Sobota, 4. decembra, 2021Meniny má Barbora, Barbara

Stanley Cup získal aj so Šatanom, Chris Kunitz ukončil kariéru

Chris Kunitz v drese Chicaga Blackhawsk. (Autor: LM Otero SITA/AP)
SITA|30. júl 2019 o 17:10

Kanadský útočník odohral v NHL 1022 zápasov.

BRATISLAVA. Kanadský hokejový útočník Chris Kunitz, ktorý naposledy pôsobil v tíme Chicago Blackhawks, oznámil vo veku 39 rokov koniec svojej hráčskej kariéry.

V NHL strávil 15 sezón a až štyrikrát sa tešil zo zisku Stanleyho pohára.

Nebol draftovaný a predsa sa presadil

Po tom ako zavesil korčule na klinec by sa mal stať poradcom pri vývoji hráčov, pričom bude spolupracovať s realizačným tímom Blackhawks a tiež Rockfordom IceHogs, teda rezervným tímom Chicaga pôsobiacim v nižšej AHL.

"Pri tejto príležitosti by som rád oznámil koniec mojej hráčskej kariéry. Som veľmi šťastný, že za posledných 15 rokov som bol súčasťou štyroch úžasných organizácií.

V prvom rade by som chcel úprimne poďakovať Anaheimu Ducks, Pittsburghu Penguins, Tampe Bay Lightning a Chicagu Blackhawks. Každá z týchto organizácií bola najlepším príkladom profesionality nielen pre mňa, ale aj pre moje deti," uviedol Kunitz vo svojom oficiálnom vyhlásení pre web nhl.com.

Kunitz je dokonalým príkladom hokejistu, ktorý môže dosiahnuť veľké úspechy bez toho, aby bol draftovaný z vysokých pozícii. Rodák z mesta Regina dokonca nebol vôbec draftovaný, no v roku 2003 podpísal kontrakt s Anaheimom.

Celkovo odohral v zámorskej profilige 1022 zápasov v základnej časti a štyrikrát zdvihol nad hlavu viac než 15 kilogramov ťažkú trofej. V sezóne 2008/2009 bol spoluhráčom Slováka Miroslava Šatana pri triumfe vo farbách Pittsburghu.

Vybojoval aj olympijské zlato

V predošlom ročníku odohral 39-ročný útočník za Chicago 56 zápasov a určite mu dlho zostane v pamäti februárová konfrontácia s New Jersey Devils. Práve vtedy oslavoval pred vypredaným United Centre 1000. zápas v základnej časti NHL.

V organizácii Blackhawks sa podobnej cti dostalo v roku 2013 aj slovenskému útočníkovi Mariánovi Hossovi. Vrátane stretnutí v play-off, ktorých bolo 178, nazbieral Kunitz v NHL 712 bodov za 295 gólov a 417 asistencii.

V drese národného tímu Kanady sa v roku 2014 tešil zo zisku zlatej olympijskej medaily, ale o šesť rokov skôr musel na domácich majstrovstvách sveta prijať finálovú prehru s Ruskom 4:5 po predĺžení. Kunitz dokonca na oboch spomenutých podujatiach vo finále skóroval.

Vo svojom vyhlásení nešetril slovami chvály na jeho adresu ani Jeremy Colliton, hlavný tréner Chicaga Blackhawks. "Chris mal vynikajúcu profesionálnu kariéru. Jeho štyri Stanleyho poháre a zlatá olympijská medaila hovoria samé za seba.

Zatiaľ čo som ho minulý rok trénoval, uvedomil som si, aký prínos by mal pre náš tím a celú organizáciu. Teší ma, že je súčasťou našej trénerskej skupiny a bude sa podieľať na rozvoji našich mladých hráčov v Rockforde."

Súvisiace články