Utorok, 26. októbra, 2021Meniny má Demeter

Neprišiel na Slovensko zbohatnúť. Škrtela presvedčila vytrvalosť Spartaka

Martin Škrtel sa stal hráčom Spartaka Trnava (Autor: TASR)
Titanilla Bőd|15. aug 2021 o 17:40

Jeho návrat na ihrisko je otázkou dní, nie týždňov.

TRNAVA. Zo Slovenska odišiel pred 17 rokmi. Hrával v Rusku, Anglicku i v Turecku. Teraz sa vracia do slovenskej Fortuna ligy.

Bývalý reprezentant Martin Škrtel sa už čoskoro predstaví v drese Spartaka Trnava v domácej najvyššej súťaži.

Komunikačný problém iba navonok

Agentovi Karolovi Csontóovi podľa vlastných slov pripravil „habaďuru“. Csontó začiatkom týždňa avizoval podpis zmluvy s Trnavou, Škrtel následne informáciu upravil a dodal, že najprv musí byť zdravý.

V piatok však už bolo oficiálne, že Škrtel sa stane hráčom Spartaka a na nedeľňajšej tlačovej konferencii podpíše aj zmluvu.

„Zvonku to mohlo vyzerať ako nejaký problém v komunikácii,“ uznal na nedeľňajšej tlačovej konferencii.

„Som mu vďačný aj za tento transfer. Nemáme klasický vzťah hráč-agent. Už sme priatelia, aj preto to môže fungovať,“ dodal stopér.

Z Istanbulu na Slovensko

Na Slovensko sa vracia po 17 rokoch. Odišiel v roku 2004 ako tínedžer do Zenitu Petrohrad. Následne sa stal kľúčovým hráčom Liverpoolu, v anglickej lige odohral 242 stretnutí. Žiaden iný Slovák nemá na konte viac.

„Deväť rokov som bol súčasťou Liverpoolu a hrať v Anglicku bol vždy môj sen. Ale aj život a futbal v Turecku ma bavili. Ak by som vedel vopred, aký je tam futbalový život, možno by som o tej zmene rozmýšľal už skôr,“ uviedol Škrtel.

Z Liverpoolu prestúpil do Fenerbahce, kde strávil tri sezóny. Následne hrával za ďalší istanbulský klub Basaksehir.

„Medzitým bol aj ten krok vedľa, Taliansko, ale aj také veci patria k futbalu,“ narážal na nevydarený a krátky angažmán v Atalante.

Očarili ho fanúšikovia

Spartak ho privítal originálnym videom, kde si Škrtel postupne vychutnáva Annu Kareninovú, hudbu Beatles či tureckú kávu. Pizza mu nechutí, napokon siahne po cukríkoch Trnavské furé. „Verím, že budú sladké,“ povedal futbalista.

Už dávnejšie avizoval, že ak sa na sklonku kariéry vráti na Slovensko, do úvahy prichádzajú dva kluby: Trenčín, kde vyrástol a Trnava, ktorej fandil.

Ako malého chlapca ho očarila generácia okolo Mareka Ujlakyho, Júliusa Šimona či Miroslava Karhana a možno ešte viac ho uchvátili trnavskí fanúšikovia.

„Vtedy bola rivalita medzi Trnavou a Slovanom. V škole cez prestávku sa bili medzi sebou slovanisti a trnaváci. Ja som bol vždy za Trnavu,“ spomínal s úsmevom.

Spartak bol vytrvalý

Na starom trnavskom štadióne bol iba raz, ako hráč na žiackom turnaji. Nenechal si však ujsť zápasy Spartaka v Prievidzi, ktorá v tom čase tiež pôsobila v najvyššej súťaži.

„Raz som bol aj v trnavskom kotli, vtedy ešte v drese AC Miláno. Boli to príjemné spomienky,“ prezradil Škrtel, ktorý bol so Spartakom v kontakte už dva roky

Od Trenčína konkrétnu ponuku nedostal.

„Taký záujem a takú vytrvalosť od klubu som ešte nezažil. Som rád, že ich neodradilo ani moje zranenie. Aj to ma uistilo v tom, že to je správna voľba,“ zdôraznil Škrtel po podpise zmluvy. Tá platí zatiaľ na jeden rok.

Nechce horibilné sumy

O finančných záležitostiach nechcel hovoriť, no tvrdí, že na Slovensko neprišiel zbohatnúť. „Deklaroval som už pri komunikácii, že nechcem zarábať horibilné sumy,“ uviedol Škrtel.

Teší sa na to, že bude môcť pravidelne nastupovať pred rodinou a kamarátmi. Ako legionár to zažil iba niekoľkokrát do roka s reprezentáciou. Teraz je zvedavý aj na štadióny, na ktorých ešte nehral.

„Môj zdravotný stav ešte nie je stopercentný, ale lepší sa to každým dňom. Máme plán, aby môj návrat na ihrisko nebol po týždňoch, ale po dňoch,“ vyhlásil.

Nechce však nič uponáhľať, na návrat čakal sedem mesiacov.

Achilovka na ľavej nohe mu praskla koncom minulého roka. Posledné tri týždne trénoval dvojfázovo v Banskej Bystrici.

Gašparíka rešpektuje

Trénerom Spartaka Trnava je Michal Gašparík, ktorý je iba o tri roky starší ako jeho nový zverenec.

„Mal som to šťastie, že som mal slovenskú televíziu aj v Turecku. Mužstvo po nástupe trénera Gašparíka hralo vynikajúco,“ poznamenal Škrtel.

Vek podľa neho nie je rozhodujúci, relatívne mladého trénera zažil aj vo Fenerbahce, kde ho viedol Phillip Cocu. S Gašparíkom nastúpili ešte proti sebe ako hráči, teraz ho ako trénera maximálne rešpektuje.

„Nechcem prísť len kvôli tomu, že mám nejaké meno a bol som tam a tam. Chcem odvádzať dobré výkony a presvedčiť trénera, že do zostavy patrím,“ vyhlásil. 

Titanilla Bőd
Titanilla Bőd deväť rokov viedla športové oddelenie a bola zástupkyňou šéfredaktora v denníku Új Szó. Reportérsky pokrývala z miesta diania štyri olympiády. Okrem futbalu je jej druhou srdcovkou krasokorčuľovanie, od roku 2004 nechýbala ani na jednom európskom šampionáte. V tíme Sportnetu pôsobí od augusta 2020.

Súvisiace články