Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Je veľký srdciar, na konte má viacero incidentov. Zmení sa Ľupták v Prešove?

Majiteľ nového účastníka Tipsport ligy HC 21 Prešov Róbert Ľupták. (Zdroj: TASR)
Daniel Dedina|18. jún 2021 o 00:30

Máme už zložené takmer celé mužstvo, tvrdí.

PREŠOV. V predchádzajúcich štyroch rokoch bol účastníkom najvyššej slovenskej hokejovej súťaže klub HC 07 Detva. Hoci má za sebou historickú sezónu, ktorú zavŕšil účasťou v play-off, ďalšiu už v extralige nepridá.

Licenciu Detvy preberá nový klub HC 21 Prešov. Jeho šéfom zostáva rovnaká osoba - RÓBERT ĽUPTÁK. „Zatiaľ som jediný majiteľ, mesto mi bude pomáhať. Nebránim sa však žiadnej spolupráci,“ vraví.

Ako vnímate presun z Detvy do Prešova? Čo vás k tomu viedlo?

Cítim trému voči fanúšikom Detvy, ale je to pre mňa nová výzva. Konkurencia je veľmi silná, pričom Prešov je veľké mesto s obnoveným štadiónom i väčším počtom fanúšikov.

Som srdciar, hokej robím od roku 2007 a chcem v ňom ešte niečo dokázať a posunúť ho dopredu. Kvalitou i starostlivosťou o hráčov. V Detve sme už nevedeli z toho vyťažiť viac.

Hokej v Detve zanikne?

Na Detvu nechcem zanevrieť. Podávam jej pomocnú ruku. K tomu, aby sa dostala naspäť do prvej ligy musí začať od druhej ligy. Najviac mi je ľúto tamojších verných fanúšikov.

Keď vám však príde päťsto divákov na zápas, nedokážem pre hráčov vytvoriť adekvátne podmienky. V Prešove som videl zanietených ľudí a do budúcna by Detva mohla byť jeho farmou.

O presune Tipos extraligy do Prešova sa hovorilo už dlhšie. Pôvodne sa spomínala Banská Bystrica.

K tomu mi je ťažké sa vyjadriť. To, že idem do Prešova, viem mesiac. Bolo to náročné a zároveň rýchle rozhodnutie. Teraz už niet úniku späť.

Aké budú ambície prešovského klubu?

Určite nejdeme hrať o posledné miesto. Mojím cieľom je minimálne postup do play-off, ale nechcem mať veľké vyhlásenia. Vo východniarskych derby budeme trápiť všetky mužstvá. S malým rozpočtom v Detve sme konkurovali Slovanu, Košiciam, Trenčínu. O to sa budem snažiť aj v Prešove.

Ako bude vyzerať hráčsky káder? Zatiaľ ste predstavili dvoch hráčov - kapitána Mareka Zagrapana a Jána Sýkoru.

Keď som už vedel, že idem sem, oslovoval som najmä prešovských hráčov. Oni tomu neverili a rozhodli sa ísť iným smerom, čo ovplyvniť neviem.

Som rád, že niektorí hokejisti zostali, či už Zagrapan alebo Krasničan. Budeme sa snažiť vytiahnuť mladých hráčov.

Nový účastník Tipos extraligy predstavil suveníry v klubových farbách. (Zdroj: Daniel Dedina)

Máte už zmluvne podchytených aj ďalších hráčov?

Áno, je ich veľa. Okrem dvoch-troch hráčov máme zložené celé mužstvo, postupne ich budeme predstavovať. Začneme čoskoro. Máme zvučné mená, čo sa týka legionárov i slovenských hráčov. Určite to bude pre fanúšikov prekvapenie.

Pri legionároch pôjde o zámorských či európskych hráčov?

Budú z Ameriky, Ruska a Fínska. Zmluvu už podpísal Jonathan Charbonneau, ktorý bol v uplynulej sezóne najproduktívnejším hráčom Detvy. A podpísaných máme aj ďalších dobrých hráčov.

Z Detvy do Prešova sa presúva aj produktívny kanadský krídelník Jonathan Charbonneau. (Zdroj: SITA)

Aký je váš prvý dojem z pôsobenia v Prešove?

Kým to celé nastavíme, čaká nás veľa roboty. Mám v sebe pozitívnu energiu a spravím všetko pre to, aby sme mohli napredovať.

Máte horkokrvnú povahu a za sebou viacero trestov i incidentov. Zmeníte sa v Prešove?

Všetko odhalí situácia. Neviem, či sa zmením, všetko robím pre dobro hokeja. Milujem svojich hráčov i funkcionárov.

Pretlak na východe - hrať bude päť klubov

V novej sezóne hokejovej Tipos extraligy bude účinkovať až päť tímov z východného Slovenska.

Ku Košiciam, Popradu i Michalovciam pribudol víťaz Slovenskej hokejovej ligy Spišská Nová Ves a teraz aj Prešov.

„Pre hokej je len dobré, ak smeruje do všetkých kútov našej krajiny. Myslím si, že situácia s veľa klubmi na východe bude vytvárať zdravú rivalitu. Verím, že to dostane ľudí na štadión.

Extraliga v Prešove dlhé roky chýbala, som zvedavý, ako sa klubu bude dariť,“ uviedol prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan.

Potvrdil, že súťaž bude mať v novej sezóne dvanásť slovenských účastníkov. „Účasť maďarského Miškovca je stále v riešení,“ doplnil Šatan.

Daniel Dedina sa venuje širokej škále športov, najčastejšie píše o slovenskom a svetovom futbale. V roku 2019 reportérsky pôsobil na majstrovstách sveta v hokeji i hokejbale, informoval o dianí na štyroch Medzinárodných maratónoch mieru.

Súvisiace články