Štvrtok, 29. júla, 2021Meniny má Marta

Ničil bedmintonové rakety, tak mu otec kúpil bicykel. Nečakaný majster sveta chce vyhrať klasiku

Mads Pedersen oslavuje víťazstvo v pretekoch Elite v meste Harrogate na MS v cyklistike 2019. (Autor: Manu Fernandez TASR/AP)
SITA|8. okt 2019 o 13:19

Pedersen tlak dúhového dresu necíti.

BRATISLAVA. Pri dlhom výpočte favoritov na titul majstra sveta v cyklistike Mads Pedersen nefiguroval, no v poslednú septembrovú nedeľu sa v anglickom mestečku Harrogate postaral o veľké prekvapenie.

Najlepšie sa vysporiadal s náročnými podmienkami a nasledujúcich dvanásť mesiacov bude nosiť prestížny dúhový dres. S odstupom niekoľkých dní priznáva, že toto víťazstvo ovplyvnilo jeho športovú kariéru.

Chce triumf z monumentu

"Všetko sa pre mňa zmenilo. Môj cyklistický vývoj bol možno rýchly, ale úprimne som nečakal, že sa stanem majstrom sveta," povedal Pedersen, ktorý sa v detstve spočiatku cyklistike nevenoval.

Ak budem mať zlý deň, nemôžem sa v pelotóne skrývať v dúhovom drese. Dúfam, že budem viac vo 'finále' pretekov a chcem podávať konzistentné výkony.


Mads Pedersen

"Hral som futbal, ale vždy som sa hneval na svojich spoluhráčov. Začal som hrať aj bedminton, no zlomil som príliš veľa rakiet, a tak mi otec kúpil bicykel. Začal som jazdiť a už som nikdy neprestal," cituje slová 23-ročného Dána špecializovaný portál cyclingnews.com.

Po zisku titulu majstra sveta poškuľuje jazdec tímu Trek - Segafredo aj po ďalších úspechoch. "Chcem vyhrať monumentálnu klasiku. Nemusí to byť budúci rok ako majster sveta, ale niekedy v budúcnosti áno.

Nedostávam sa pod tlak, chcem si užiť svoj rok ako svetový šampión a nemusím nikomu nič dokazovať," vyjadril sa Pedersen, ktorý vo svojich životných pretekoch zdolal v záverečnom špurte Taliana Mattea Trentina.

"Myslím si, že v 99 zo 100 prípadoch by som ho nezdolal, ale v Harrogate to nebol normálny šprint," dodal.

Svadba bude špeciálnejšia ako titul majstra

Dánsky cyklista si nemyslí, že sa jeho rola v tíme výrazne zmení. "Je pravda, že John Degenkolb odchádza, ale naďalej máme silnú skupinu klasikárov s Jasperom Stuyvenom alebo Edwardom Theunsom. Možno sa zmení môj spôsob jazdenia.

Ak budem mať zlý deň, nemôžem sa v pelotóne skrývať v dúhovom drese. Dúfam, že budem viac vo 'finále' pretekov a chcem podávať konzistentné výkony," vyjadril sa majiteľ dvanástich profesionálnych víťazstiev.

Mads Pedersen debutoval v dúhovom drese na belgických pretekoch Tour de l'Eurométropole, no cieľom neprešiel. Sezónu ukončí dvoma podujatiami v Taliansku a následne ho čaká ďalší míľnik, tentokrát v osobnom živote - ožení sa s dlhoročnou priateľkou Lisette.

"Svetový titul je obrovská vec. Som si istý, že to zmenilo môj život, ale svadba s Lisette bude oveľa špeciálnejšia. Sme spolu šesť rokov, vždy ma podporovala a bola tu pre mňa. Ona ma robí tým, čím som," skonštatoval dánsky cyklista.

Súvisiace články