Lewis Hamilton s víťazným pohárom. (Autor: TASR/AP)

1.Lewis HamiltonV. BritániaMercedes1:16:54,484 h
3.Valtteri BottasFínskoMercedes+ 14,066 s
4.Sebastian VettelNemeckoFerrari+ 16,151 s
5.Max VerstappenHolandskoRed Bull+ 18,208 s
6.Romain GrosjeanFrancúzskoHaas+ 56,320 s

MONZA. Britský pilot Lewis Hamilton triumfoval v nedeľňajšej Veľkej cene Talianska formuly 1. Tridsaťtriročný úradujúci svetový šampión z tímu Mercedes štartoval na legendárnom okruhu v Monze z tretej priečky.

Lewis Hamilton, víťaz: "Chcem pochváliť Ferrari za vynikajúci súboj. Ďakujem mojim mechanikom a tímovým inžinierom, ktorí predvádzajú skvelú prácu. Veľmi ma inšpirovali a posúvali vpred. Všetko negatívne som premenil na pozitívne. Ďakujem aj Valtterimu (Bottasovi) za výbornú prácu."

Kimi Räikkönen, 2. miesto: "Bol som rýchly, ale zadné pneumatiky to nevydržali. Robil som, čo sa dalo, no náš dnešný výsledok je ďaleko od ideálu. Pole position ma síce tešila, ale zadné pneumatiky neboli také, aké mali byť."

Valtteri Bottas, 3. miesto: "Ako tím berieme toto víťazstvo, tento výsledok. Vzali sme viac bodov ako Ferrari, no aj tak to mohlo byť ešte lepšie."

Zdroj: Sport2

Hneď v prvom kole sa dostal do kolízie s nemeckým rivalom zo zoskupenia Ferrari Sebastianom Vettelom a potom väčšinu pretekov jazdil za jeho fínskym tímovým kolegom Kimim Räikkönenom.

Rodák zo Stevenage sa napokon dostal na čelo osem kôl pred koncom a svoju pozíciu si už udržal.

Pred Räikkönenom napokon finišoval s náskokom 8,7 sekundy. Tretí s odstupom 13,2 sekundy pôvodne skončil Holanďan v službách Red Bullu Max Verstappen, ale po päťsekundovej penalizácii sa zosunul na piate miesto. Tretia priečka pripadla Hamiltonovmu fínskemu tímovému kolegovi Valtterimu Bottasovi. Hamiltonov najväčší súper v boji o titul Vettel obsadil napokon štvrtú pozíciu.

Piate víťazstvo v Monze

Hamilton dosiahol piate víťazstvo na VC Talianska v kariére a dotiahol sa na nemeckého rekordéra Michaela Schumachera. Brit v Monze vyhral aj v rokoch 2012, 2014, 2015 a 2017. Celkovo to bolo preňho už 69. víťazstvo v F1.

Hamilton zásluhou víťazstva zvýšil náskok v šampionáte pred Vettelom na tridsaž bodov. Priebežne tretí s mankom 92 bodov je Räikkönen.

Nasledujúca VC Singapuru sa uskutoční 16. septembra.

Hamilton a Vettel mali kolíziu

V úvodnom kole sa v prvej šikane dostali do kontaktu Hamilton s Vettelom.

Nemec si poškodil monopost, musel meniť predné krídlo a na trať navyše vyšlo bezpečnostné vozidlo. Po reštarte sa síce Hamilton dostal na cieľovej rovinke na prvé miesto pred Räikkönena, ale Fín sa onedlho vrátil na vedúcu priečku.

Hamilton stále bojoval s Räikkönenom o prvú pozíciu, odstup medzi týmito dvoma pilotmi sa pohyboval na úrovni jednej sekundy. Vettel sa medzitým predieral štartovým poľom, v 14. kole sa nachádzal na 10. mieste.

Hamilton predbehol Räikkönena v 45. kole

Bottas ako jediný zo špice nešiel na výmenu pneumatík a zdržoval Räikkönena, na ktorého sa zatiaľ dotiahol Hamilton.

V 36. kole Bottasa konečne povolali do boxov, na trať vyšiel na štvrtej pozícii. Hamilton sa stále držal tesne za vedúcim Räikkönenom.

Britovi sa napokon podarilo predbehnúť Fína v úvode 45. kola, Vettel bol v tom momente piaty.

Hamilton sa Räikkönenovi okamžite vzdialil a o niekoľko kôl neskôr oslavoval piate víťazstvo v Monze.