Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Rybáriková je Tenistkou roka, Hrbatého a Nagyovú uviedli do Siene slávy

Magdaléna Rybáriková a Norbert Gombos. (Autor: TASR)
Miloslav Šebela|Publikované 21. nov 2017 o 20:05

Medzi mužmi triumfoval Norbert Gombos.

BRATISLAVA. Na začiatku roka to nevyzeralo s Magdalénou Rybárikovou dobre. Po dvoch operáciách ju koleno pri tréningoch pobolievalo. Sama priznala, že nevedela, čo bude ďalej.

„Obávala som sa, že ma možno bude čakať ďalšia operácia. Bola som z toho nešťastná. Môj prvý tréning bol hrozný. Behala som cez bolesť. Hovorila som si – toto je koniec, ešte to celkom zničím,“ opisovala 29-ročná tenistka. Lenže stal sa opak.

Gratuloval jej aj Federer

Rybáriková sa vrátila na turnaje silnejšia ako kedykoľvek predtým. Po štyroch tituloch na menších turnajoch prekvapila na Wimbledone, kde po skvelom výkone vyradila dokonca neskoršiu svetovú jednotku Karolínu Plíškovú.

„Nemohla som tomu uveriť, že hrám semifinále. Osobne mi prišiel pogratulovať aj Roger Federer. To bola pre mňa najväčšia pocta,“ hovorila o nečakanom úspechu.

Na konci sezóny bojovala o titul v Linzi a zahrala si aj na malom šampionáte WTA - Elite Trophy.

Za rok sa posunula v rebríčku WTA o 433 miest. Teraz je dvadsiatou hráčkou na svete a je slovenskou jednotkou.

Rybáriková zvíťazila v ankete, do ktorej svojimi hlasmi prispelo spolu 61 funkcionárov, členov Siene slávy, trénerov a novinárov, premiérovo a suverénnym spôsobom s celkovým ziskom 230 bodov pred vlaňajšou víťazkou Dominikou Cibulkovou a Čepelovou.

Najviac hlasov dostala aj v ankete o najpopulárnejšieho tenistu roka.

"Tento rok bol pre mňa ako sen. Nikdy by som nedosiahla prenikavý grandslamový výsledok bez podpory mojich rodičov a brata. Veľká vďaka patrí aj mojim trénerom, ktorí mi verili, aj keď som bola po dvoch operáciách na 450. mieste svetového rebríčka. Ďakujem aj generálnemu sekretárovi STZ Igorovi Moškovi, ktorý ma ako 16-ročnú zobral do NTC i prezidentovi zväzu Tiborovi Mackovi. Bol jedným z mojich prvých trénerov a veľa mi dal," uviedla po prevzatí ocenenia.

Premiérovo triumfoval aj Gombos

Medzi mužmi vyhral v ankete rovnako premiérovo Norbert Gombos. Navyše jasne - so ziskom 235 bodov pred kolegami zo slovenského daviscupového tímu Lukášom Lackom a Andrejom Martinom.

Dvadsaťsedemročný tenista Slávie STU vyhral v tejto sezóne challenger v Orleanse a začiatkom októbra bol vo svetovom rebríčku na 80. mieste, čo bolo jeho maximum. Neskôr však neobhájil titul na turnaji v Bratislave a zo stovky vypadol.

"Je to pre mňa obrovská česť, že som sa stal slovenským Tenistom roka. Kto by to povedal, že taký drevák ako ja raz získa toto ocenenie. Nikdy by som tu nestál bez mojich rodičov," uviedol Gombos.

Pozrite si, ako prebiehal galavečer Tenista roka 2017: fotogaléria

24.11.2017

Veľká vďaka patrí aj môjmu trénerovi Ladislavovi Simonovi, kondičným trénerom a môjmu psychológovi. Chcem sa čo najskôr vrátiť do elitnej stovky. Už som bol na 80. mieste, záver sezóny mi nevyšiel podľa predstáv. Verím, že nový rok bude pre mňa ešte úspešnejší," dodal.

Talentom roka sa stala 15-ročná Romana Čišovská. Za najlepšieho juniora vyhlásili Martina Fekiača, najlepšou juniorkou je Viktória Morvayová.

Najlepším tímom je rovnako ako vlani fedcupové družstvo v zložení Anna Karolína Schmiedlová, Rebecca Šramková, Daniela Hantuchová, Jana Čepelová, Kristína Kučová vedené kapitánom Matejom Liptákom.

Do Siene slávy uviedli Hrbatého a Nagyovú

Do Siene slávy uviedli na galavečere Dominika Hrbatého a Henrietu Nagyovú. Hrbatý získal počas aktívnej kariéry šesť singlových titulov na okruhu ATP a vo dvojhre bol svetovou dvanástkou. V Davis Cupe je slovenským rekordérom.

Za štrnásť rokov nastúpil v 26 stretnutiach a odohral 58 zápasov, z nich 33 vyhral.

V roku 2005 ho vyhlásili za najlepšieho športovca Slovenska v ankete Klubu športových redaktorov. V roku 2013 dostal za reprezentáciu v Davis Cupe od Medzinárodnej tenisovej federácie ITF Cenu za oddanosť.

Nagyová vyhrala v roku 1994 po boku Švajčiarky Martiny Hingisovej štvorhru junioriek na Roland Garros. O rok neskôr debutovala v Pohári federácie. V španielskom Maspalomase v roku 2002 bola členka víťazného družstva Slovenska v tejto prestížnej tímovej súťaži.

Nagyová nastúpila v štrnástich fedcupových stretnutiach, odohrala 24 zápasov, z nich 18 víťazných.

Vo svetovom rebríčku sa najvyššie dostala na 21. miesto. Je držiteľka deviatich singlových titulov na okruhu WTA, čo je najviac zo slovenských tenistiek. Na WTA Tour vyhrala aj štyri turnaje vo štvorhre.

Tlieskali aj Hantuchovej

Po uvedení Hrbatého a Nagyovej bude vo vstupnej hale NTC už 25 plakiet s menami členov siene, ktorú STZ založil v roku 2007.

Pre tenisovú komunitu bol galavečer príležitosťou ešte raz zatlieskať Daniele Hantuchovej, ktorá v tomto roku ukončila úspešnú profesionálnu kariéru.

"Keď som sa lúčila na nedávnej exhibícii Tennis Champions, emócie boli také obrovské, že viac sĺz už ani nemôžem mať. Samozrejme, dnes je opäť špecifický večer. Je krásne zaspomínať si na kariéru so všetkými, ktorí pri mne stáli. Veľmi si užívam novú etapu v živote, ale tenis bude navždy v mojom srdiečku," podotkla 34-ročná popradská rodáčka Hantuchová.

Na rad prišlo aj udelenie Ceny za rozvoj tenisu, dostali ju Anton Dragun, Mária Kováčová a Ivan Zelenák.

Tenista roka 2017 - kompletné výsledky:

MUŽI:

1. Norbert Gombos 235 bodov, 2. Lukáš Lacko 66, 3. Andrej Martin 33, 4. Jozef Kovalík 32, 5. Martin Kližan 21, 6. Igor Zelenay 13

ŽENY:

1. Magdaléna Rybáriková 230 bodov, 2. Dominika Cibulková 116, 3. Jana Čepelová 30, 4. Viktória Kužmová 29, 5. Anna Karolína Schmiedlová 4, 6. Kristína Kučová 1

JUNIORI:

1. Martin Fekiač 155, 2. Samuel Poškár 133, 3. Lukáš Palovič 65

JUNIORKY:

1. Viktória Morvayová 217, 2. Barbora Matúšová 75, 3. Lenka Stará 47

TALENT ROKA:

1. Romana Čisovská 98, 2. Inez Mária Kotlíková 95, 3. Nina Stankovská 88

TÍM ROKA:

1. Fed Cup Slovensko 163, 2. Davis Cup Slovensko 106, 3. Dievčatá SR do 12 rokov 60

NAJPOPULÁRNEJŠIA SLOVENSKÁ TENISTKA 2017 PODĽA INTERNETOVÉHO HLASOVANIA NA STRÁNKE www.stz.sk:

1. Magdaléna Rybáriková 573, 2. Norbert Gombos 127, 3. Dominika Cibulková 118

Prehľad víťazov ankety STZ Tenista roka:

1994 - Karol Kučera, Karina Habšudová

1995 - Karol Kučera, Karina Habšudová

1996 - Karol Kučera, Karina Habšudová

1997 - Karol Kučera, Karina Habšudová

1998 - Karol Kučera, Henrieta Nagyová

1999 - Karol Kučera, Henrieta Nagyová

2000 - Dominik Hrbatý, Henrieta Nagyová

2001 - Dominik Hrbatý, Henrieta Nagyová

2002 - Dominik Hrbatý, Daniela Hantuchová

2003 - Karol Kučera, Daniela Hantuchová

2004 - Dominik Hrbatý, Daniela Hantuchová

2005 - Dominik Hrbatý, Daniela Hantuchová

2006 - Dominik Hrbatý, Daniela Hantuchová

2007 - Dominik Hrbatý, Daniela Hantuchová

2008 - Filip Polášek, Dominika Cibulková

2009 - Michal Mertiňák, Dominika Cibulková

2010 - Lukáš Lacko, Daniela Hantuchová

2011 - Martin Kližan, Dominika Cibulková

2012 - Martin Kližan, Dominika Cibulková

2013 - Lukáš Lacko, Dominika Cibulková

2014 - Martin Kližan, Dominika Cibulková

2015 - Martin Kližan, Anna Karolína Schmiedlová

2016 - Martin Kližan, Dominika Cibulková

2017 - Norbert Gombos, Magdaléna Rybáriková

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.