Bosniaci nemali Dúbravku. Portugalci ich nešetrili, Ronaldo dal dva góly

Cristiano Ronaldo sa teší po strelenom góle v zápase Portugalsko - Bosna a Hercegovina v kvalifikácii EURO 2024. (Autor: TASR/AP)
TASR|16. okt 2023 o 20:02 (aktualizované 16. okt 2023 o 23:25)

Postup na EURO 2024 si vybojovalo aj Rakúsko.

BRATISLAVA. Futbalisti Portugalska si v stretnutí 8. kola kvalifikácie EURO 2024 poľahky poradili s Bosnou a Hercegovinou na jej pôde 5:0 a v J-skupine majú naďalej plný počet bodov.

V druhom pondelkovom stretnutí súperov Slovákov v boji o európsky šampionát Island neumožnil Lichtenštajnsku získať prvé body a zvíťazil doma 4:0.

Rakúšania si v pondelok zaistili postúp. V Azerbajdžane vyhrali 1:0 a doplnili Belgičanov ako postupujúci z F-skupiny.

Portugalčania nič nevypustili

Portugalčania si síce v stretnutí proti Slovensku (3:2) vybojovali miestenku na ME, no ani v Zenici nič nevypustili. Tréner Roberto Martínez urobil oproti piatku iba mierne zmeny.

V základnej zostave nechýbal kanonier Cristiano Ronaldo a postaral sa o úvodné dva presné zásahy.

V 5. minúte premenil pokutový kop a v 20. minúte sa tesne vyhol ofsajdovej pasci a zužitkoval prihrávku od Joaoa Felixa.

Hráč FC Barcelona, ktorý v útočnej formácii nahradil Goncala Ramosa, potom v 41. minúte aj sám skóroval a zavŕšil strelecký plodný polčas Portugalčanov, ktorí všetky presné zásahy zaznamenali v prvej štyridsaťpäťminútovke.

Rakúšanom stačil na postup jeden gól

Rakúšania nepotrebovali podať k zaisteniu si postupovej definitívy oslnivý výkon.

O jediný gól duelu sa na poloprázdnom štadióne v Baku postaral Marcel Sabitzer, keď tesne po zmene strán premenil pokutový kop, ktorý rozhodca odpískal za ruku pri bránení priameho kopu.

Azerbajdžan si najväčšiu šancu vypracoval až v nadstavenom čase druhého polčasu, no Tural Bajramov sám zočo-voči brankárovi Alexandrovi Schlagerovi zlyhal a namieril iba do žrde.

Rakúšania sa na záverečnom turnaji ME predstavia iba štvrtýkrát v histórii, no tretíkrát za sebou.

Pri streľbe zomreli dvaja fanúšikovia Švédska

Holanďania sa po víťazstve 1:0 v Grécku bodovo dotiahli na svojho súpera na 2. priečke B-skupiny a majú zápas k dobru.

"Oranjes" sa mohli dostať do vedenia už v 28. minúte, no Wout Weghorst nepremenil pokutový kop.

O zisku troch bodov pre Holandsko však napokon jedenástka rozhodla, v tretej minúte nadstaveného času si loptu na biely bod postavil kapitán Virgil van Dijk a uspel.

Druhý zápas F-skupiny Belgicko - Švédsko sa nedohral.

Dôvodom je teroristický útok, pri streľbe zomreli v širšom centre Bruselu dvaja fanúšikovia Švédska. Duel po prvom polčase predčasne ukončili za stavu 1:1.

Gól: 77. Ďuriš

Rozhodovali: Sanchez - Devis, Prieto (všetci Španielsko). ŽK: V. Thill, Jans, Holtz (tréner), Sinani, Olesen - Pekarík, Boženík, Suslov, Hrošovský

Diváci: 9385

Luxembursko: Moris - Jans (88. Carlson), Gerson, Chanot, M. Martins - V. Thill (88. Curci), Barreiro, C. Martins, G. Rodrigues - Sinani, Olesen

Slovensko: Dúbravka - Pekarík (90.+4 Gyömbér), Vavro, Škriniar, Hancko - Kucka, Lobotka, Duda (88. Hrošovský) - Schranz (63. Ďuriš), Polievka (63. Boženík), Suslov

Bosna a Hercegovina - Portugalsko 0:5 (0:5)

Góly: 5. a 20. Ronaldo (prvý z 11 m), 25. Fernandes, 32. Cancelo, 41. Joao Felix

ŽK: Hadžikadunič, Kolašinac (obaja Bosna)

Bosna a Hercegovina: Šehič (72. Vasilj) - Dedič, Barišič (72. Gojkovič), Hadžikadunič, Kolašinac - Pjanič, Cimirot - Stevanovič (65. Hamulič), Rahmanovič (46. Hadžiahmetovič), Demirovič (46. Gazibegovič) - Džeko

Portugalsko: Costa - Dalot, Dias, Inacio, Cancelo - Fernandes (79. R. Neves), Danilo, Otavio (85. J. Neves) - Ronaldo (65. Diogo Jota), Joao Felix (79. Vitinha), Leao (65. Neto)

Island - Lichtenštajnsko 4:0 (2:0)

Góly: 22. G. Sigurdsson (z 11 m), 44. Finnbogason, 49. G. Sigurdsson, 63. Haraldsson

ŽK: Óskarsson - Marxer, Sale

Island: Ólafsson - Sampsted, Ingason, Pálsson, Finnsson - Willumsson (57. Anderson), Traustason (80. Gunnarsson), G. Sigurdsson (57. Johannesson) - Haraldson, Finnbogason (57. Óskarsson), Thorsteinsson (80. Gudjohnsen)

Lichtenštajnsko: B. Büchel - Martin Marxer, Wieser, Traber - Maier (71. Netzer), Lüchinger (75. Beck), M. Büchel (71. Lorenz), Sele, Göppel - Hasler (90. Notaro), Salanovič (90. Kindle)

Domov»Futbal»Reprezentácie»Bosniaci nemali Dúbravku. Portugalci ich nešetrili, Ronaldo dal dva góly