Utorok, 28. septembra, 2021Meniny má Václav

Naposledy hrali extraligu ešte v minulom storočí. Aké budú mať ambície?

Historicky prvými hráčmi nového klubu HC 21 Prešov sa stali Ján Sýkora (vľavo) a Marek Zagrapan. (Zdroj: TASR)
Daniel Dedina|19. jún 2021 o 09:30

Ľudia budú nažhavení, vraví jedna z prvých posíl Prešova.

PREŠOV. Trvá to vyše dve desaťročia. Naposledy účinkovali hokejisti Prešova v najvyššej slovenskej súťaži ešte v sezóne 1998/99. Odvtedy prešlo už 22 rokov.

Mesto, v ktorom v minulosti vyrastali hráči ako Liba, Vodila, Staš, bratia Pucherovci, Štrbák, Mihálik, Zagrapan či Bortňák, sa vracia na hokejovú mapu.

Napriek tomu, že v Prešove sa už tri roky seniorský hokej nehrá, v sezóne 2021/2022 bude účastníkom Tipos extraligy.

Klub HC 21 Prešov v nej bude pôsobiť namiesto Detvy.

V najbližšom období predstaví hráčsky káder, na úvod zverejnil dve zaujímavé mená.

Jedným z nich je práve Marek Zagrapan. Niekdajšia trinástka draftu NHL a účastník majstrovstiev sveta 2010. V prešovskom tíme bude kapitánom.

Teší sa na návrat domov

„Som veľmi rád za túto šancu. V Prešove som hokejovo vyrastal a žijem tu. Je to dosť veľké mesto na to, aby sa tu hralo na tak vysokej úrovni. Verím, že všetko bude fungovať,“ želá si Zagrapan.

Stať sa súčasťou nového projektu nevníma ako veľké riziko.

„Pán Ľupták s pani primátorkou i celým tímom ľudí robia výbornú robotu. Času nie je veľa, ale myslím si, že do septembra, kedy sa začína liga, bude všetko nachystané,“ verí hráč so skúsenosťami z KHL, Česka, Fínska i nadnárodnej EBEL ligy.

Marek Zagrapan hrával naposledy v Poprade. (Zdroj: TASR)

V uplynulých troch sezónach bol Zagrapan oporou Popradu, kde nazbieral vyše sto kanadských bodov. Pôsobenie pod Tatrami zakončil účasťou vo finále Tipos extraligy.

Nelanáril do Prešova i ďalších hráčov z regiónu?

„Bolo to narýchlo a veľa chlapcov je už pod zmluvami. Uvidíme, čo bude ďalej,“ poznamenal 34-ročný rodák z neďalekého Sabinova.

Na post kapitána si nerobil nároky

Reprezentačné skúsenosti má aj o štyri roky mladší Ján Sýkora. Ten hrával uplynulé dve sezóny v rodnom prostredí, keďže pochádza z Detvy.

„Mám doma rodinu, dve deti, takže tento presun má svoje výhody i nevýhody. Prešov dlho nehral extraligu a myslím si, že ľudia budú nažhavení. Verím, že ich budeme počas celej sezóny tešiť,“ podotkol Sýkora.

Hoci klub pred sťahovaním hrával v Detve, na kapitánske céčko si nenárokoval.

„Nikdy som nebol vedúcim zájazdu. Veľmi rád Zagimu pomôžem, pretože už tiež mám niečo za sebou. Spolu to dobre povedieme,“ pousmial sa krídelník s bohatými skúsenosťami z českej extraligy.

Budú mieriť vyššie ako Detva?

Výraznú osobnosť bude mať Prešov na lavičke.

Trénerom mužstva sa stal skúsený Ernest Bokroš, ktorý v minulosti viedol reprezentačnú dvadsiatku a bol asistentom v A-mužstve pri medailových úspechoch vrátane zlata z Göteborgu.

Na konte má majstrovské tituly so Slovanom Bratislava, Zvolenom i českým Zlínom.

Na vydarené pôsobenie v Detve chce Ernest Bokroš nadviazať aj v Prešove. (Zdroj: TASR)

„V každom klube sa snažím odviesť maximálnu robotu. Do Prešova som prišiel s tým, aby sme potešili celé mesto a boli úspešným tímom. Základ tímu bude z Detvy, pretože nie je ľahké ho narýchlo poskladať,“ priblížil Bokroš.

V uplynulej sezóne doviedol Detvu k historickému šiestemu miestu po základnej časti. Klub si vybojoval priamy postup do play off, kde bol vo štvrťfinále nad jeho sily Poprad.

Možno očakávať v Prešove atakovanie vyšších mét?

„Vyhlasovať dnes niečo je predčasné. O ambíciách môžeme hovoriť po príprave. Začať by sme ju mali 2. augusta,“ doplnil Bokroš.

Štadión má byť do začiatku ligy pripravený

Prešovský tréner si už obhliadol štadión, na ktorom bude hrávať jeho mužstvo.

„Mali sme s hráčmi možnosť niektoré veci pripomienkovať. Hala je zvnútra pekná, ale na extraligu sa ešte musí pripraviť,“ povedal Ernest Bokroš.

Kolaudácia prvej fázy rekonštrukcie prešovského zimného štadióna za takmer 4,9 milióna eur prebehla vlani v novembri. V úvode tohto roka odkleplo mestské zastupiteľstvo ďalších 350-tisíc eur na dovybavenie štadióna pre extraligu.

„Štadión bude prvého augusta sprístupnený hráčom i trénerom, aby sa mohli pripravovať na novú sezónu. Momentálne sa pracuje na zabezpečení zázemia pre hráčov, pretože sa nebavíme o jednej sezóne, ale o viacerých dopredu,“ povedal mestský poslanec Lukáš Anderko, ktorý sa podieľal na návrate najvyššej hokejovej súťaže do Prešova.

„V septembri bude všetko pripravené tak, aby aj diváci mali svoj komfort a extraliga sa mohla na štadióne začať hrať,“ doplnil Anderko.

Daniel Dedina
Daniel Dedina sa venuje širokej škále športov, najčastejšie píše o slovenskom a svetovom futbale. V roku 2019 reportérsky pôsobil na majstrovstách sveta v hokeji i hokejbale, informoval o dianí na štyroch Medzinárodných maratónoch mieru.

Súvisiace články