Mbappé zariadil v šlágri kola postup Francúzska, Island potešil Slovákov

Kylian Mbappé sa teší z gólu do siete Holandska.
Kylian Mbappé sa teší z gólu do siete Holandska. (Autor: TASR/AP)
TASR|13. okt 2023 o 23:19

Postup na EURO 2024 si zariadilo aj Belgicko.

BRATISLAVA. Futbalisti Belgicka a Francúzska si v piatok zaistili postup na ME 2024.

Belgičania v 7. kole kvalifikácie zvíťazili v priamom súboji o prvú priečku v F-skupine na pôde Rakúska 3:2.

V šlágri večera Francúzi uspeli v B-skupine v Holandsku 2:1. V "slovenskej" J-skupine Island doma remizoval s Luxemburskom 1:1.

Rakúšania domácu pôdu nevyužili

Duel Rakúska a Belgicka bol priamym súbojom o miestenku na šampionát do Nemecka a domáci duel vo Viedni nezvládli, keď prehrávali už 0:3.

Skóre otvoril v 12. minúte Dodi Lukebakio z prvej šance Belgičanov v stretnutí, keď ušiel po krídle rakúskej obrane a presadil sa z uhla.

Útočník FC Sevilla pridal v 55. minúte aj druhý gól, keď jeho strelu z diaľky dvakrát tečovala domáca obrana.

Bezpečný trojgólový náskok Belgičanom zariadil o tri minúty neskôr primárny kanonier tímu Romelu Lukaku po rýchlom protiútoku.

Rakúšania ešte zabojovali. V 73. minúte znížil Konrad Laimer na 1:3 a v 84. minúte premenil Marcel Sabitzer pokutový kop a dostal Rakúšanov na dostrel jediného gólu. No na zisk bodov to už nestačilo.

Odplata nevyšla

Holanďania túžili v amsterdamskej Aréne vrátiť Francúzom prehru 0:4 z prvého vzájomného merania síl v skupine, no duel odštartovali zle.

Úradujúci vicemajstri sveta sa dostali do vedenia už v 7. minúte po jednoduchej akcii.

Krajný obranca Jonathan Clauss poslal center do preplnenej šestnástky a Kylian Mbappe ho volejom umiestnil do siete, keď ho nedokázal ubrániť Lutsharel Geertruida.

"Oranjes" inkasovaný gól zaskočil a prvú akú-takú šancu si vypracovali až 27. minúte, no v šestnástke osamotený Joey Veerman vypálil vysoko nad bránu.

Francúzsky brankár Mike Maignan mal prvýkrát prácu až v 36. minúte, keď sa musel natiahnuť proti strele Xaviho Simonsa, no loptu dokázal vyraziť do bezpečného priestoru.

Úvod druhého polčasu mal veľmi podobný priebeh. Mbappe potvrdil, že mu ku skórovaniu veľa netreba, v 53. minúte si prevzal loptu, vystrelil z hranice šestnástky presne pod brvno a zvýšil na 2:0.

Kanonier Paríža St. Germain tak mal po stretnutí na konte šesť gólov v kvalifikácii a 42. v reprezentačnom drese.

Holanďania sa postarali ešte v závere o drámu, keď vo svojom debute v reprezentácii zamieril z uhla presne Quilindschy Hartman, no na prehre svojho mužstva už nič nezmenil.

Luxembursko nevyužilo prehru Slovenska

Vyhliadky na postup z B-skupiny si zvýšili Gréci zásluhou víťazstva 2:0 na pôde Írska.

Už do prestávky skórovali Georgias Jakumakis a Georgios Masuras a Gréci sa tak posunuli v tabuľke na 2. miesto o tri body pred Holanďanov, ktorí však odohrali o jeden duel menej.

Luxembursko na Islande bránilo tretiu priečku tabuľky, no od 23. minúty prehrávalo.

Domáci sa dokázali vyhnúť ofsajdovej pasci a Arnor Sigurdsson mohol poslať Orrimu Óskarssonovi loptu pred bránu do vyloženej šance.

Hráči z Beneluxu však vyrovnali ihneď po zmene strán. Po pár sekundách na trávniku rozvlnil sieť Gerson Rodrigues.

Bosna a Hercegovina potvrdila pozíciu favorita a v Lichtenštajnsku zvíťazila 2:0.

Estónsko - Azerbajdžan 0:2 (0:2)

Góly: 9. Bajramov, 45.+4. Šejdajev (z 11 m)

Rakúsko - Belgicko 2:3 (0:1)

Góly: 72. Laimer, 84. Sabitzer (z 11 m) - 12. a 55. Lukebakio, 58. Lukaku, ČK: 78. Onana (Belg.) po 2. ŽK

Tabuľka skupiny F

Skupina J:

Lichtenštajnsko - Bosna a Hercegovina 0:2 (0:2)

Góly: 13. Rahmanovič, 41. Stevanovič

Island - Luxembursko 1:1 (1:0)

Góly: 23. Óskarsson - 46. Rodrigues. Rozhodoval: Gishamer (Rak.), ŽK: Ingason, Finnsson - Mahmutovič, Curci, C. Martins, Chanot, Moris

Tabuľka skupiny J

Domov»Futbal»Reprezentácie»Mbappé zariadil v šlágri kola postup Francúzska, Island potešil Slovákov