Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Gabby, Gabby, skandovali diváci. Pred deviatimi rokmi dal Gáborík päť gólov

Marián Gáborík (vpravo) sa teší z jedného zo svojich gólov do siete New Yorku Rangers. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 21. dec 2016 o 08:13

Odvtedy, ako Marián Gáborík skóroval päťkrát v jednom zápase, sa niečo podobné podarilo v NHL len jednému hráčovi.

BRATISLAVA. Uplynulo už deväť rokov odvtedy, čo nadšené publikum v Saint Paul v závere najpamätnejšieho zápasu slovenského hokejistu Mariána Gáboríka v NHL skandovalo 20. decembra 2007 "Gabby, Gabby, Gabby".

Vtedy dvadsaťpäťročný kanonier Minnesoty Wild sa zaskvel v stretnutí proti New Yorku Rangers s famóznym Švédom Henrikom Lundqvistom v bránke, keď sa na víťazstve 6:3 podieľal piatimi gólmi a asistenciou.

Na prvé dva zásahy mu prihral krajan Pavol Demitra.

"Päť gólov som strelil aj počas môjho pôsobenia na Slovensku, ale toto je niečo úplne iné. Som nesmierne rád, že sa mi to podarilo pred našimi fanúšikmi," komentoval vtedy svoj výnimočný večer Gáborík. "

Bolo úžasné sledovať jeho výkon. Lietal po ľade, využil brejkovú situáciu, hral sa s pukom medzi hráčmi, dal nádherné góly. Keď je hokejista ako on vo forme, súper sa má čoho obávať," pochválil ho vtedajší kapitán Wild Mark Parrish.

Fakty z 20. decembra roku 2007:

Minnesota - New York Rangers 6:3 (1:1, 3:1, 2:1)

Góly: 14. GÁBORÍK (DEMITRA, Voros), 24. GÁBORÍK (DEMITRA, Parrish), 26. GÁBORÍK (Burns, Bouchard), 31. Bouchard (GÁBORÍK), 48. GÁBORÍK (Voros, N. Schultz), 50. GÁBORÍK - 11. Rozsíval (Jágr, Dubinsky), 27. Straka (Jágr, Gomez), 48. Dawes

Trenčiansky rýchlik Gáborík spotreboval na svoj výnimočný počin desať z celkového počtu dvadsaťdva striel Minnesoty. NHL dovtedy čakala na päťgólový strelecký zápis hráča jedenásť rokov.

"Keď toľkokrát inkasujete, nie je vám do smiechu. Musím si góly prezrieť na videozázname a položiť si otázku, či som za ne mohol, alebo to bol jednoducho vynikajúci výkon súperových hráčov. Potom pôjdem ďalej, lebo niekedy je lepšie sa tým príliš nezaoberať," hovoril Lundqvist.

Po Gáboríkovi sa päť gólov v jednom zápase podarilo v NHL streliť už len Švédovi Johanovi Franzénovi - a to 2. februára 2011 v drese Detroitu Red Wings.

Zo Slovákov predviedol tento kúsok v minulosti ešte aj Peter Bondra vo farbách Washingtonu 5. februára 1994.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.