BRATISLAVA. Jeho krédo znie: rozvoj hráča sa začína rozvojom trénera. Trénerskú kariéru začínal v Senci, dva roky strávil aj v Spartaku Trnava, už osem rokov pôsobí na akadémii MŠK Žilina.
Tréner vekovej kategórie U13 Viktor Miko prednedávnom prevzal ocenenie Stredoslovenského futbalového zväzu tréner roka v kategórii žiakov.
Trinástka súťaž nehrá
„Ocenenie ma príjemne prekvapilo. Naša kategória nehrá súťaž, takže to nebolo za nejaké konkrétne výsledky, ale za moju prácu v rámci akadémie,“ uviedol pre Sportnet Viktor Miko, ktorý spolupracuje aj so zväzom, pripravuje metodické videá a vzdelávania.
Žilina je známa tým, že v prípravke a v žiackych kategóriách hráva domácu súťaž s o rok mladšími hráčmi, až od kategórie U14 a vyššie hrá ročníkovo s rovesníkmi.
Kategória U13 teda nehrá žiadnu súťaž, klub im zorganizuje zápasy na Slovensku i v zahraničí, s českými, poľskými aj maďarskými klubmi.
„Už to takto robíme tretí rok, osvedčilo sa to. Ak by sme v súťaži hrali ročníkovo, zrodili by sa vysoké výhry, ale to nie je naším cieľom ani úlohou. Chceme našich chalanov formovať tak, aby mali aj ťažšie zápasy, aby nevyhrali každý zápas. To tiež nie je dobré,“ poznamenal Miko.
Družstvo U13 MŠK Žilina. (Autor: CVAK.SK)
V akadémii sa snažia vytvárať mladým futbalistom optimálne výzvy, primerané ich veku a schopnostiam.
„Ak je zápas pre hráča od začiatku ľahký, tak si začne uľahčovať veci. Ak vás súper nedonúti, ťažko u detí vyvoláte väčšiu emóciu či väčšiu rýchlosť,“ doplnil ocenený tréner.
Výhodou toho, že si klub pre túto kategóriu sám naplánuje zápasy, je aj to, že si to vie vyskladať podľa vlastných potrieb. Môžu zohľadňovať silu súperov aj cestovanie, napríklad po dvojdňovom výjazde do Prahy si naplánujú domáci zápas.
„V trinástke majú hráči povinne jeden voľný víkend v mesiaci, aby si oddýchli od futbalu a robili aj doplnkové aktivity,“ podčiarkol Miko.
Charakter a pohyb
V Žiline pri výbere hráčov sledujú charakter a pohybové zdatnosti. „Techniku nie je problém naučiť v tom povestnom "zlatom veku" učenia. Snažíme sa nájsť hráčov, ktorí majú perspektívu dostať sa do mužského futbalu a do reprezentácií,“ vravel.
Kým na Slovensku mnohé kluby závidia Žiline, že si môže vyberať z množstva detí, Žilinčania si pri medzinárodných konfrontáciách uvedomujú, že ich možnosti sa nedajú porovnať so Spartou Praha či Legiou Varšava. „Oni vyberajú z tisíc detí a my z päťdesiat,“ skonštatoval Miko.
Navyše v týchto mestách je zloženie tímov pestré, objavujú sa tam rôzne národnosti, čo tiež rozširuje obzory detí.
Do kategórie U13 pracujú v Žiline iba s hráčmi z regiónu. Do kategórie U14 a U15 už dokážu zobrať aj hráča z iného regiónu a poskytnúť mu ubytovanie, stravu, starostlivosť.
„Robíme to však citlivo, snažíme sa, aby deti boli čo najdlhšie vo svojom sociálnom prostredí, pri rodine,“ doplnil.
Pri výbere sa snažia zistiť, aká je osobnosť hráča, ako sa správa mimo komfortnej zóny, ako reaguje na to, keď sa mu nedarí. Sledujú, či je dieťa pracovité, samostatné, či dokáže komunikovať.
„Zháňame informácie aj o tom, ako vyrastal, čo má za sebou. Snažíme sa byť ako detektívi, lebo charakter sa vo veľkej miere dedí od rodičov a od starých rodičov,“ dodal tréner.
Pohybové nadanie je tiež vo veľkej miere dané geneticky. „Tréningovým procesom viete zlepšiť rýchlosť o desať percent. Obratnosť a koordinácia sa dá zlepšiť maximálne o 30-40 percent. Čo najviac vieme zlepšiť, je pohyb bez lopty a sila,“ vravel kouč žilinskej trinástky.
Senec, Trnava, Žilina
Viktor Miko hrával futbal v Senci, ale v osemnástich musel ukončiť kariéru pre zdravotné problémy. Chodil na športové gymnázium, tak základné trénerské licencie už mal spravené. Začal trénovať v ŠK SFM Senec najmenšie deti, kategóriu U6 a U7. Popritom robil asistenta trénera v doraste.
Viktor Miko. (Autor: MŠK Žilina)
„Postupne som si prešiel v Senci každú vekovú kategóriu, až po U19. Bol som tam trinásť rokov, mal som na starosti športové triedy. Keď sa Senec rozpredal, lebo jeho licenciu kúpila Dunajská Streda, dostal som ponuku zo Spartaku Trnava,“ opísal svoju trénerskú cestu 42-ročný kouč.
Na starosti mal prípravky, strávil tam dva roky. „Žiaľ, nenaplnilo to moje očakávania, aby mládež bola prepojená s mužským futbalom. Takže keď som dostal ponuku od Aďa Guľu, ktorý ešte trénoval v Žiline, prijal som ju, lebo dávalo mi zmysel, že mládež je prepojená s A-tímom a B-tímom. Bola mi blízka aj filozofia klubu,“ doplnil.
Najkrajšie obdobie
V MŠK Žilina je už ôsmu sezónu. Špecializuje sa na mládež, aj keď robil aj asistenta pri béčku v druhej lige. „Najviac ma baví práca s hráčmi do 15 rokov. Vtedy deti najviac nasávajú a učia sa najrýchlejšie. Neskôr je už náročné rozvíjať hráčov, vtedy sa už kladie dôraz na taktickú a fyzickú stránku,“ vysvetľoval Miko.
„Do tých 15 rokov je to najkrajšie obdobie. Deti najviac vstrebávajú a sú ešte aj najmenej pokazené,“ doplnil.
Keď nastúpi puberta, je to už náročnejšie. Podľa Mika je najkritickejšie obdobie U15, keď sa hráč má rozhodnúť, či do futbalu dá všetko, alebo bude chodiť s kamarátmi na diskotéky, či do krčmy.
„Pokiaľ dieťa chce hrať v akadémii MŠK Žilina, musí chodiť na našu školu od piateho ročníka. Máme športové triedy a školský vzdelávací proces je prepojený s klubovým. Snažíme sa pre deti vytvoriť čas aj pre seba, kamarátov, rodinu, aby mali aj detstvo,“ vyzdvihol Miko.
Psychika je kľúčová
Nechýba mu odhodlanie a ambície. „Aký je môj trénerský sen? Byť najlepším mládežníckym trénerom na Slovensku a vychovávať hráčov po osobnostnej a futbalovej stránke tak, aby naplnili svoj potenciál,“ zdôraznil.
Je preňho dôležité, aby sa k hráčom pristupovalo individuálne, nie šablónovito, lebo každý má iné silné stránky.
„Snažím sa stále vzdelávať a posúvať, hlavne v oblasti psychológie a mentálnej prípravy. Po technickej ani kondičnej stránke už vo futbale nevymyslíte nič nové, mentálna príprava však stále napreduje. Deti vyrastajú do nového a nového prostredia, aj rodičia sú iní, je väčší tlak na výsledok a výkon. Preto je dôležité pracovať nielen s deťmi, ale aj s rodičmi,“ podčiarkol Miko.
„V mládeži to nie je o trofejach, ale o rozvoji a naplnení potenciálu hráča,“ uzavrel ocenený tréner.