Mokošová obhajuje na ME bronz. Chce bojovať o olympiádu

Barbora Mokošová.
Barbora Mokošová. (Autor: TASR)
TASR|10. aug 2022 o 14:55

Pre zranenie nebude súťažiť vo viacboji.

Mníchov 10. augusta (TASR) - Slovenská športová gymnastka Barbora Mokošová sa na ME v Mníchove predstaví v pozícii obhajkyne bronzu na bradlách.

Do kvalifikácie nastúpi už vo štvrtok, v úvodný deň multišportového kontinentálneho šampionátu. Pre pretrvávajúce zranenie lýtka tentokrát nebude súťažiť vo viacboji a bude sa sústrediť na svoje najsilnejšie náradie.

Slovensko bude reprezentovať v hlavnej kategórii pätica gymnastiek. Okrem Mokošovej aj Adela Balcová, Radoslava Kalamárová, Sára Surmanová a Elena Ušáková. Súčasťou európskeho šampionátu bývajú tradične aj súboje junioriek a v Mníchove tomu nebude inak, hoci mládežnícke súťaže sa nebudú započítavať do tabuľky multišportových ME.

Slovenská gymnastická federácia (SGF) vyšle do súťaže junioriek Emu Bažíkovú, Luciu Dobrockú a Sofiu Alex Baňovičovú. Na ME mužov, ktoré sa začínajú v Mníchove o týždeň neskôr, Slováci štartovať nebudú.

Mokošová má s lýtkom problémy dlhodobo, obmedzuje ju to najmä pri cvičeniach na prostných a na preskoku. "Lekár mi neodporúčil skákať. Rozhodli sme sa, že budem štartovať na bradlách, s otáznikom je zatiaľ kladina." prezradila v rozhovore pre TA3.

Dvojnásobná olympionička podriaďuje kariéru jedinému cieľu, predstaviť sa pod piatimi kruhmi aj o dva roky v Paríži. V prebiehajúcej sezóne vynechá aj svetový šampionát v Liverpoole.

"Budúci rok odštartuje kvalifikácia na olympiádu. Prispôsobíme všetko tomu, aby sme si vybojovali miestenku do Paríža," deklarovala odhodlanie 25-ročná Bratislavčanka.

Mokošová vybojovala pre Slovensko historický bronz v decembri 2020 v tureckom Mersine. Šampionát sa vtedy konal v období výrazných cestovných obmedzení a neistoty súvisiacej s pandémiou koronavírusu.

"Veľa dievčat sa vtedy zameriavalo na prípravu na Tokio. Situácia sa neustále vyvíja. Po olympiáde viacero zo súperiek skončilo, iné sa naopak posunuli z juniorskej kategórie do hlavnej. V Mníchove budú nové tváre, uvidíme ako to tam dopadne."

Slovenky nastúpia vo štvrtok už v úvodnom slede od 10.00. Kvalifikácia je prepojená so súťažou vo viacboji jednotlivkýň, medailistky budú známe po odcvičení posledného sledu zhruba o 20.00.

Program ME v športovej gymnastike žien v Mníchove

  • štvrtok 11. augusta: kvalifikácia a viacboj jednotlivkýň (Slovenky od 10.00)
  • piatok, 12. augusta: kvalifikácia a viacboj jednotlivkýň i tímov junioriek (Slovenky od 15.20)
  • sobota, 13. augusta: finále družstiev (14.00)
  • nedeľa 14. augusta: finále na náradiach - juniorky (10.00), dospelé (14.30)