Štvrtok, 9. decembra, 2021Meniny má Izabela

Slovan a Liverpool majú čosi spoločné. Ich hráči faulujú menej ako súperi

Liverpool vyhral klubové MS. (Autor: TASR/AP)
SITA|22. jan 2020 o 10:14

Skúmali sa aj kluby na Slovensku.

BRATISLAVA. Anglický futbalový klub FC Liverpool sa v tomto období môže pochváliť hneď niekoľkými pozoruhodnými zápismi.

Okrem pocty "úradujúci šampión Ligy majstrov" a rekordnej šnúry v Premier League mu najnovšie patrí aj prívlastok "najférovejší klub v Európe".

Medzinárodné centrum pre športové štúdie (CIES) nedávno uskutočnilo prieskum, ktorý skúmal množstvo faulov v podaní jednotlivých európskych mužstiev.

V Anglicku sa píska najmenej faulov

Štúdia vo výsledku poukázala nielen na priemerný počet nedovolených zákrokov na jeden zápas, ale taktiež percento faulov každého tímu vo vzťahu k priemeru príslušnej ligovej súťaže.

Dovedna vyhodnotili 35 európskych líg, čo predstavuje približne 700 klubov.

FC Liverpool sa v tohtosezónnej edícii anglickej Premier League dopúšťa v priemere 8,14 faulu na zápas, čo je o 22 percent menej ako predstavuje celkový ligový priemer.

Čiastočne to súvisí aj s menej prísnym štýlom rozhodovania v podaní anglických arbitrov, ktorí priemerne v stretnutiach odpískajú 20,4 faulu - najmenej v Európe.

Pre porovnanie, v 35 skúmaných súťažiach bol priemerný počet 27,2 faulu na zápas. Tímu nemeckého kouča Jürgena Kloppa sa darí, veď v 22 dueloch až 21-krát zvíťazil a v jednom prípade uhral nerozhodný výsledok.

Futbalisti Moraviec faulujú dvakrát viac

Pri pohľade na tímy, ktorých čísla sa v pozitívnom zmysle najviac odchyľujú od priemeru príslušných súťaží, dominuje nemecký Hamburger SV, ktorý oproti konkurencii v II. bundeslige má o 32 percent nedovolených zákrokov menej ako priemer.

Nasleduje slovenský šampión ŠK Slovan Bratislava (29 percent) a ukrajinský Šachtar Doneck (27 percent).

Najväčší priemerný počet faulov v jednotlivých zápasoch mala srbská Vojvodina Nový Sad (22,9), pričom oproti súperom sa najviac odchyľuje slovenský FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble, ktorý má na konte až o 38 percenta faulov viac ako predstavuje fortunaligový priemer.

Hráči od Žitavy sa v dueloch dopustia priemerne 21,17 faulu, na opačnom póle spomenutý Slovan má štatistiku 10,89 faulu na jedno stretnutie.

Súvisiace články