Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Lietadlo s Chapecoense sa asi zrútilo pre nedostatok paliva

Na snímke odkazy od fanúšikov pre členov futbalového tímu Chapecoense v areáli štadióna v brazílskom Chapecu. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 1. dec 2016 o 08:41

Úrady zatiaľ nezverejnili oficiálnu príčinu havárie.

MEDELLÍN. Lietadlo s futbalistami brazílskeho klubu Chapecoense a celkovo 77 osobami na palube sa pravdepodobne zrútilo pre nedostatok paliva.

Vyplýva to zo záznamu palubnej komunikácie, ktorá sa dostala ku kolumbijským médiám.

Oficiálnu príčinu zatiaľ nezverejnili

Na nahrávke je počuť, ako letová dispečerka dáva posádke pokyny v čase, keď už strácalo rýchlosť a výšku približne 13 kilometrov od letiska v Medellíne.

Pilot žiadal o povolenie pristáť pre problémy s palivom, jeho hlásenie pritom nespĺňalo formálne náležitosti žiadosti o núdzové pristátie.

Dispečerka inštruovala pilota, že musí počkať sedem minút, pretože k pristávacej dráhe sa blížil iný stroj odklonený pre mechanickú poruchu a mal teda prednosť.

Lietadlo typu British Aerospace 146 začalo krúžiť, keď pilot tesne pred prerušením spojenia uviedol, že nastalo "úplné zlyhanie elektroniky" a palivové nádrže sú prázdne.

Kontrolná veža okamžite vydala pokyn druhému lietadlu, aby zastavilo približovací manéver, ale už bolo príliš neskoro. Posledné slová z pilotnej kabíny boli: "Vektory, seňorita, pristávacie vektory." V tom čase sa nachádzalo lietadlo vo výške približne 2,7 km.

Úrady zatiaľ nezverejnili oficiálnu príčinu havárie a predpokladá sa, že analýza udalostí bude trvať niekoľko mesiacov.

Prežili šiesti

Záchranárskym tímom sa podarilo nájsť obe tzv. čierne skrinky, ktoré sú podľa príslušných úradov v "dokonalom stave".
Verziu s nedostatkom paliva podporuje skutočnosť, že lietadlo po páde nezačalo horieť.

Podľa záchranára Arquimedesa Mejiu letuška Ximena Suárezová, jedna zo šiestich ľudí, ktorí tragédiu prežili, vravela: "Leteli sme bez paliva. Lietadlo sa vyplo."

Vraj to boli jediné slová, ktoré zo seba dostala. Vyšetrovatelia si veľa sľubujú od výpovede letového technika Erwina Tumiriho, ktorý tiež utrpel iba relatívne ľahšie zranenia.

Objasniť sled udalostí by mohol aj kopilot iného komerčného letu Juan Sebastian Upegui, ktorý bol v kontakte s riadiacou vežou v čase nehody.

Podľa nahrávky, ktorá sa dostala do médií, začul žiadosť pilota havarovaného lietadla o prednostné pristátie.

Forenzní odborníci v Kolumbii v stredu oznámili, že zatiaľ identifikovali 59 zo 71 ľudí, ktorí zahynuli v pondelok krátko pred polnocou miestneho času v hornatej oblasti provincie Antioquia.

Medzi identifikovanými je 52 Brazílčanov, päť Bolívijčanov, jeden Venezuelčan a jeden Paraguajčan. Zo 77 osôb na palube prežili iba šiesti - traja futbalisti, dvaja členovia posádky a jeden novinár.

Brazílske vzdušné sily už pripravili nákladné lietadlo typu Hercules a čaká v kolumbijskom meste Medellín, aby dopravilo naspäť do vlasti telá obetí, z ktorých väčšinu tvoria hráči Chapecoense.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.