Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

Bore vyšlo všetko, čo naplánovali. Športový riaditeľ chválil každého z tímu

Peter Sagan v 10. etape na Giro d'Italia 2021. (Autor: Reuters)
Sportnet, SITA|17. máj 2021 o 22:00

Vedeli sme, že môžeme vyhrať, vraví Ján Valach.

FOLIGNO, BRATISLAVA. Piaty pokus v šprintérskej koncovke etapy na tohtoročnom Giro d'Italia už Peter Sagan premenil na víťazstvo.

Slovenský líder tímu Bora-Hansgrohe ovládol desiatu etapu na trase L'Aquila - Foligno, ktorá merala iba 139 km a bola vôbec najkratšia v 104. ročníku Gira.

Etapa mala šprintérsky, ale zároveň technický záver s viacerými zákrutami. Sagan sa po poslednej z nich dostal na čelo a už nepustil nikoho pred seba vrátane kolumbijského súpera Fernanda Gaviriu (UAE Team Emirates), ktorý skončil druhý.

Sagan ho zdolal o necelú dĺžku bicykla, jeho čas bol 3:10:56 h. Tretí finišoval Talian Davide Cimolai (Israel Start-Up Nation).

Jeden z favoritov, ďalší Talian Elia Viviani (Cofidis, Solutions Crédits), záver nezvládol a skončil až deviaty.

Odel sa do cyklámenového 

Trojnásobný majster sveta Peter Sagan sa zároveň dostal na čelo šprintérskej súťaže, na konte má 108 bodov a náskok 17 bodov pred Gaviriom a Cimolaiom.

"Skvelý deň pre náš tím. Musím sa poďakovať tímu, ktorý pre mňa urobil veľmi veľa. Bola to úžasná robota. Som veľmi šťastný. Mal som viac šťastia ako v predchádzajúcich etapách, ale chýbala mi lepšia pozícia, takmer som raz skončil aj na zemi.

Dnes som však dokázal zvíťaziť a to je podstatné. Mám aj bodovací dres, ale stále je pred nami ešte polovica pretekov. Uvidíme, ako to pôjde ďalej," uviedol Peter Sagan v prvej reakcii na Eurosporte.

Sagan dosiahol druhé etapové víťazstvo v kariére na Giro d'Italia, to prvé slávil vlani v októbri, keď rovnako najrýchlejšie zvládol desiatu etapu. Vtedy mal na slávnych talianskych pretekoch premiéru.

Celkovo má 31-ročný Žilinčan na konte už 117 triumfov v profipelotóne na ceste a aktuálne tri v sezóne 2021.

Valach: Dosiahli sme ako tím krásne víťazstvo

"Vedeli sme, že máme dnes šancu na víťazstvo. Bola to síce etapa pre šprintérov, ale odlišná od predchádzajúcich, lebo bola nezvyčajne krátka a navyše pred dňom voľna. Bolo preto náročné kontrolovať jej priebeh," hodnotil na tímovom webe bora-hansgrohe.com športový riaditeľ tímu Ján Valach.

Tím Bora-Hansgrohe mal veľký podiel na zlikvidovaní úniku dňa, pätica cyklistov mala v istom čase vyše dvojminútový náskok, ale 43 km pred cieľom sa ich pokus skončil.

"Naším prvým cieľom bolo zabezpečiť, aby unikla len malá skupinka pretekárov, čo sa aj stalo. Vedeli sme, že budeme musieť zapracovať na dostihnutí skupiny spolu s ostatnými šprintérskymi tímami. Štyri-päť družstiev sa na tom aj podieľalo.

Uvedomili sme si, že oni sa spoliehajú na to, že to bude v závere hromadný šprint. My sme skôr chceli urobiť to trochu náročnejšie, najmä v stúpaniach. Preto sme mali záujem 'odpárať' pár šprintérov, aby do cieľa neprišla taká veľká skupina. Podarilo sa nám to a má na tom zásluhu každý člen nášho tímu," vravel Valach.

Rozhodol fantastický záver Sagana

Bora-Hansgrohe bola dlhé kilometre na čele s piatimi či šiestimi mužmi a kilometer pred cieľom bol stále na špici jej poľský jazdec Maciej Bodnar.

Pol kilometra pred cieľom Sagan naskočil do háku Kolumbijčanovi Juanovi Molanovi, ktorý mal potiahnuť k víťazstvu krajana Gaviriu. Napokon sa tak nestalo, lebo ten sa cez Sagana už nedostal.

Cyklisti na Giro d'Italia sa do Foligna vrátili po piatich rokoch a tentoraz to bolo v znamení úspechu tímu Bora-Hansgrohe.

"Predviedli enormnú snahu, aby dostali Petra dopredu do záverečného kilometra. Ten potom ukázal skvelý šprint a dosiahli sme ako tím krásne víťazstvo," radoval sa Valach.

Po netypicky krátkej etape, ktorú sprevádzal nepríjemný vietor, je na Gire prvý voľný deň. V stredu sa ide etapa, ktorá môže priniesť napínavý priebeh.

Meria 170 kilometrov a vedie po šotolinových cestách medzi toskánskymi vinicami.

Súvisiace články