Po dopingovom škandále je späť na ľade. Valijevová štartovala na podujatí v Rusku

Ruská krasokorčuliarka Kamila Valijevová na ZOH 2022.
Ruská krasokorčuliarka Kamila Valijevová na ZOH 2022. (Autor: TASR/AP)
TASR|28. mar 2022 o 11:54

Na podujatí O pohár Prvého kanálu sa predstavila len päť týždňov po dopingovej kauze na OH v Pekingu.

SARANSK. Ruská krasokorčuliarka Kamila Valijevová sa do súťažného diania vrátila cez víkend v Saransku, kde na podujatí O pohár Prvého kanálu obsadila druhé miesto.

Zvíťazila olympijská víťazka z Pekingu Anna Ščerbakovová. Medzinárodná korčuliarska únia (ISU) dištancovala Rusov a Bielorusov z účasti na svojich podujatiach po ruskej invázii na Ukrajinu, nemohli tak štartovať na MS vo Francúzsku.

Valijevová sa predstavila v Saransku päť týždňov po dopingovej kontroverzii na ZOH v Pekingu.

"Som veľmi šťastná, že som mohla byť znovu na ľade. Je to neuveriteľný pocit. Fanúšikovia mi dávajú energiu, keď sa cítim unavená. Kvôli nim pokračujem ďalej," citovala agentúra DPA 15-ročnú krasokorčuliarku, ktorá ešte po krátkom programe viedla, no vo voľných jazdách predviedla lepšie vystúpenie Ščerbakovová.

Úradujúca majsterka Európy sa stala v Číne ústrednou postavou dopingového škandálu.

Deň po skončení tímovej súťaže na ZOH, v ktorej prispela k zisku zlata pre ROC, informovalo akreditované laboratórium v Štokholme o jej pozitívnom teste na zakázanú látku trimetazidín.

Vzorku jej odobrali ešte 25. decembra. Medzinárodný olympijský výbor (MOV), WADA, ISU a separátne aj Medzinárodná testovacia agentúra (ITA) sa následne obrátili na Športový arbitrážny súd (CAS), aby Valijevovej zabránil štartovať.

CAS po takmer šesťhodinovom posudzovaní faktov vyriekol verdikt, že voči Valijevovej neuplatní okamžitú sankciu v podobe zákazu štartu na ZOH.

Súd v Lausanne zverejnil, že zákaz štartu by nebol v súlade so športovou spravodlivosťou a poukázal na nevhodné načasovanie zverejnenia informácie o jej dopingovom prípade. Krasokorčuliarka vysvetlila dopingový nález náhodným užitím liekov na srdce jej starého otca.

MOV tiež rozhodol, že ak Valijevová skončí na jednom z prvých troch miest v súťaži sólistiek, neodovzdajú sa po voľných jazdách medaily a kauzu bude riešiť neskôr.

To sa nestalo, hoci po krátkom programe viedla. Vo voľnej jazde nezvládla obrovský tlak, viackrát spadla a prepadla sa až na konečné štvrté miesto.