Utorok, 7. decembra, 2021Meniny má Ambróz

Škandál na MS v boxe. Slovák najskôr vyhral, potom mu oznámili, že prehral

Matúš Strnisko. (Autor: TASR)
TASR|28. okt 2021 o 15:28

Rozhodnutie dodatočne zmenilo výsledok zápasu.

BELEHRAD. Slovenský boxer Matúš Strnisko napokon na MS v Belehrade prehral v 1. kole hmotnostnej kategórie do 86 kilogramov.

V stredajšom zápase síce podľa pôvodného verdiktu zdolal Rogelia Romera na body 3:2, ale po proteste mexickej strany zmenila Medzinárodná boxerská asociácia (AIBA) výsledok na 2:3 z pohľadu slovenského reprezentanta.

"Vo štvrtok sa naša výprava oficiálne dozvedela, že výsledok bol zmenený ´za zeleným stolom´, keď po mexickom proteste traja posudzovatelia zápasu z videozáznamu za zatvorenými dverami vyniesli verdikt, že druhé kolo malo byť bodované pre Mexičana a tým pádom zmenili verdikt 2:1 na kolá pre Romera.

Naša výprava sa dnes sťažovala na nulovú informovanosť o podanom proteste a nezverejnenie podrobností o zmene výsledku.

Na jej protesty sa podarilo dostať k oficiálnym papierom, kde bolo iba stroho uvedené, že druhé kolo traja posudzovatelia protestu zmenili v prospech Mexičana," informovala na Facebooku Slovenská boxerská federácia (SBF), ktorá so zmeneným výsledkom vyjadrila nesúhlas.

"Naša výprava je presvedčená o tom, že po prvom prehratom kole Matúš Strnisko začal v druhom kole zápas otáčať a vyhral ho spravodlivo, čo v treťom kole už len dominantným výkonom potvrdil (3. kolo vyhral 5:0).

Posudzovatelia sledovali zo záznamu iba druhé kolo vytrhnuté z kontextu celého zápasu. V zápise nie sú uvedené žiadne detaily, na základe ktorých druhé kolo zmenili (počet presných úderov, technicko-taktická dominancia, súťaživosť, bojovnosť).

Možnosť odvolať sa proti tejto zmene bola našej výprave zamietnutá, proti zmenenému výsledku sa už nie je možné odvolať," dodala SBF s tým, že až do tohto prípadu boli všetky protesty na MS zamietnuté.

Vo štvrtkovom večernom bloku po 18.00 h sa predstaví Michal Takács v úvodnom súboji váhy do 67 kg proti Gruzíncovi Lašovi Gurulimovi.

V piatok bude Viliam Tankó bojovať o osemfinále kategórie do 60 kg s Francúzom Sofianem Oumihom, ktorý získal striebro na OH 2016 v Riu de Janeiro a zlato na MS 2017 v Hamburgu.

Súvisiace články