Na úspech z Ria nenadviazal. Bol som bezmocný, hovorí Tužinský

Juraj Tužinský.
Juraj Tužinský. (Autor: TASR)
TASR, SITA|24. júl 2021 o 07:36 (aktualizované 24. júl 2021 o 09:25)

Na postup mu chýbalo až osem bodov.

TOKIO. Slovenský športový strelec Juraj Tužinský sa na OH v Tokiu neprebojoval do finále disciplíny vzduchová pištoľ 10 m. V kvalifikácii obsadil 27. miesto nástrelom 570 bodov, na prienik medzi elitnú osmičku mu chýbalo osem bodov.

Tužinský si v šiestich kvalifikačných položkách pripísal na svoje konto postupne 96, 95, 95, 95, 94 a 95 bodov. V konkurencii 36 súťažiacich postúpil z prvého miesta do finále (8.30 SELČ) Ind Chaudhary Saurabh výkonom 586 bodov.

"Štart bol dobrý, ale potom to išlo dolu. Pokúšal som sa vymyslieť niečo, aby mi padali desiatky, ale nedokázal som to. Bol som bezmocný, už dlho som nemal takýto pocit. Bolo to o jednej vlne, ktorá ma ťahala do priepasti.

Čakal som, že aspoň pár rán dám dobrých, na poslednej položke mi vyšli dve-tri rany, ale s tým sa už nedalo nič robiť," povedal po pretekoch.

Slovenský reprezentant v športovej streľbe Juraj Tužinský.
Slovenský reprezentant v športovej streľbe Juraj Tužinský. (Autor: TASR)

Neveriacky krútil hlavou

Tridsaťšesťročný Tužinský štartoval pod piatimi kruhmi tretíkrát v kariére.

Úradujúci majster Európy vo vzduchovej pištoli nenadviazal na štvrté miesto v rovnakej disciplíne z predchádzajúcej olympiády v Riu de Janeiro. Predtým vo svojej premiére pod piatimi kruhmi v Londýne 2012 skončil pätnásty.

Pre porovnanie v Riu rodák z Lučenca dosiahol v kvalifikácii 582 bodov a postúpil do finále z tretieho miesta, teraz by rovnaký nástrel tiež stačil na finálovú účasť.

Tužinský nad nezdarom krútil hlavou aj preto, že sa pred súťažou cítil výborne.

"Tréningy boli super, aj som hovoril trénerovi, že som sa necítil takto dobre ani na ME. Ten posledný tréning pred pretekmi bol úplne skvelý.

Výsledok neodzrkadľuje moju formu. Som pripravený perfektne, viem, že to viem strieľať, ale dnes jednoducho niečo viselo vo vzduchu, alebo sa o chvíľu zrazia nejaké planéty. Neviem fakt," povedal. 

Myslí už na Paríž 

Slovák tiež uviedol, že je ťažké stráviť sklamanie z neúspechu, pretože si veril. No zároveň myslí už na Paríž 2024, kde sa chce opäť zúčastniť na OH:

"Čakal som od seba, že to bude dobré, predpovedali to tréningy, mal som na to. Ťažko hovoriť, čo sa stalo, športovci to analyzujú. Ja viem, že keby som išiel o hodinu neskôr, alebo keby som strieľal včera, alebo by som išiel až zajtra, tak to bude iné.

Musím sa s tým zmieriť. Neviem, či si mám poplakať, ale tak verím, že na ďalšej olympiáde si napravím chuť."

Letná olympiáda Tokio 2020 / 2021

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Tokio 2021»Športy»Športová streľba»Juraj Tužinský»Na úspech z Ria nenadviazal. Bol som bezmocný, hovorí Tužinský