Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Kapitán ruských tenistiek: Nevedel som, ako zdolať Slovensko

Šamiľ Tarpiščev počas predzápasovej tlačovky. (Autor: TASR/AP)
SITA|25. apr 2013 o 13:02

Za základ obratu označil Tarpiščev to, že Kirilenková sa pred nedeľňajšími zápasmi nepoložila.

MOSKVA. Kapitán ruskej reprezentácie tenistiek v Pohári federácie družstiev žien Šamiľ Tarpiščev má povesť skvelého stratéga, ale spätne priznal, že počas semifinále proti Slovenkám sa cítil bezradne.

"Zborná" po sobote prehrávala 0:2, napokon dosiahla obrat na 3:2.

Hantuchová má historicky navrch

"Spočiatku som nevidel možnosti, ako uspieť. Až do konca úvodného dňa programu mi časti skladačky nezapadali do seba. Renkingové postavenie našich hráčok totiž nekorešpondovalo so žiaducimi variáciami. Bolela ma hlava z toho, že Maria Kirilenková je jednotka kádra," povedal pre Sport-Express Tarpiščev.

"Hantuchová, ktorej Kirilenková čelila v sobotu, má aj historicky navrch. Spočíva to v tom, že Daniela na kurte tvorí a využíva zmeny tempa. Štýlom sa podobá Maši, ktorá však svojimi kombináciami nedokáže narušiť jej hru. Slovenka hrá švihovo, dobre využíva rýchlosť úderov súperky. Navyše, Kirilenková v sobotu ešte bola v procese aklimatizácie po prílete z USA a nedokázala sa vyhnúť chybám. Napriek tomu by aj v tento deň mohla zdolať Cibulkovú, ktorá si počína stereotypne."

Za základ obratu označil to, že Kirilenková sa pred nedeľou nepoložila: "Vnímal som, že Hantuchová sa fyzicky nenachádza v ideálnom stave, takže som sa rozhodol nasadiť proti nej sviežu Kaťu Makarovovú, ktorej hra - na rozdiel od Kirilenkovej prejavu - Slovenke nesedí. Nuž a deblová kombinácia Makarovová - Jelena Vesninová sa mi stále javila o čosi lepšia ako slovenský pár."

Ťah s Makarovovou vyšiel

Tarpiščeva neprekvapilo, že Makarovová sa už v druhom tohtoročnom fedcupovom zápase stala strojkyňou obratu: "U nej je hlavným problémom psychika. Bál som sa, či v tomto smere obstojí v nedeľu hneď vo dvoch vystúpeniach. Druhý set s Hantuchovou prehrala len vinou vlastnej stiesnenosti. Povedal som jej teda, aby chodila po kurte s úsmevom, a dodal som, že ak treba, začnem jej na lavičke rozprávať vtipy."

Skúsený Tarpiščev zaradil v osobnej hierarchii postup do finále Fed Cupu v Taliansku veľmi vysoko: "Bol to jedinečný zápas a jeho náboj sa dá prirovnať k nášmu triumfu vo finále ročníka 2002 v Paríži. Aj vtedy bol víťaz neistý do poslednej chvíle a výsledok nedeľňajšieho stretnutia sa absolútne nedal odhadnúť."

Súvisiace články