Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Kližan sa v Manerbiu dostal do semifinále

Martin Kližan (Autor: SITA)
SITA|26. aug 2011 o 17:22

Slovenský tenista Martin Kližan zvíťazil v piatkovom stretnutí štvrťfinále dvojhry na turnaji v talianskom Manerbiu nad argentínskym držiteľom voľnej karty Federicom Delbonisom 6:3, 4:6, 6:4.

MANERBIO. V semifinále si zmeria sily s nemeckým kvalifikantom Petrom Gojowczykom, ktorému vlani práve na antuke v Mníchove podľahol 4:6, 2:6.

Dvadsaťdvaročný Bratislavčan dosiahol v prvom sete brejk na 3:1, ako podávajúci v šiestej hre sa dostal z nepríjemného stavu 15:40. V druhej časti nevyužil Kližan brejkbal v tzv. Tildenovom geme, v ôsmej hre sám odvrátil dve hrozby straty servisu.

O dva roky mladšiemu 197. hráčovi svetového rebríčka Delbonisovi však neodolal v desiatom geme. Juhoameričan premenil druhý setbal na príjme. V rozhodujúcom dejstve Kližan zaznamenal brejk na 2:1, potvrdil ho na nulu, ba dokonca tiež bez straty fiftínu zvýšil na 4:1.

Na servise v šiestej hre obrátil z 0:30, v ôsmom geme sa mu to už nepodarilo, pretože prišlo aj 0:40 a súperova čistá hra na returne - 5:3. Druhý pokus odpodávať sa k triumfu však Slovák zvládol, ho Argentínčana pustil z 30:0 na 30:30.

Pravdepodobný líder slovenského tímu 16. - 18. septembra na antuke v Sibamac aréne NTC proti Ukrajincom v rozhodujúcom 2. kole play-off o zotrvanie v I. skupine euroafrickej zóny Davisovho pohára Kližan momentálne figuruje na 109. mieste v renkingu.

Teraz pravdepodobne úspešne zaútočil na Top 100 singlového hodnotenia k 29. augustu. Zverenec Karola Kučeru síce "neodpisuje" tento týždeň žiadne body priamo, ale má naplnený kontingent 18 zohľadnených podujatí, takže preč pôjde jeho 6-bodový prírastok z februárového challengeru v Casablance. Kližan teda reálne získal 34 bodov, čo dáva súčet 542 bodov.

Prvú stovku k 22. augustu uzatvára Turek Marsel Ilhan s 545 bodmi. Presnejší predbežný prepočet je však prakticky vylúčený pre vysoký počet hráčov, ktorí svojimi vopred neurčiteľnými posunmi nahor či nadol ešte môžu ovplyvniť najbližšiu verziu poradia.

Kližan dal antukovému programu na Apeninskom polostrove prednosť pred pokusom kvalifikovať sa na newyorské US Open na tvrdom povrchu.

V prípade sobotňajšieho úspechu by si polepšil ešte o 25 bodov (už má istotu šeku na 4260 eur, za finále by to bolo 7200 eur) a definitívne tým v predstihu vyriešil tajničku okolo svojho premiérového prieniku do prominentnej stovky rebríčka. Pred dvoma týždňami bol v San Maríne vo finále a následne v Cordenonse v semifinále.

Dvojhra - štvrťfinále:

Martin Kližan (SR-3) - Federico Delbonis (Arg.) 6:3, 4:6, 6:4 za 150 minút

Súvisiace články