Sobota, 18. septembra, 2021Meniny má Eugénia

Hráči NHL a NBA sa zbierajú na platy zamestnancov tímov, venujú im státisíce

Alexander Ovečkin a Washington Capitals. (Autor: Bill Kostroun - TASR/AP)
TASR|14. mar 2020 o 09:49

Brankár Floridy venuje celých 100 000 dolárov.

LOS ANGELES. Viacero hráčov a klubov zámorskej basketbalovej NBA a hokejovej NHL sa rozhodlo finančne podporiť zamestnancov, ktorí prišli vinou prerušenia súťaží pre koronavírus o príjem.

Našli sa však aj takí, ktorí čakajú na vývoj situácie v nasledujúcich týždňoch.

Líder Milwaukee a najužitočnejší basketbalista minulej sezóny NBA Giannis Antetokounmpo oznámil, že na pokrytie finančných strát ľudí pracujúcich pre Bucks venuje 100.000 dolárov.

"Sú dôležitejšie veci ako basketbal. Práve preto by som chcel v tejto ťažkej chvíli pomôcť ľudom, ktorí robia mne, mojej rodine a mojim spoluhráčom život každý deň jednoduchším," napísal na sociálnych sieťach Antetokounmpo.

Hráči sa starajú aj o zamestnancov štadiónov

Iba 19-ročný Zion Williamson z New Orleans dokonca zašiel ešte ďalej a z vlastného vrecka vyplatí nasledujúci mesiac mzdy všetkým zamestnancov miestneho štadióna:

"Moja matka mi vždy išla príkladom. Naučila ma rešpektovať ľudí a byť vďačný za to, čo mám. Veľa z nich sa ešte finančne nespamätalo z následkov hurikánu Katrina a teraz musia čeliť ekonomickej katastrofe spôsobenej prerušením súťaže. Spolu to však zvládneme!"

Podobný krok už skôr ohlásil napríklad Kevin Love z Clevelandu, Blake Griffin z Detroitu, či celá organizácia Golden State Warriors, ktorá pre zamestnancov vyzbierala milión dolárov. Na vyriešení situácie pracujú aj majitelia Dallasu, Atlanty, Charlotte a Philadelphie.

Pomôcť chcú aj kluby hokejovej NHL. Krízový fond na vyplácanie pracovníkov zriadil Pittsburgh, Nashville, Tampa Bay, New Jersey, San Jose, Anaheim, Washington a Detroit zasa sľúbili, že ich zamestnanci budú napriek prerušeniu súťaže naďalej dostávať plat v plnej výške.

Namietajú, že zápasy sú len odložené

Hokejistov Floridy Panthers inšpiroval k pomoci ruský brankár Sergej Bobrovskij, ktorý daroval 100.000 dolárov. Jeho príklad nasledovali aj další hráči spolu s vedením "panterov".

Tento krok sa však veľmi nepozdáva Markovi Chipmanovi, riaditeľovi spoločnosti, ktorá vlastní štadión vo Winnipegu: "Títo ľudia majú polovičný úväzok. Pracujú vtedy, keď pracujeme my. Vzhľadom na to, že sme museli presunúť všetky podujatia na neurčito, logicky ich nemáme prečo volať do služby."

K situácií sa vyjadril aj jeho spolupracovník Kevin Donelly: "Je rozdiel odložiť a zrušiť podujatie. Veríme, že sa väčšina z nich uskutoční v inom termíne, čo by znamenalo, že pracovníci budú mať šancu zaslúžiť si mzdy." Rovnaký názor má aj vedenie Buffala Sabres, ktoré začne zvažovať finančnú pomoc až v prípade, že sa podujatia zrušia.

Súvisiace články