Švédi proti Španielom zlomili hrozivú sériu. O toto sme bojovali, hovorí hrdina Ekberg

Hádzanár Švédska Niclas Ekberg. (Autor: TASR/AP)
TASR|31. jan 2022 o 07:59

Španieli boli doteraz so Švédmi jasne dominantní.

Konečné poradie ME 2022:

1. Švédsko, 2. Španielsko, 3. Dánsko

4. Francúzsko, 5. Nórsko, 6. Island

7. Nemecko, 8. Chorvátsko, 9. Rusko

10. Holandsko, 11. Čierna Hora, 12. Poľsko

13. Česko, 14. Srbsko, 15. Maďarsko

16. Slovinsko, 17. Bielorusko, 18. SLOVENSKO

19. Portugalsko, 20. Rakúsko, 21. Litva

22. Severné Macedónsko, 23. Bosna a Hercegovina, 24. Ukrajina

BUDAPEŠŤ. Hádzanári Švédska ukončili v nedeľňajšom finále takmer 20-ročné čakanie na titul európskych šampiónov.

Víťazstvom 27:26 zároveň ukončili aj sériu prehier so Španielmi, ktorým pred budapeštianskym finále podľahli v desiatich zápasoch za sebou.

"O toto sme bojovali," povedal švédsky finálový hrdina Niclas Ekberg. Pravý krídelník strelil na turnaji 12 gólov a hoci až 8 spoluhráčov malo lepšiu bilanciu, práve jeho presná sedmička rozhodla o víťazovi 15. ME v histórii.

Za stavu 26:26 mal po faule Joana Canellasa možnosť rozhodnúť. Na časomere sa už v tej chvíli takmer naplnila 60. minúta, takže bolo jasné, že Španieli nebudú mať časť na vyrovnanie.

Edberg situáciu zvládol a po prvom náznaku strely prekonal brankára De Vargasa.

"Je to zvláštne, ale nebol som veľmi nervózny. Nemal som v hlave zbytočné myšlienky. Myslel som len na to, ako poslať loptu do bránky," povedal Ekberg pre švédsky denník Aftonbladet.

Brankár Švédska Andreas Palicka pózuje sozlatou medailou. (Autor: TASR/AP)

Radosť Švédov bola o to väčšia, že pre tamojšiu hádzanú to bol napriek dlhoročnej príslušnosti k svetovej špičke prvý triumf na vrcholnom podujatí po dvoch desaťročiach.

Vo finále ME 2018 im toto čakanie predĺžili práve Španieli a na vlaňajších MS v Egypte aj Dáni.

"Neviem, ako veľmi sme sa zapísali do histórie, ale keď prídeme domov do Švédska, tak nám to asi fanúšikovia pripomenú. Určite nám až časom dôjde, čo sme spravili," dodal Edberg pre eurohandball.com.

Španieli predĺžili na ME 2022 svoju medailovú sériu, ktorá sa začala bronzom v roku 2014, pokračovala striebrom (2016) a dvoma zlatými medailami (2018, 2020).

K dokonaniu zlatého hetriku boli blízko. "Dnes to vidíme temne, ale to sa zmení. Na turnaji sme boli konkurencieschopní a potvrdili sme, že patríme k najlepším mužstvám. Preto nemôžeme byť až takí sklamaní," povedal brankár španielskeho tímu Rodrigo Corrales.

Nachádzate sa tu: