy svetového hokeja.

21-krát

triumfovali na turnaji hokejisti Kanady

Na slovenskom a českom ľade odohrali zápasy aj Sidney Crosby, Alexander Ovečkin, Jevgenij Malkin, Jonathan Toews, Steven Stamkos, Vincent Lecavalier či Marián Gáborík.

Turnaj má kvalitnejšie obsadenie ako majstrovstvá sveta do 18 rokov, keďže v apríli v čase ich konania vrcholia v Kanade tamojšie juniorské súťaže a zámorskému výberu chýbajú viacerí hráči.

Práve Kanada je najúspešnejšou krajinou v histórii podujatia, triumfovala až dvadsaťjedenkrát.

Súvisiace články