PARÍŽ. Zdalo sa, že olympijské cross-country v horskej cyklistike nepraje hlavným favoritom a druhýkrát po sebe sa zrodí prekvapenie.
Pred troma rokmi z toho ťažil Tom Pidcock, keďže vo skvelej forme jazdiaci Mathieu van der Poel prišiel o šancu na zlato kvôli pádu už v prvom kole.
Na OH v Paríži mal zase smolu Pidcock. Vo štvrtom okruhu dostal defekt, prepadol sa až na deviate miesto a nabral vyše 40-sekundovú stratu. V tej chvíli výrazne klesla jeho šanca na obhajobu zlatej medaily.
Britský cyklistický obojživelník však ukázal, že v športe sa nikdy netreba vzdávať. Dostal sa späť do svojho tempa, podarilo sa mu dotiahnuť na čelo a napokon si dal predčasný darček k 25. narodeninám.
"Prišiel som sem vyhrať a nechcel som dovoliť, aby ma z pretekov vyradil defekt. Na olympijských hrách to len tak ľahko nevzdáte, musíte bojovať až do konca," povedal dvojnásobný olympijský šampión.
Ťažšie bolo zlato obhájiť
Na tlačovej konferencii označil toto víťazstvo za najemotívnejšie.
Uvedomoval si, že na rozdiel od Tokia je pod väčším tlakom a očakáva sa od neho len víťazstvo. Napokon však platilo známe športové klišé, že ťažšie ako získať titul je následne ho obhájiť.
"Tento deň som mal dlho vo svojej hlave. Začalo to tréningami, potom sme týždeň čakali tu v Paríži. Všetko opadlo, až keď som prišiel do cieľa. Stálo ma to veľa energie a sústredenia," hovorí.
Pidcock je iba druhým športovcom, ktorý na olympiáde obhájil zlatú medailu v horskej cyklistike v disciplíne cross-country. Pred ním to dokázal len Francúz Julien Absalon, ktorý uspel v Aténach a Pekingu.
Brit, ktorý okrem iného vyhral na Tour de France 2022 etapu vrcholiacu na Alpe d'Huez, nepanikáril ani po tom, čo dostal defekt.
"Môj mechanik Bruno nebol na svojom poste celkom pripravený, ale napriek tomu bol schopný mi rýchlo vymeniť predné koleso.
Vedel som, že mám pred sebou ešte päť kôl. To je takmer päťdesiat minút, v ktorých je možné všetko," uviedol pre akreditované média.
Napodobnil Verstappena
O jeho víťazstve napokon rozhodol moment, o ktorom sa po pretekoch veľa hovorilo. Najmä Francúzi sa s tým spočiatku nevedeli zmieriť.