Teplota takmer mínus štyridsať stupňov. Poláčková zvládla ďalší extrémny výstup

Lenka Poláčková pri výstupe na Mt. Vinson v Antarktíde.
Lenka Poláčková pri výstupe na Mt. Vinson v Antarktíde. (Autor: instagram L. Poláčkovej)
Miloslav Šebela|10. jan 2025 o 13:15

Pred Poláčkovou vystúpili na Mt. Vinson len dvaja Slováci.

BRATISLAVA. Každý z vrcholov, ktorý patrí do skupiny Koruny Zeme, má svoje superlatívy. Zaujímavý prípad je najvyšší vrchol Antaktídy - Mt. Vinson (4 892 m). Je najchladnejším miestom spomedzi všetkých.

Sezóna, kedy sa dobrodruhovia a horolezci pokúšajú o výstup, je veľmi krátka. Je to niekoľko týždňov na prelome rokov, kedy je v Antarktíde polárny deň a teploty sú o niečo miernejšie. 

I tak však na vrchole Mt. Vinson klesajú v týchto dňoch teploty k mínus 40 stupňom. 

Horu zlyžovali

V stredu 8. januára zdolala najvyšší bod Antakrtídy Lenka Poláčková s manželom Janom. Je to tretí vrchol z Koruny Zeme, na ktorý spoločne vyliezli.

Vlani v lete vystúpili na Mt. Everest a v decembri vystúpili na najvyšší vrch Afriky – Kilimandžáro. 

„Zlyžovali sme najvyššiu horu Antarktídy! Dňa 8.1. 2025 o 17:30 CLST sme vystúpili na vrchol Mt.Vinson 4892 m. n. m. a následne priamo z vrcholu zlyžovali zriedkavo používanú cestou s nepálskym názvom “Santi manti fanti”,“ referovala Poláčková na sociálnej sieti. 

„Mali sme veľké šťastie na bezveterné vrcholové počasie a perfektné snehové podmienky - kombinácia, aká sa tu opakuje len raz za niekoľko rokov. Už sme v komfortných podmienkach na Union Glacier, šťastní, že s vami môžeme tento unikátny zážitok zdieľať.“

Prvý bol Hámor

Mt. Vinson nie je pre horolezcov lákadlom u hľadiska svojej výšky, alebo náročnou výstupovou trasou, je to extrémnymi podmienkami. Už len dopraviť sa do základného tábora je náročné aj nákladné. 

Na Antaktídu lietajú iba expedičné letecké linky. Spojenia sú nepravidelné a závislé na počasí. Nie je výnimkou, že pasažieri čakajú na odlet z čílskeho Punta Arenas aj týždeň a dlho sa čaká aj na letecký presun pod Mt. Vinson. 

Náklady na takúto výpravu môžu presiahnuť aj sumu potrebnú pri výstupe na Mt. Everest. Suma sa môže pohybovať do stotisíc dolárov.

Na Mt. Vinson pred Poláčkovou stáli iba dvaja Slováci. V roku 2003 bol ako vôbec prvý Peter Hámor. Aj on v snahe skompletizovať Korunu Zeme.

O dva roky neskôr tam stál polárnik a cestovateľ Peter Valušiak. Jeho výstup však bol ojedinelý a hodnotný. 

Spolu s dvojicou českých horolezcov Zdeňkom Hrubým a Vladimírom Nosekom uskutočnili vôbec prvý prechod cez Ellsworthove pohorie v dĺžke 400 kilometrov. Do ich pokusu nik netušil, či je vôbec taký prechod možný.

Počas ich výpravy vládli ešte extrémnejšie podmienky. Teplota klesala k mínus 50 stupňom Celzia. 

Išlo o prvý výstup od pobrežia Antarktídy až na Mt. Vinson. 

Poláčkovci by tento rok mali Korunu Zeme skompletizovať.

Po výstupe v Antarktíde, majú v pláne výstup na najvyššiu horu Južnej Ameriky Aconcaguu (6 961 m). Výstup by mali absolvovať v najbližších týždňoch.

V marci ich čaká zase cesta do Indonézie na najvyšší vrchol Oceánie - Puncak Jaya (4 884 m).

Lenka Poláčková je influencerka a ultrabežkyňa. Vlani sa stala len desiatou ženou na svete a prvou Slovenkou, ktorá vystúpila na Mt. Everest bez umelého kyslíka.

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Ostatné športy»Teplota takmer mínus štyridsať stupňov. Poláčková zvládla ďalší extrémny výstup