Uznával ho aj Cruyff. Zomrel jeden z najlepších hráčov Feyenoordu

Holandský futbalista Wim Jansen na snímke z roku 1976. (Autor: Reuters)
TASR|25. jan 2022 o 16:30

Dvakrát prehral vo finále majstrovstiev sveta.

ROTTERDAM. Bývalý holandský futbalista Wim Jansen zomrel v utorok vo veku 75 rokov. Finalista MS 1974 i 1978 trpel v uplynulom období demenciou.

Úmrtie potvrdil jeho niekdajší klub Feyenoord Rotterdam, s ktorým v roku 1970 vyhral Európsky pohár majstrov (EPM). "Bol jeden z najlepších hráčov, aký kedy vo Feyenoorde pôsobil," napísal holandský klub v oficiálnom vyhlásení.

Jansen s ním vyhral v roku 1974 aj niekdajší Pohár UEFA. Neskôr pôsobil krátko v zámorí v drese Washingtonu Diplomats a kariéru ukončil v Ajaxe Amsterdam, veľkom rivalovi Feyenoordu.

Pri svojom debute za Ajax v dueli práve proti Feyenoordu ho do oka trafila snehová guľa, ktorú do neho hodil jeden z fanúšikov. Po skončení aktívnej dráhy pokračoval ako tréner, napríklad vo Feyenoorde či Celticu Glasgow.

Za Feyenoord odohral 476 stretnutí, dal v nich 39 gólov. V reprezentačnom drese debutoval ako 20-ročný a pripísal si spolu 65 štartov za Holandsko.

Bol pri prehre "Oranjes" 1:2 so Západným Nemeckom vo finále MS 1974 i pri prehre 1:3 s Argentínou v súboji o titul svetového šampióna o štyri roky neskôr. V najcennejšom drese skóroval raz, pripomenula agentúra AP.

Holandský futbalový velikán Johan Cruyff raz nazval Jansena "jedným z iba štyroch mužov na svete, ktorých sa oplatí počúvať, keď hovoria o futbale". Podľa holandskej televízie NOS bude Jansenov pohreb v sobotu.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: