Volko vyhral svoj rozbeh, do semifinále halových ME postúpil aj Bujna

Ján Volko.
Ján Volko. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|2. mar 2019 o 12:19

Weigertová a Lajčáková neuspeli.

GLASGOW. Slovenský reprezentant Ján Volko jasne vyhral štvrtý rozbeh na 60 metrov na halových ME v atletike 2019 v škótskom Glasgowe.

Obhajca striebra po problémoch s ľavým zadným stehenným svalom dosiahol poľahky 6,69 sekundy a postúpil do večerného 24-členného semifinále.

Doň sa klasifikovali prví traja z každého zo šiestich rozbehov plus ďalší šiesti s najlepšími časmi.

Do finále postupujú priamo prví dvaja z každého z troch semifinálovách behov plus ďalší dvaja s najlepšími časmi.

Volko bol medzi päticou najlepších

Zverenec trénerov Nade Bendovej a Róberta Kresťanka zvíťazil vo svojej štrnástej tohtoročnej šesťdesiatke pred Poliakom Olszewským (6,72) a Lopesom z Portugalska (6,74).

Po dobehu sa zdal byť v zdravotne poriadku.

Volko dosiahol v rozbehoch piaty najlepší výkon, pod 6,70 sekundy sa dostali piati šprintéri: Grék Zíkos (6,66), Brit Edoburun (6,67), obhajca titulu Kilty z Veľkej Británie (6,68), Turek Barnes (6,69) a slovenský rekordér (6,69).

Ján Volko a jeho tréning: fotogaléria

27.7.2020

"Na to, aké som mal problémy, to dopadlo skvelo," povedal po dobehu. "Aj som sa dosť obával, beh bol trochu ustráchaný, no som spokojný, ľavý stehenný zadný sval mi vydržal. Štartovať pre mňa znamenalo aj riskovať, ale zvládol som to, nič nepríjemné som necítil," pokračoval Volko.

"Nebolo to také celkom hladké, lebo som sa musel v závere obzerať, či som vpredu. Preto som radšej zabral ešte trochu v závere. Ale, myslím si, bol to dobrý beh," doplnil neskôr.

"Semifinále býva často ťažšie ako finále, do ktorého postúpiť bude náročné. Bude nevyhnutné dať do toho všetky sily," dodal.

Volko nastúpi v druhom semifinále v šiestej dráhe o 20:28 SEČ, jeho súpermi budú Francúz Rene, Holanďan Van Gool, Fuchs z Rakúska, Brit Edoburun, Lopes z Portugalska a Rumun Rezmives.

Bujna mal na dosah aj priamy postup

Do semifinále sa dostal aj druhý slovenský šprintér Šimon Bujna. V druhom rozbehu skončil štvrtý časom 6,78 sekundy a ako posledný s časom (spolu s ním ďalší dvaja so 6,78) postúpil medzi dvadsaťštvorku najlepších.

Za svojím sezónnym maximom zaostal len o jedinú stotinu sekundy. Od priameho postupu (prví traja) ho delila takisto len jedna stotina.

Zverenec Radoslava Ivana slabšie odštartoval (reakcia 0,219, jednoznačne najhoršia zo všetkých), ale mal výborný záver.

Bronzový z HME 2017 v Belehrade Švéd Hamilton predstihol Bujnu iba o dve stotiny, víťaz druhého rozbehu Turek Ay bol lepší o päť stotín.

„Zaspal som na štarte, tam som stratil priamy postup z tretieho miesta. Keď som sa po 30 metroch vystrel, bolo to už super, cítil som, ako všetkých dobieham. Dobre sa mi bežalo, uvoľnene. Vedel som, že ak sa sústredím na preteky a zabehnem, na čo mám, bude to dobré," vravel Bujna.

Bujna pobeží v treťom semifinále v prvej dráhe o 20:36 SEČ, spolu s ním López zo Španielska,Nemec Kranz, Barnes z Turecka, Poliak Olszewski, Larsson zo Švédska, Fín Purola a Wicki zo Švajčiarska.

Weigertová nepostúpila

V sobotu dopoludnia súťažila aj Monika Weigertová. V treťom rozbehu žien na 60 metrov skončila siedma časom 7,54 sekundy a ani v druhom štarte na halových ME v kariére (predtým bežala v Prahe 2015) sa nepozrie do semifinále.

Zverenke Eugena Lacza sa nepodarilo naplniť túžbu a dosiahnuť v Glasgowe čas zhodný s účastníckym limitom EA 7,42 sekundy. Weigertová doplatila na slabú štartovú reakciu 0,216 sekundy.

Medzi 43 šprintérkami obsadila celkove 39. miesto, na postup bolo treba zabehnúť čas minimálne 7,40 sekundy.

„Veľmi si cením, že som dostala možnosť štartovať v Glasgowe. Je to ako dar za náročné takmer trojročné obdobie, keď som bola zranená. Mrzí ma však môj výkon, vôbec s ním nie som spokojná. Veľmi som chcela, no práve táto túžba ma asi zavrela do kŕču. Nebežala som uvoľnene ako na slovenskom šampionáte," uviedla pre www.atletika.sk.

Monika Weigertová.
Monika Weigertová. (Autor: SITA)

Lajčáková verila, že ju súperky potiahnu

Najlepšia slovenská prekážkarka Stanislava Lajčáková finišovala v treťom rozbehu na 60 metrov prekážok šiesta časom 8,28 sekundy a nepostúpila do semifinále.

Zverenka Michala Škvarku však dosiahla svoj tretí najlepší čas v kariére, len o dve stotiny zaostala za osobným rekordom z 9. februára na mítingu v rakúskom Linzi.

Doplatila na slabučkú štartovú reakciu 0,284 sekundy (priemerná je okolo 0,160 - 0,180 sekundy), ktorá ju jednoznačne obrala o osobný rekord.

Lajčáková skončila celkovo osemnásta z 28 prekážkarok, hoci na štart nastupovala s najslabším osobným rekordom. Na postup s časom bolo potrebných 8,21 sekundy.

„V celej sezóne som behala veľmi vyrovnane, ani tento čas nie je zlý. Je lepší ako pred dvoma rokmi na šampionáte v Belehrade, ale čakala som, že v kvalitnej konkurencii ma súperky potiahnu k osobnému rekordu pod 8,24 sekundy,“ uviedla Lajčáková.

3.Mirončiková-IvanovováBielorusko677 cm

Domov»Ďalšie športy»Atletika»Volko vyhral svoj rozbeh, do semifinále halových ME postúpil aj Bujna