Štvrtok, 2. decembra, 2021Meniny má Bibiána

Kocian: Číňania budú od Hamšíka veľa očakávať, bude to mať ťažké

Na snímke Marek Hamšík (uprostred) s Jánom Kocianom (vpravo) a športovým manažérom Jurajom Venglošom počas 5. ročníka dobročinného podujatia Športové hviezdy Slovenska deťom 5. júla 2012. (Autor: Dušan Hein TASR)
SITA|5. feb 2019 o 16:36

Podľa slovenského trénera potrebuje Hamšík novú výzvu.

BRATISLAVA. Slovenský futbalový tréner Ján Kocian bol hlavným lodivodom Jemenu na Ázijskom pohári 2019, s ktorým však nedosiahol výraznejší úspech.

Hráči z krajiny na Arabskom polostrove skončili poslední v D-skupine so skóre 0:10. Podľa niekdajšieho československého reprezentanta a účastníka MS 1990 v Taliansku bol výsledok Jemenu odrazom reality.

Nefunkčný zväz

,,Iba sa potvrdilo to, čo sa očakávalo. Je pekné snívať o úspechu, realita vás však dobehne, a tak to bolo aj v prípade Jemenu. Na kontinentálny šampionát sa kvalifikoval po prvý raz, aj to z dôvodu, že rozšírili počet účastníkov na 24.

Ja ako tréner som koučoval hráčov, ktorí nemajú zmluvy, nepôsobia v zahraničí a väčšinu kádra tvorili mladí futbalisti do 23 rokov,“ zhodnotil pre agentúru SITA Ján Kocian.

Šesťdesiatročný kormidelník to na turnaji nemal jednoduché. Portál bbc.com dokonca označil jeho trénerskú prácu za najťažšiu na svete. V Jemene totiž dlhodobo zúri ozbrojený konflikt. To však podľa Kociana nie je hlavný dôvod, prečo jeho práca bola náročná.

,,Článok som čítal. V krajine je občianska vojna, ale ja som v nej nikdy nebol. Náročné bolo to, že hráči prišli úplne nepripravení po futbalovej stránke. Mal som iba dva mesiace na to, aby som s tým niečo urobil. Jemenský futbalový zväz prakticky nefunguje a riadia ho z troch krajín. Prezident žije v Saudskej Arábii, generálny sekretár v Katare, viceprezident v Egypte.

Navyše sú funkcionári takej povahy, že všetko riešia na poslednú chvíľu a nedá sa na nich spoľahnúť. Či to bola najťažšia práca na svete, to si radšej netipnem," objasnil J. Kocian, podľa ktorého by mali hráči Jemenu problém presadiť sa napríklad aj v najvyššej slovenskej súťaži Fortuna lige.

,,Tí, ktorí sú bez zahraničného angažmánu a museli sa po turnaji vrátiť do rodnej krajiny. Chýba im zápasová prax, kvalitou teda zaostávajú za najvyššou úrovňou.“

Adaptácia nebude jednoduchá

Ján Kocian počas svojej trénerskej kariéry trénoval aj čínsky klub Ťiang-su Sainty.

Najľudnatejšia krajina sveta by sa mala stať novým domovom slovenského futbalového reprezentanta Mareka Hamšíka, ktorý by mal v najbližších dňoch prestúpiť z talianskeho klubu SSC Neapol do Ta-lien I-fang.

Tridsaťjedenročný stredopoliar si pred dvanástimi rokmi odbil reprezentačný debut práve pod Kocianom, podľa ktorého rodák z Banskej Bystrice už potreboval novú výzvu.

,,Som rád, že som sa nemalou mierou podieľal na jeho kariérnych úspechoch. Predovšetkým tým, že sa stal stabilnou súčasťou reprezentácie. Marek spravil pre Neapol veľmi veľa a dosiahol s ním mnoho úspechov. Myslím si, že už potreboval nejakú novú výzvu," podotkol skúsený tréner, ktorý z vlastných skúseností vie, čo Hamšíka v Číne čaká.

,,Verím, že rozhodovanie ísť do Číny bolo ťažké. Predsa len má školopovinné deti a je rodinne založený človek. Keby boli jeho deti staršie alebo úplne malé, tak by sa to dalo. Neviem, či plánuje zobrať so sebou rodinu alebo nie. Viem však, že Číňania budú od neho veľa očakávať, keďže doňho 'nalejú' milióny eur.

V Neapole nepotreboval už nikomu nič dokazovať, no teraz príde pred úlohu, keď sa karta obráti. Dôležité bude najmä zo začiatku to, ako sa bude vedieť adaptovať na podmienky. Čiňania budú naňho tlačiť, bude to mať ťažké," zakončil pre agentúru SITA Ján Kocian.

Súvisiace články